Wentylator od zasilacza się nie kręci

Obraz Witam kupiłem nowa obudowę do komputera. Wszystko poskładane lecz wentylator od zasilacza się nie kręci. Wszystko ładnie podłączone nawet robiłem to ze zdjecia które wcześniej zrobiłem. I mam pytanie… czy wentylator od komputera i od procesora wystarczy na chłodzenie zasilacza? Na zdjeciu poniżej pokazane

Rozkręć zasilacz i wymień wentylator.

Chodzi mi bardziej o to czy te dwa wiatraki co są na zdjeciu czyli od procesora i od obudowy bo są one centralnie obok zasilacza. A ten wentylator od obudowy bardzo dużo daje. I czy nie trzeba wymieniać wiatraka? Czy wystarcza te dwa?

Nie wystarczą. To nowy zasilacz? Masz pewność że się nie kręci?

Nie jest nowy. Ma z 4 lata.jak biore rękę na niego to nie wydaje się ciepły. Mysle ze ten wentylator od obudowy wystarczy bo on dmucha powietrzem w tamta stronę

Poskładane?! Przecież to fotka luźno wrzuconych elementów (procesora+wentylatora).
Po drugie wentylator obudowy (ten po lewej) powinien być wyciągowy, a więc odwrócony o 180 stopni. Nie bardzo ma on wpływ na chłodzenie zasilacza.
Wentylator zasilacza musi działać, bo poczujesz… dym 700 watowego(!) zasilacza.

Pamięć jest… przyjrzyj się. A chłodzenie procesora wsadziłem na chwile bo akurat wymieniałem na inne. Było tak wsadzone do zdjecia żeby mniej więcej wam pokazać o co mi chodzi

OK! Nie dostrzegłem pamięci. Resztę napisałem, jak powinno być.

Właśnie rozkręcilem ten zasilacz i wyjąłem stary wentylator ten co się nie kręci. Wziąłem inny ze starego komputera gdzie on działał. Lecz gdy przełożyłem i podpiąłem go to nie działał nie wiem co jest ale napewno to nie wina wentylatora

Czyli brak napięcia w samym zasilaczu.

W sensie?

Może wentylator zasilacza ma czujnik temperatury, albo włącza się dopiero pod większym obciążeniem?
Jak odpalisz obciążającą grę to się też nie włącza?

Komputer normalnie się odpala

W sensie, że nie ma prądu! Musiałbyś mieć miernik napięcia na pinach gniazda zasilającego wentylator.
Może faktycznie sam się uruchamia kiedy trzeba.

Ok, już rozumiem i co w takim razie gdy nie ma tego prądu

No, to nie działa wentylator.

Nic nie da się poradzić?

Bez przyrządu raczej nie chyba, że źle wetknąłeś przewody wentylatora do płytki zasilacza?

Wszystk dobrze wpialem

Proponuję obciążyć mocniej zasilacz. Np. odpalić furmarka na grafice, i zobaczyć, czy ruszy, bo może być termistor i włącza wentylator dopiero jak się zagrzeje.

Ewentualnie odpalić zasilacz na sucho (zielony z czarnym we wtyczce) i chwilę podmuchać suszarką, ciepłym powietrzem. Jeśli nie rusza, uwalony termistor, albo coś w zasilaczu. Wyjścia są wtedy trzy.

  1. Wymienić zasilacz.
    2)Naprawić/oddać do naprawy.
    3)Wsadzić wentylator i wyprowadzić przewód na zewnątrz obudowy, wpiąć w płytę, ustawić dosyć agresywny plan chłodzenia w BIOSie, dla tego wyjścia.