Wentylator na CPU nie wstaje lub kręci się bardzo wolno

Witam!

Wreszcie po paru problemach dotarła do mnie właściwa płyta główna! Zabrałem się zatem do podłączania i składania wszystkiego do kupy… I tu problem! Wentyl na CPU na początku wcale nie wstał a gdy jakoś za kolejnym razem mu się zachciało to kręci się bardzo wolno nawet 1000 obrotów nie ma… Co to może być bardzo proszę o szybką pomoc…

Jaki masz wiatrak?? W BIOSie masz taką funkcje jak ma sterować obrotami.

AC Freezer 7 Pro taki jak w podpisie!

Wiem, że w BIOSie jest taka funkcją, ale dlaczego nie wstaje na początku? Wentyl na budzie kreci się normalnie

Może podłącz wentyla do innego złącza np: jak masz podłączony pod CPU FAN to podłącz pod PWR_FAN . Najlepiej to podłącz pod jakiś działający np: odłącz wentyl od budy i tam podłącz od CPU i jak będzie działać to podłącz pod inne.

A może coś ze złączem 20+4 PIN ATX? To ma coś do rzeczy?

Sprawdź pierw to co napisałem wcześniej, a później będziemy myśleć nad innym rozwiązaniem. Co do tego ATX to dociśnij mocno do płyty bo może coś nie styka.

Właśnie w tym problem, że gdy odłączyłem 4PIN czyli zostało tylko 20 wentyl wystartował… Wentylator sprawny jest…

Sprawdź jakimś miernikiem (jak masz) jakie tam napięcie jest. Napięcia masz podane w instrukcji od zasiłki.

No tak bo każdy mam miernik w domu… Mam trochę lat, ale takich rzeczy nie posiadam…

Wejdź do Bios-a

PC Health Status

CPU Smart FAN Mode

przestaw z auto bądź Voltage na PWM

A co do obrotów AC Freezer 7 Pro u mnie kręci się od 800 do 1200 obr. komputer w podobnej konfiguracji. Można również dać DISABLET w CPU Smart FAN Control i będzie ci się kręcił ok 2500 obrotów.

Wyłączyłem i miał 18 stopni i 1600 obrotów…

Włączyłem ponownie ma 28 stopni i wentyl 600 obrotów.

To wyłącz. I jak włączasz kompa to od razu się kręci??

CPU Smart FAN Mode ustawiłem na PWM z auto i ma 27 stopni i 1200 obrotów… Czyli po problemie chyba co ? Bo gdy smartfan dla CPU był wyłączony to temp podobna, ale obroty max 800.

I zostaw tak. Obroty będą się zwiększać wraz z temperaturą CPU.

Wiem, wiem :wink: Ale bardzo mnie to zdziwiło, że nie kręcił się w ogóle…

Może płyta dawała mu zbyt mało prądu i się nie włączał, później temperatura wzrastała i prąd na wiatrak też i się zaczął kręcić.

No nie wiem… Dobra stawiam system bo cały dzień mi wreszcie minie na obserwacji temperatury i obrotów. Dzięki za pomoc…

Przede wszystkim nie obroty są ważne a przepływ powietrza. W Arcticu masz przepływ powietrza wielkości 40 CFM . Dlatego kręci się z małą prędkością ale chłodzi tak jak inne z dużą prędkością.

To normalne przy nowych prockach Intela. 4 piny wentyla dodatkowo sterują obrotami w zależności od temperatury procka - chyba, że wyłączysz to w BIOS-ie. Też na początku byłem zdziwiony.

Zresztą odpal Orthosa czy inny mocno obciążający procka program i zobacz co się będzie działo - także po wyłączeniu tego programu.:mrgreen: