Wentylator na CPU - zbyt głośny

Witam

Ostatnio tak sobie pomyślałem, że mój komputer za głośno działa, okazało się, że to była wina wentylatora cpu na którym ciągle jest 2800 rpm. Można jakoś obniżyć te obroty? Dodam że temp. z wentylatorem to 80 stopni, a bez jak sprawdzałem to dobiło do 120 stopni i wolałem wyłączyć… Cpu jest bez oc, a w biosie nic nie znalazłem związanego z wiatrakami.

Intel pentium 4 2.8ghz

Intel canterwood i875

Jak wygląda sprawa z pastą termo?

nothing94 ,

Czy wymieniałeś ostatnio pastę termoprzewodzącą na procesorze? Jeżeli nie, zrób to. Koszt takiej pasty to ok. 15-20 zł, więc majątku nie wydasz, a pomoże to zbić temperatury o kilka jak nie kilkanaście stopni.

Jeżeli to nie pomoże, można się zastanowić nad zmianą chłodzenia.

Zgadzam się co do pytania od RPS, jak z pastą termo przewodzącą…

Nałuż pasty’termo (dużo nie kosztuje ok.20zł) i wyczyść kompa jak tego nie robiłeś

przez jakiś dłuższy czas. Bo to że ma się starszego kompa to nie oznacza że nie

można na niego wydać tych paru papierów

Mówiłem była zmieniana 2 miesiące temu, gdyby była stara to temperatura była by około 100-105 stopni jak ostatnio. Dodam, że dokładnie nie wiem czy jest to temperatura CPU, bo w programach widać, że to temperatura cpu, a w biosie temperatura wynosi 40 stopni, więc już nie wiem czemu wierzyć.

W jakim programie sprawdzasz te temperatury? Bo są one ewidentnie zbyt wysokie.

Jak pisałem wcześniej, możesz się zastanowić nad zmianą chłodzenia. :wink:

Różnie to było, np w game booster, occc ( czy jakoś tak ) i jeszcze w innych, których już nie pamiętam, a aktualnie sprawdzam w speed fan. Temperatura temperatura, ale czy da się obniżyć te obroty wentylatora, bo to jak dla mnie to porażka, nawet przy oglądaniu internetu ciagle +2,8k rpm, w gry wymagające też nie gram bo tylko cs 1.6 a tam także 2,8k rpm.

Programem SpeedFan można regulować obroty wentylatorów . Możliwe iż łożyska w wentylatorze już nie wytrzymają . Zobacz tym HWMonitor co pokazuje na procesorze

Tak samo robiłem z radiatorem, ale wszystko oczywiście zdjęte z płyty i odłączone.

Tak jak chudy pisałeś wyżej SpeedFanem próbowałem regulować temperatury lecz ustawianie tych % nic nie zmieniało, obroty jakie były takie i zostały. W HW-Monitor też nic ciekawego nie wyczytałem, bo ja nie wiem która z 3 temperatur to procesora. Tak jak pisałem w wcześniej to w biosie temperatura wynosi około 50 stopni a tutaj niby 80. Dodam, że to powinna to być ta temperatura, bo po odłączeniu wiatraczka akurat ta temperatura zaczęła szybko wzrastać aż doszło do 120 stopni i wyłączyłem komputer. A co do kurzu to komputer regularnie czyszczę sprężonym powietrzem i wiatraczki pędzelkiem.

Zrób zrzut ekranu z HWMonitor i dodaj w poście u mnie jest tak "Nazwa procesora " a niżej temperatury rdzeni , . W SpeedFan powinno być CPUFan najlepiej też pokarz zrzut ekranu

Właśnie u mnie te temperatury są tak jakby nie nazwane tylko jakieś temp1,temp2 itp. zresztą masz niżej screeny to zobaczysz sam.

http://zapodaj.net/1ca770d45a16c.bmp.html

http://zapodaj.net/4512bdbd2f4eb.bmp.html

W SpeedFan u ciebie Pwm2 odpowiada za wentylator . A HWMonitor jak dla mnie pokazuje co mu się podoba bo temperatura max tego procesora to 70 stopni . Temperatura dysku 40 stopni :o ciekawe . Zobacz dla pewności tymi programami Aida , HWInfo . HWInfo jest po angielsku ale pokazuje wszystkie czujniki jakie znajdzie napięcia itp w jednym oknie(Guziczek sensors ) oczywiście zrzuty mile widziane

Sprawdziłem w tych 2 programikach, chociaż już aidy już wcześniej używałem i tak wyszło to samo co w poprzednich programach. Tak z ciekawości zobaczyłem dopuszczalną max. temperatury mojego proca i było to 75 stopni, praktycznie tak samo napisałeś wyżej więc może coś z tym czujnikiem na cpu jest nie tak ? Bo jak po odłączeniu wentylatora było 120 stopni niby i nic się nie stało to na pewno coś nie tak. Btw. w aidzie i hw-info Aux to gpu czy co ?

http://zapodaj.net/9ffb30c308899.bmp.html

http://zapodaj.net/4ec28919d3c76.bmp.html

http://zapodaj.net/df652eb052ac9.bmp.html

Masz mocno dociśnięte radiator do płyty głównej na tych kołkach? kiedyś nie miałem do końca dociśnięte na starym pentiumie i 80 stopni miałem.

Aux pokazuje co mu się podoba normalne . Nie no temperatury faktycznie są nie takie jak na ten procesor otwórz obudowę i zobacz czy radiator na procesorze jest gorący jak nie to czujnik kłamie . Pisałeś iż pastę masz nówkę sztukę a radiator dokładnie przywiera do procesora ?? . Można by zainwestować w jakieś tanie chłodzenie na ten procesor bo pewnie jest boxowe . Komputer podczas pracy się nie wyłącza ??

Na tym chłodzeniu boxowym na procku miałem temperaturę ok. 38 stopni na pentiumie 4 więc coś ma nie tak. Niech sprawdzi dociśnięcie tych kołków pierw, bo u mnie też wydawało się, że było dociśnięte na max a okazało się, że brakowało żeby “kliknęło”.

Próbowałem coś tam dociskać, lecz wszystko wydaje się być dobrze. Nie wiem czy dobrze sprawdzałem czy ten radiator gorący ale patrzyłem od boku bo tak mi się wydaje chyba tylko tam da się sprawdzi ( nie znam się tak bardzo ), ale wgl nic nie czułem, żeby był gorący, był po prostu chłodny. Trochę o tym poczytałem i jak nie ma czujnika lub jest jakiś uszkodzony to temperatury mogą być z kosmosu, może więc w tym problem ? Chociaż w biosie właśnie cpu temp. wynosi 30 stopni jak go świeżo włączę. Dodam, że jeden bok obudowy mam cały czas otwarty, więc z przepływem powietrza nie powinno być problemów i nigdy z jakimiś resetami pc związanych z grzaniem się podzespołów nie miałem problemów tak jak ktoś wyżej pytał. Tylko tak trochę zboczyliśmy z problemu, dzięki któremu jest ten temat, czyli te wysokie obroty. Więc pytanie czy dało by się je jakoś zmniejszyć ? Bo przy przeglądaniu neta czy też graniu w starego jak świat cs 1.6 chyba nie są potrzebne takie obroty ? Trochę to hałasu robi, a jak się nie da nic zrobić to trudno, za jakieś 4 miesiące już się pozbywam tego i kupuje nowy komputer.

Czyli wygląda na uszkodzony czujnik temperatury zobacz kilka postów wcześniej napisałem jak w SpeedFan zmniejszyć obroty . Mam stary komputer z procesorem Duron i tam wiatrak się kręci 4500 obrotów ( :o ) . Zamknij obudowę hałas powinien się zmniejszyć o kilka decybeli

Nie pisałeś mi dokładnie jak to zrobić, ale jedynie powiedziałeś ze to pwm2, próbowałem sam w głównym oknie zmieniać procenty pwm2 ale jak obroty były tak nadal są, chyba, że trzeba reset pc. Próbowałem także w konfiguracji min i max ustawiać ale to nic nie dawało więc zostawiłem 0 min 100 max tak jak było. A co do obudowy to czy nie stracę dużo na chłodzeniu i wydajności ? Bo teraz komputer mi elegancko śmiga przy zdjętym boku, a nie wiem co będzie jak założę.