Wentylator nie startuje na 12v

Witam;]

Wyciągnąłem ze starej zasiłki (take me 350 force) wentylator 80mm. Zamontowałem go z tyłu obudowy i podlączyłem pod molex’a na 12v i nie rusza a pod 5v rusza normalnie. Da się coś zrobić żeby szedł na 12v?;]

Obecna zasiłka w podpise.

fota wentyla: 20120506210347_0.jpg

A dobrze go podłączyłeś do gniazda? Jeśli chcesz aby działał na 12V to musisz podłączyć czerwony kabel pod żółty wtyk, a czarny(masa) pod czarny.

Ale ja to wiem;] Tak podłączyłem czerwony pod żółty a czarny pod czarny i nie kręci się;] gdy włącze kompa to wentylator dostaje jak by skurcza i się lekko ruszy ale nie kręci się;]

Cześć kolego.

Może te źródło +12V jest mało wydajne prądowo, sprawdzałeś miernikiem pod obciążeniem to napięcie? Bo nie przypuszczam, żeby wentylator miał jakiś klucz elektroniczny blokujący jego zasilanie gdy napięcie jest inne niż +5V. Ale chociaż, może mieć np. bezpiecznik elektroniczny który przy +12V wyłącza go, gdyż płynie wtedy ponad dwukrotnie większy prąd niż przy jego nominalnym napięciu zasilania +5V.

Jak nie masz kolego miernika to sprawdź napięcie na zasilaczu np. podłączając do +12V żarówkę samochodową 21W, jak będzie “dobrze świeciła” to możesz podłączyć z nią szeregowo wentylatorek (jeden za drugim) nie zapominając o prawidłowej jego polaryzacji (+do+, -do-) powinno działać.

Pozdrawiam.

Napięcie jest prawidłowe w zasilaczu więc już nie wiem… Dodam że w starym zasilaczu działał na 12v ale teraz nie działa ani na starym ani na nowym pod 12v

Cudów nie ma, czy:

  1. zasilacz masz na stole wyjęty z kompa?

  2. wentylator podłączasz jak komp jest włączony?

Zrób tak jak pisałem w poprzednim poście - żarówka może być mniejszej mocy np. 5W lub 10W warunek by była nie mniejsza niż moc wentylatora (nie wdając się w szczegóły).

Zasilacz jeśli jest wyjęty z kompa to na 20 (24) pinowym Molexie trzeba zewrzeć zielony z czarnym żeby wystartował.

pomiar-standardowych-napiec-zasilaczu-t64002.html