Wentylator procesora nie pracuje

Witam

Może na początek podam konfiguracje mojego kompa:

Płyta główna: ASUS K8V-X

Procesor: Athlon 3000+ socket 754

RAM: 1.5 GB

Zasilacz: Tracera (razem z obudową) 400W

Dysk: Maxtor 120 GB

Grafika: GeForce 7600GS

Mam następujący problem. Wczoraj kupiłem sobie nowy monitor oraz 1GB ram (wcześniej miałem 512 MB). Od tego czasu zaczęły sie dziać z kompem dziwne rzeczy. BIOS wyświetlił komunikat, że wentylator od procesora nie działa. Włączyłem system i sprawdziłem w Evereście temperaturę. Miał ok. 30’C, czyli prawidłowo. Przez jakiś czas kontrolowałem dalej temperature procka i było OK więc zapomniałem o problemie. Po paru godzinach coś mnie tknęło i sprawdziłem temperature ponownie. Wynosiła 66’C. Otworzyłem natychmiast obudowe i okazało sie ze wiatrak faktycznie nie pracuje. Wyłączyłem komputer i schłodziłem procesor oraz wentylator. Po jakimś czasie podłączyłem ponownie sprzęt. Wentylator nadal nie pracował. Stwierdziłem, ze jest popsuty i dzisiaj kupiłem nowy wentyl Freezone’a. Wszystko podłączyłem ponownie ale i ten wentylator nie pracował… Na szczescie miałem w pogotowiu płytke MSI pasującą do reszty podzespołów mojego kompa (nie korzystałem z niej z powodu uszkodzenia: w aplikacjach pojawiają sie smugi, ktore bardzo utrudniają korzystanie z komputera). Zdjąłem płytke ASUS’a i zauważyłem, że pod spodem, mniej wiecej w miejscu gdzie są styki dla zasilania wentylatorka leżała śrubka… Pewnie podczas dokładania RAM’u jakaś mi sie tam zapodziała. Wyjąłem ją i spróbowałem ponownie odpalić wentylator na tej płytce… Nie udało sie. W chwili obecnej używam płyty MSI, jednak chce wrócić do ASUS’a.

Mam wiec pytanie: czy ta śrubka mogła spowodować stałe uszkodzenie złącza CPUFAN? Jeśli tak, to czy istnieje dla mojej płyty alternatywa podłączenia kabla od wentylatora na inne złącze, np. CHA_FAN? I czy możliwe, że taka usterka spowodowała inne szkody w hardwarze? Gdy odpaliłem te same gry na płycie MSI widać duży spadek wydajności i nie wiem czy to moze byc spowodowane zmianą płyty bez reinstallki systemu, czy faktycznie coś jeszcze sie uszkodziło. Jest możliwość, że procesor stracił na wydajności poprzez przegrzanie?

Z góry dzieki za odpowiedzi i pozdrawiam

ten “zasilacz” przydałoby się wymienić bo to ■■■■

wygląda na to, że nie działa złącze wentylatora

jeśli masz inne na płycie głównej to podłącz do niego wentylator i zobacz

Wyjmij RAM i zostaw tylko ten stary. Zobacz czy wszystko będzie OK

Ok, zaraz robie “przebudowe” i napiszę, czy wentyl ruszył podłączony na CHA_FAN.

Co do zasilacza to trudno sie nie zgodzic :slight_smile: Tym bardziej, że te 400W to on ma tylko z nazwy…

Załączyłem wentylki pod CHA_FAN i śmigają aż miło :slight_smile: podczas gdy pod CPU FAN leżą.

Bardzo mi zależy na tym, żeby powrócić do ASUS’a, wiec chciałem się zapytać czy takie rozwiązanie jak używanie wentylatora procesora poprzez zasilanie go przez CHA_FAN jest dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem? I czy to złącze ma też coś w rodzaju kontroli obrotów wentyla? No i czy software AMD Cool ‘n’ Quiet jest w stanie obsłużyć taki wentylator? Jestem też ciekaw do czego ono jest tak naprawde przeznaczone, bo szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia :slight_smile:

Pozdrawiam

możesz spokojnie bez ryzyka mieć went. podłączony pod to CHA_FAN. Co do AMD Cool ‘n’ Quiet to myśle że da rade to obsłuzyć bo to nie jest tylko z jednego wyjscia na went, tylko ze wszystkich.

Co do tej srobki to najprawdopodobniej spowodowałą ona z warcie i tego złącza nie da się juz uratować

Co do spatku wydajności w grach to pewnie ta Twoja MSI jest sporo starsza i ma słabszy Chipset więc odpalaj asusa i nic sie nie bój. :slight_smile:

Dzięki za pomoc i porady :slight_smile: załączam ASUSa i od dzisiaj będe uważał na kulające się śrubki :]

Pozdrawiam Was raz jeszcze :slight_smile:

Witam ponownie…

Niestety pojawił sie u mnie nowy problem… Otóż gdy podłączyłem wszystkie podzespoły kompa pod płyte ASUS, załączając zasilanie wentylatora do CHA_FAN nie jestem w stanie uruchomić systemu operacyjnego, ba, co więcej nie da się nawet wejść do BIOS-u. Komputer startuje po czym wyświetla następujące komunikaty:

CMOS Checksum Bad

Chassis Intruded !

CPU Fan Error (to akurat normalka ;))

Fatal Error… System halted.

Wyjąłem baterie od płyty, aby zresetować ustawienia, ale to nic nie dało. Nawet jak wyjmę wtyczke wentylka z CHA_FAN pojawiają sie te same komunikaty o błędzie (łącznie z Chassis Intruded). Prosze o pomoc :frowning:

niektore plyty nie startuja bez podlaczonego fana pod cpu_fan - masz pecha, podlacz jakis inny, byle opor byl lub sterowanie/odczyt ( i tak nie ruszy, wiec nie ma znaczenia jaki)

mam tak samo, na ram_fan - sam spalilem laczac kabelki wentyla on-line, teraz tylko dioda 3v swieci na nim :slight_smile:

CMOS Checksum Bad

Chassis Intruded !

CPU Fan Error

Fatal Error… System halted.
Przetłumaczyłem na polski i wyszło

Suma kontroli CMOS zła

Podwozie wtargnięcie !

Błąd wentylatora procesora

Błąd krytyczny… System się zatrzymał.
Nwm o co tu chodzi…

Chodzi o to, że musisz rzucić okiem na wentylator procesora.

gom1 ja nie rozumiem tego ,Podwozie wtargnięcie"

To jest komunikat od czujnika otwarcia obudowy (chassis - obudowa). To oznacza, że ktoś pod Twoją nieobecność grzebał w kompie.

Tu więcej info:

**Panowie Wy tak na seio? **
"11 lat później"
po tym okresie, to już pacjent pewnie nie żyje, a jego następca dogorywa.
Niech jakieś mod to zamknie, bo zaraz hieny się zlecą :wink:

Wyjaśniam koledze zagadnienie związane z podwoziem :joy: