Wentylator procesora - co to za element i jak działa

(arlid) #1

Witajcie. Kolega poprosił mnie żebym mu przeczyścił komputer - zwłaszcza wokół procesora. Pytanie mam takie - do czego służą takie cztery "wieżyczki" w wiatraczku z takimi strzałkami (mniemam że do mocowania) i jak one działają. Odchyliłem jedną zgodnie ze strzałka i niby coś się odpięła, ale teraz jak to "skręcę" to ona tak dość luźna jest, a pozostałe są sztywno. Dodam, ze nie robiłem nic na siłę - delikatnie palce to przesunąłem. Jakby ktoś mógł wyjaśnić mi jak to działa, jak to zdjąć i założyć to byłbym wdzięczny.

(dobryteddy) #2

Chodzi o takie coś ? : http://img684.imageshack.us/i/11998403.png/

Bo jeżeli tak, to te "wieżyczki" to są tzw. "push-piny" Należy je delikatnie docisnąć i przekręcić, powinny wtedy sztywno siedzieć. radzę uważać na nie, bo te cholerstwa są nietrwałe i łatwo się łamią, coś o tym niestety wiem :confused: Dociskając je należy bacznie uważać aby weszły całe (końcówki) w płytę główną inaczej po dociśnięciu najprawdopodobniej się złamią.

(arlid) #3

Tak o to mi chodziło. A co do wyjęcia to wystarczy odkręcić zgodnie ze strzałka tak?

(dobryteddy) #4

Tak, wystarczy.

(system) #5

Dokładnie jest jak mówi kolega dobryteddy

od siebie dodam,że musisz je wciskając w płyte tak ustawić,żeby móc jednocześnie nacisnąć dwa naprzeciw siebie wtedy wskoczą w płyte

(arlid) #6

No dobra próbowałem na bieżąco to zrobić ale to nadal tak delikatnie siedzi, a nie chcę tego połamać, wiadomo. Czy to w czymś przeszkadza jakbym się wziął za to w sobotę, a komputer chodziłby z tak lekko wciśniętym tym pin-pushem, chłodzenie przecież jest prawda ? Aha jeszcze zauwazyłem, ze to tak chodzi góra, dół jakby się wysuwało.

(dobryteddy) #7

Ja bym nie polecał tego zostawiać. Jest małe prawdopodobieństwo, że część chłodzenia jest lekko niedociśnięta do procesora co może objawiać się zwiększoną temperaturą samego procesora.

[od 3:50]

(system) #8

tutaj na tym filmi widac takie białe jakby kołki rozporowe one muszą wejść w płyte i jak dociśniesz słychc taki klik wtedy jest dobrze osadzone

(SilberPunkt) #9

Zamocowane pushpiny znajdują się w pozycji "odkręcony", czyli przekręcone w kierunku przeciwnym do strzałki na nich.

Aby odkręcić układ chłodzenia przekręcasz wszystkie pushpiny zgodnie ze strzałkami i wyciągasz je w górę.

Aby zamocować je ponownie należy najpierw przekręcić je z powrotem w pozycję wyjściową (czyli przeciwnie do strzałek na nich) a następnie wcisnąć je z wyczuciem w kierunku płyty głównej aż do momentu, w którym usłyszy się charakterystyczny "trzask".

To cała filozofia tego rozwiązania.

Co prawda procesorowi Intela nie jest w stanie zaszkodzić wadliwe chłodzenie a jeśli faktycznie robiłeś to delikatnie to radiator nie odkleił się od procesora ale może się to mocno odbić na wydajności komputera - źle chłodzony procesor będzie obniżał taktowanie by chronić się przed spaleniem. Radzę zatrzasnąć pushpina, bo to banalnie prosta czynność.

:roll:

(MaRa) #10

Trzeba to czarne lekko pociągnąć, obrócić przeciwnie do kierunku strzałki, później nacisnąć. Wtedy powinno załapać.

(SilberPunkt) #11

Nie. Aby zamocować pushpina należy go TYLKO docisnąć. Niczego się nie przekręca.

Trzeba użyć naprawdę sporej siły aby złamać pushpina.

Nie. Nie wystarczy. Aby zdjąć chłodzenie z procesora pushpina trzeba przekręcić i wyciągnąć go w górę, Bez tego radiator nie odczepi się od płyty głównej. Powoli zaczynam rozumieć jak udało Ci się uszkodzić pushpina...

Niestety jest zupełnie odwrotnie. A co do konieczności wciskania po przekątnej - owszem, ale wcale nie trzeba tego robić jednocześnie.

:roll:

(arlid) #12

No dobra zrobiłem jak napisałeś SilberPunkt , troszkę mocniej do docisnąłem i było takie jakby no nie wiem pyknięcie i siedzi sztywno jak reszta, więc chyba się udało. Dla pewności może jeszcze podajcie jakiś darmowy i prosty program bym mógł sprawdzić te temperaturę. A co do odklejenia to nie jest to możliwe, bo ja tylko przekręciłem ten jeden push-pin i teraz go wsadziłem reszty w ogóle nie ruszałem. Poza tym całość siedzi sztywno, więc powinno być ok :slight_smile: Dzięki za pomoc.

(system) #13

co prawda nie darmowy ,ale starczy

http://www.dobreprogramy.pl/AIDA64-Extr ... 22112.html

(dobryteddy) #14

Nie do końca się z tym zgodzę ponieważ:

Wynika z tego, aby zamocować push-pina, przed wciśnięciem należy go ustawić w pozycji zablokowanej, inaczej jakiekolwiek przekręcanie przy zdejmowaniu nie miało by sensu. Żeby złamać push-pina wcale nie trzeba mieć dużo siły :slight_smile: wystarczy chwila nieuwagi albo zwykły pech.