Wentylator karty graficznej bez powodu zwiększa prędkość do 100%

Nowy komputer a tyle dziwnych problemów… jak w tytule, od czasu do czasu (raz co godzinę a raz nawet co 5 minut) wentylator karty graficznej wchodzi na najwyższe obroty, chodzi tak kilka sekund po czym stopniowo się uspokaja. Jest to strasznie denerwujące bo często korzystam z komputera w późnych godzinach wieczornych lub zostawiam go włączonego na noc a taka dmuchawa obudziłaby nawet umarłego :roll: Według MSI Afterburner temperatura w spoczynku to 40 stopni, max 70 podczas gry.

 

EDIT

Udało mi się zrobić zrzut ekranu gdy wentylator zaczął znowu wariować, tym razem nie wszedł na pełne obroty ale nadal to dziwne. Zwróćcie uwagę na wykres “Tachometr wentylatora”, normalnie to 200 RPM.

http://i.imgur.com/pNoQayul.png

Ustaw ręcznie obroty wentylatora i zobacz jak się sprawuje.

 

Jeśli nic się nie zmieni wywal z dysku MSI Afterburner , może to on powoduje problemy.

Wystarczy go wyłączyć?

EDIT

To chyba jednak nie wina Afterburnera, nawet gdy go wyłączyłem wentyl robi co chce :-k

Odinstaluj dla pewności. 

Nie pomogło. Czy to może oznaczać np uszkodzenie kontrolera obrotów karty?

Sprawdź czy masz najnowszą wersję biosu karty, czytałem że z niektórymi kartami tak się działo a po aktualizacji problemy ustąpiły.

 

Druga rzecz - Sprawdź czy w Catalyst Control Center masz wyłączone AMD OverDrive.

 

I tak jak napisał Odyniec ustaw na manual i sprawdź czy wtedy też będzie się wkręcał.

Bios najnowszy i Overdrive wyłączony. Teraz ustawiłem prędkość na 20%, napiszę później czy problem nadal występuje.

Afterburner mam sprawuje się świetnie to nie jego wina.

Na ustawieniu ręcznym wszystko jest ok, ale nie mogę tak zostawić bo przy grze karta mi się spali :smiley: Najwidoczniej automat zgłupiał.

Program może robić cyrk na rożnych kartach. Nie bądź taki do przodu. 

Zawsze możesz zwiększyć sobie obroty.

 

Odinstaluj sterowniki wraz z dokładnym wyczyszczeniem pozostałości i zainstaluj ponownie.

Jeśli podkręcasz na standardowym napięciu to możesz spróbować właśnie na AMD OverDrive w sterownikach, bez użycia Afterburnera.

Przeinstalowałem i bez zmian. Choć jest odrobinę lepiej, zwiększa prędkość z 25-30% do 50% a nie do 100% :wink:

Spróbuj zainstalować najnowsze sterowniki BETA, nic nie obiecuję ale może pomoże :wink:

 

Próbowałeś w Afterburnerze robić własny profil sterowania wentylatorem?

Problem ze sterownikami możemy wykluczyć bo nawet bez nich wentylator wariował :expressionless: Chyba te profile sterowania to jedyne co pomoże, dzięki za pomoc.

Jeśli i tak korzystasz z MSI Afterburner to zrób sobie taki profil, ja sobie ustawiłem że do ~35C karta pracuje na 25% i mam cisze i spokój - później stopniowo wzrasta tak żeby utrzymać 60-70C podczas grania.

Nie masz gwarancji? Ta usterka się kwalifikuje do naprawy.