Wentylator na górę obudowy

Witam. Potrzebuję wentylatora na górę obudowy najlepiej 140mm, problem w tym, że słyszałem iż do pracy poziomej lepsze są wentylatory z innym rodzajem łożysk. Głównie zależy mi na ciszy, max 50zł z przesyłką.

Witam.

Nie ma czegoś takiego jak lepsze łożyska do poziomej pracy wentylatora:)

Polecam ten http://allegro.pl/fractal-design-silent … 49042.html lub ten http://allegro.pl/silentiumpc-zephyr-14 … 78362.html

Pozdrawiam

Jest różnica, nie przystosowane do tej pracy będą terkotać przy pierwszym uruchomieniu, lub po czasie, szybciej zużyją się im łożyska.

Do tej pracy ze 140mm Noiseblocker seria PK

http://www.cooling.pl/noise-blocker-bla … 52024.html

http://www.cooling.pl/noise-blocker-bla … 52025.html (PK2 może być słyszalny - szum powietrza, ale nie jest to uciążliwe, można go uznać za nie słyszalnego bo lekki szum to nie świst szybkiego wentylatora, czy terkot łożysk, nie osiąga 40 dBA)

Przekracza budżet i to bez wysyłki , ale jak masz konto na facebooku to przy rejestracji do grupy masz kupon na 10 zł to Ci przynajmniej odpadnie koszt wysyłki.

http://www.facebook.com/coolingpl

Ze 120mm np Noiseblocker seria PL, Scythe Gentle Typhoon, ale te pewnie przekroczą 50 zł, z tanich 120mm z lepszym łożyskiem Xthermal (w zestawie jest adapter na 7V, ale na 12V jest prawie nie słyszalny, do dostania za mniej niż 20 zł.

http://allegro.pl/listing.php/search?st … lla-search

Test głośności 120 i 140mm:

http://chlodzenie.net/reviews/wielki-te … tylatorow/

Dziękuję :slight_smile:

A ja bym poradził coś takiego http://allegro.pl/arctic-cooling-arcitc … 83599.html , nie tylko że mechanizm jest amortyzowany na gumowych kołeczkach to jeszcze obroty są płynnie regulowane przez PWM wraz z wentylatorem procka.

Od wentylatorów AC są lepsze w tym przedziale cenowym, ten się na górę nie nadaje i to jeszcze bardziej bo ciężar łopatek będzie naciskał na łożysko.

Nadal uważam, że to chwyt marketingowy, wentylatory maja pracować około 50.000 godzin, czyli prawie 6 lat bez przerwy a tyle to raczej pracują serwery a nie komputery w domu. Nie ma wentylatorów przystosowanych do poziomej pracy.

“szybciej się zużyją się im łożyska” - sprawdzałeś czy powtarzasz zasłyszane frazesy, włącz ten wentylator na 6 lat i wtedy pisz.

Apropos chwytów marketingowych to Ty zapewne posługujesz się określeniem MTBF czyli statystycznym okresem między awariami urządzenia (awaria w sensie np. łożysko wentylatora zacznie głośniej pracować), który nijak ma się do Twoich 50 000 godzin pracy w niezmienionej “formie” (np. generując ciągle ten sam poziom dźwięku przy tłoczeniu tej samej ilości powietrza).

Inaczej, takie wentylatory nie są stricte dedykowane do pracy w poziomie ale mają na tyle dobre łożysko i wagę łopatek, że w takiej pozycji nie degradują się tak szybko jak zwykłe wentylatory. Oczywiście takie wentylatory z lepszym łożyskiem nie kosztują 10-15zł ale kilka razy tyle. I tak,wiem to z praktyki. Może 6 lat nie testowałem jakiegoś wentylatora ale od tego to są poszczególni producenci.

Sprawdzałem w praktyce wiele modeli wentylatorów jak się zachowują w tej pozycji, i sporo od razu terkocze, lub zaczyna wibrować, w jednej obudowie mam standardową tanią 140 ( i nie jest szybki jak pamiętam to obroty nie przekraczają 900RPM ), ma złe wyważenie łopatek bo po odpaleniu zaczyna mi drgać top obudowy, drugi w pionie nie robi problemów. Jak będzie po latach to nie miałem okazji sprawdzić, jak będę miał możliwość podroży w czasie to napisze jak się będzie zachowywać, na razie (z tanich wentylatorów) miałem ostatnio jednego w rękach który pracował nieco dłużej w poziomie łożysko tak się zatarło że ciężko było palcami przesunąć łopatki.