Wentylator działa tylko na zasilaniu sieciowym

Mam laptop HP 625. Podobno był na nim niemiecki Windows 7, ale teraz jest Mint. Na zasilaniu sieciowym wentylator działa przyzwoicie. Gdy odłączam zasilacz, wentylator przestaje chodzić i nie włącza się bez względu na temperaturę (sprawdzałem do około 80 st.). W BIOSie jest włączona opcja ciągłej pracy wentylatora przy zasilaniu AC. Bateria jest oryginalna. Co można zrobić?

Podstawowe pytanie, czy wentylator działa przed uruchomieniem się systemu lub podczas, gdy jesteś w BIOS (rzecz jasna na zasilaniu bateryjnym) ?

Tak, wentylator działa tuż po włączeniu komputera, zarówno wtedy, gdy jestem w BIOSie, jak i bez wchodzenia do BIOSu. Wyłącza się ułamek sekundy przed pojawieniem się logo Minta.

No to znaczy, że problem leży pod stronie Minta.

Najpierw wyłącz opcję w BIOS ciągłej pracy wentylatora na zasilaniu AC.

Weź w konsoli wykonaj:

Będą pojawiać się pytania na które odpowiadaj twierdząco YES

Po tym wszystkim zostanie wygenerowany plik “lm_sensors”.

Zrestartuj Mint’a i powiedz, czy problem nadal występuje.

Wklej mi rezultat polecenia:

 

Po wyłączeniu w BIOSie opcji ciągłej pracy wentylator nie działa ani na zasilaczu, ani na baterii. Chyba że komputer startuje ciepły, wtedy wentylator po włączeniu się wraz z komputerem kontynuuje pracę aż do startu systemu i wieje, aż temperatura spadnie do ok. 48 st… Wtedy wyłącza się, ale po kolejnym wzroście temperatury już się nie włącza.

 

Po komendzie “sensors” wyszło:

acpitz-virtual-0

Adapter: Virtual device

temp1: +57.5°C (crit = +108.0°C)

temp2: +20.0°C (crit = +108.0°C)



k10temp-pci-00c3

Adapter: PCI adapter

temp1: +57.5°C (high = +70.0°C)

                       (crit = +100.0°C, hyst = +95.0°C)

 

Spróbuj w momencie jak wyświetli się GRUB wcisnąć “e”, strzałkami przejdź do linijki gdzie jest “quiet splash” dopisz:

( quiet splash acpi_osi=Linux )

 

Naciśnij po tym Ctrl+X, aby uruchomić system i zobacz jak zachowa się chłodzenie.

 

 

Możesz mi też wkleić bardziej szczegółowe informacje, ale w formie załącznika - pliku tekstowego.

Plik (tlpinfo.txt) utworzy się w katalogu home użytkownika.

UPDATE:

Poszperałem w necie i taki sam problem był zgłaszany na Linux Ubuntu z tym lapkiem.

Rozwiązaniem było - aktualizacja BIOS.

Najnowszy:

Wersja: F.60 Rev.A
Data wydania: 30 lis 2015

 

Sprawdzić wersję i datę wydania BIOS spod Linuxa możesz: