Wentylator na górę obudowy


(Adamsubzero) #1

Witam. Potrzebuję wentylatora na górę obudowy najlepiej 140mm, problem w tym, że słyszałem iż do pracy poziomej lepsze są wentylatory z innym rodzajem łożysk. Głównie zależy mi na ciszy, max 50zł z przesyłką.


(Twipsy7) #2

Witam.

Nie ma czegoś takiego jak lepsze łożyska do poziomej pracy wentylatora:)

Polecam ten http://allegro.pl/fractal-design-silent … 49042.html lub ten http://allegro.pl/silentiumpc-zephyr-14 … 78362.html

Pozdrawiam


(Michal Kolatek) #3

Jest różnica, nie przystosowane do tej pracy będą terkotać przy pierwszym uruchomieniu, lub po czasie, szybciej zużyją się im łożyska.

Do tej pracy ze 140mm Noiseblocker seria PK

http://www.cooling.pl/noise-blocker-bla … 52024.html

http://www.cooling.pl/noise-blocker-bla … 52025.html (PK2 może być słyszalny - szum powietrza, ale nie jest to uciążliwe, można go uznać za nie słyszalnego bo lekki szum to nie świst szybkiego wentylatora, czy terkot łożysk, nie osiąga 40 dBA)

Przekracza budżet i to bez wysyłki , ale jak masz konto na facebooku to przy rejestracji do grupy masz kupon na 10 zł to Ci przynajmniej odpadnie koszt wysyłki.

http://www.facebook.com/coolingpl

Ze 120mm np Noiseblocker seria PL, Scythe Gentle Typhoon, ale te pewnie przekroczą 50 zł, z tanich 120mm z lepszym łożyskiem Xthermal (w zestawie jest adapter na 7V, ale na 12V jest prawie nie słyszalny, do dostania za mniej niż 20 zł.

http://allegro.pl/listing.php/search?st … lla-search

Test głośności 120 i 140mm:

http://chlodzenie.net/reviews/wielki-te … tylatorow/


(Adamsubzero) #4

Dziękuję :slight_smile:


(Heyapi) #5

A ja bym poradził coś takiego http://allegro.pl/arctic-cooling-arcitc … 83599.html , nie tylko że mechanizm jest amortyzowany na gumowych kołeczkach to jeszcze obroty są płynnie regulowane przez PWM wraz z wentylatorem procka.


(Michal Kolatek) #6

Od wentylatorów AC są lepsze w tym przedziale cenowym, ten się na górę nie nadaje i to jeszcze bardziej bo ciężar łopatek będzie naciskał na łożysko.


(Twipsy7) #7

Nadal uważam, że to chwyt marketingowy, wentylatory maja pracować około 50.000 godzin, czyli prawie 6 lat bez przerwy a tyle to raczej pracują serwery a nie komputery w domu. Nie ma wentylatorów przystosowanych do poziomej pracy.

“szybciej się zużyją się im łożyska” - sprawdzałeś czy powtarzasz zasłyszane frazesy, włącz ten wentylator na 6 lat i wtedy pisz.


(T Luk) #8

Apropos chwytów marketingowych to Ty zapewne posługujesz się określeniem MTBF czyli statystycznym okresem między awariami urządzenia (awaria w sensie np. łożysko wentylatora zacznie głośniej pracować), który nijak ma się do Twoich 50 000 godzin pracy w niezmienionej “formie” (np. generując ciągle ten sam poziom dźwięku przy tłoczeniu tej samej ilości powietrza).

Inaczej, takie wentylatory nie są stricte dedykowane do pracy w poziomie ale mają na tyle dobre łożysko i wagę łopatek, że w takiej pozycji nie degradują się tak szybko jak zwykłe wentylatory. Oczywiście takie wentylatory z lepszym łożyskiem nie kosztują 10-15zł ale kilka razy tyle. I tak,wiem to z praktyki. Może 6 lat nie testowałem jakiegoś wentylatora ale od tego to są poszczególni producenci.


(Michal Kolatek) #9

Sprawdzałem w praktyce wiele modeli wentylatorów jak się zachowują w tej pozycji, i sporo od razu terkocze, lub zaczyna wibrować, w jednej obudowie mam standardową tanią 140 ( i nie jest szybki jak pamiętam to obroty nie przekraczają 900RPM ), ma złe wyważenie łopatek bo po odpaleniu zaczyna mi drgać top obudowy, drugi w pionie nie robi problemów. Jak będzie po latach to nie miałem okazji sprawdzić, jak będę miał możliwość podroży w czasie to napisze jak się będzie zachowywać, na razie (z tanich wentylatorów) miałem ostatnio jednego w rękach który pracował nieco dłużej w poziomie łożysko tak się zatarło że ciężko było palcami przesunąć łopatki.