Wentylator Scythe 140 3PIN na USB - modyfikacja

Potrzebuję teraz połączyć wentylator Scythe 14 0 z przwodem USB. Pierwsze próby wyglądają tak:

Specyfikacja:
Przewód USB - 2 kabelki 1) biały 2) czarny
Wentylator Scythe - 3 kabelki: 1) Żółty 12V, Czerwony 5,5V, Czarny (nie znalazłem info o napięciu).

Problem z połączeniem na filmiku jest taki, że wentylator mizernie się kręci. Podejrzewam, że jest to spowodowane podpięciem przewodu czerwonego, o niższym napięciu niż żółty, tutaj inaczej się nie dało, ponieważ przewód usb ma jedynie dwa kabelki (czarny+biały), więc trzeciego przewodu od wentylatora (tego żółtego) nie miałem możliwości podpiąć.

Pytanie, jak to rozwiązać szukać innego przewodu USB, czy więcej z samego usb nie da się “wyciągnąć” wydajności?

Tu masz podpowiedzi co do poszczególnych pinów:

https://allpinouts.org/pinouts/connectors/motherboards/motherboard-cpu-3-pin-fan-connector/

http://www.hobbytronics.co.uk/usb-connector-pinout

USB podaje wyłącznie 5V, tak więc cud, że wentylator w ogóle się zakręcił. Niektóre nie potrafią wystartować na tak niskim napięciu.

1 polubienie

Musisz użyć dwóch złączy USB (większe napięcie) dla większej prędkości. Pomyśl też o dodaniu potencjometru dla kontroli obrotów.

W ten sposób zwiększa się natężenie prądu, nie napięcie.

USB podaje wyłącznie 5V, tak więc cud, że wentylator w ogóle się zakręcił

Też tak myślałem. W takim wypadku jakim cudem ten Jankes to uczynił? (filmik)

Musisz użyć dwóch złączy USB (większe napięcie) dla większej prędkości.

Rozumiem, że drugi USB zostanie połączony z żółtym 12V, tak ?.

A może znacie jakieś lepsze połączenia ?, ten wentylator chcę zastosować do XBOX 360.

Normalnie, podłączył pod 5V :slight_smile:

Nawet w opisie filmu masz informację:
“The 12 mm fan runs at 5 volts power from the USB port, so it doesnt make any noise”

Nawet w opisie filmu masz informację:
Faktycznie jest tam tak napisane, nie doczytałem.

Czy można podłączyć więcej niż 1 przewód do źródła z 12V ? np. 5V+12 zlutowane razem i podpięte pod źródło z napięciem 12V. Zadziała to, czy każde z osobna musi mieć źródło?

PS. Szerokość przewodu 1 żyłowego w wentylatorze to 1 mm ?

Zadziała. Raz :slight_smile: Nie podawałbym 12V tam, gdzie wymagane jest 5V.

Nie podawałbym 12V tam, gdzie wymagane jest 5V.

Czerwony 5V może się uszkodzić od nadmiaru napięcia?

Taki ściągacz od ,64 mm będzie dobry do zdjęcia izolacji z przewodów wentylatora pc?

  1. Po co się stosuje krokodylki jako zakończenia przewodów?

To prowokacja? :smiley:

Poczytaj wpierw po co są trzy kabelki w przewodzie wentylatora do PC (czasami są i cztery) i nie trzymaj się kolorystyki do określania napięć, bo kiedyś w końcu źle na tym wyjdziesz.

Przy tym poziomie znajomości elektryki - nie tykaj, bo któremuś urządzeniu zrobisz kuku. Zleć wykonanie kabelka na 5V z USB komuś kto ma pojęcie, lub nie wywarzaj otwartych drzwi tylko kup gotową przetwornicę step up i zasilaj wentylator 12V napięciem 12V z gniazda USB. Urządzenie podaje 12V ~300mA jeśli podpinasz pod USB2.0 lub do 700mA jeśli USB3.0. Nie radzę podłączać wentylatora o prądzie przekraczającym w/w wartości, na dłuższą metę uwalisz przetwornicę, więc przeczytaj łaskawie także etykietę wentylatora.
https://botland.com.pl/pl/przetwornice-step-up/5292-adafruit-boost-przetwornica-step-up-usb-5v-na-12v-wtyk-dc-55-21mm.html

1 polubienie

To prowokacja?

Nie zbieram informację, jeśli możesz odpowiedz na moje pytania, ironią nie pomożesz.

po co są trzy kabelki

Nie pytałem po co są, tylko o ew. łączenia.

zrobisz kuku
Wedle powiedzenia “To co szkodzi uczy”.

Zleć wykonanie kabelka na 5V z USB komuś kto ma pojęcie

Odpada świrują z cenami za swoje nawet nie kilka minut, wolę się uczyć na własnych błędach.

lub nie wywarzaj otwartych drzwi tylko kup gotową przetwornicę step up i zasilaj wentylator 12V napięciem 12V z gniazda USB

Tak lepiej, nareszcie wartościowa część postu. :slight_smile:

Wtyk USB rozumiem, ale to drugie złącze w jaki sposób mam połączyć z wentylem ?

Ile kosztuje twój komputer? Czy te wygórowane ceny przekraczają jego wartość? Nie wydaje mi się a może się zrobić nie fajnie jak podasz napięcie tam gdzie nie trzeba. Szczególnie że nie zauważyłem żebyś nawet sprawdził który pin (kabel) jest od czego tylko spinasz wszystko na pałę po napięciu.

Ile kosztuje twój komputer?

Dużo, ale nie o PC tutaj chodzi a o Xbox 360, który w obecnej sytuacji ma wartość na poziomie 2-3 obiadów na wynos :slight_smile:

Szczególnie że nie zauważyłem żebyś nawet sprawdził który pin (kabel) jest od czego

Widzę nie zauważyłeś, ale właśnie PO TO założyłem ten topic. Więc jeśli masz wiedzę, której ja jeszcze obecnie nie mam, to chętnie z niej skorzystam :slight_smile:

tylko spinasz wszystko na pałę po napięciu

Nie spinam a lutuję na pałę i wiesz co ? właśnie dzięki działaniu jak to określiłeś “na pałę” doszedłem gdzie są jakie napięcia i wszystko działa :slight_smile:

.

Twoje szczęście że działa.

W pierwszej odpowiedzi masz podane rozpiski pinów na złączu USB i standardowego 3 pinowego złącza na wentylator więc lutuj według schematu bo kolory kabli są różne i nie zawsze zgodne ze “standardem”.

Zazwyczaj “+” jest w środku “-” na zewnątrz wtyku, zakupić i polutować gniazdo na przewód (tutaj jest rozmiar 5,5 / 2,1) to sprawa groszowa, ale musisz pamiętać by nie pomylić polaryzacji.

Tak na przyszłość:

Adapter

Jak nie wiesz jak się za takie rzeczy brać to szukaj gotowców u chińczyków. Oni mają bardzo wiele kabelków, adapterów itp. których nie uświadczysz na takim allegro czasem.

:slight_smile: dla mojej propozycji jest również:

… i tylko teraz musisz postarać się o zewnętrzny zasilacz 12V.

Aaa, tamten adapter jest zasilany 12V, nie poznałem za pierwszym razem :slight_smile:

Jak nie wiesz jak się za takie rzeczy brać

To jest w tym właśnie najlepsze, że nie wiesz, ale z uporem szukasz informacji i EUREKA :blush:

yellow%20and%20black%20pins

Choć teraz wiem, że odpowiednie narzędzia znacząco ułatwiają pracę.

których nie uświadczysz na takim allegro

Tutaj masz słuszność, kompletnie o nich zapomniałem. Minus tam jest taki, że trzeba czekać zdecydowanie dłużej niż na swojskim allegro, ale coś za coś :).

dla mojej propozycji jest również:

Propozycja dobra, ale poszukaj z z odpowiednim zasilaczem (ja też szukam).

PS. Coś dla ludzi o mocnych nerwach :smiley:

Bonito z BGA 230 st C.

Podsumowanie Reflow’a:

  1. Konsola dalej wyświetla błąd tylko teraz o 100 pkt niższy
  2. Światło diod jest niczym nowe (tak, tak)
  3. Ożywiło to seryjny wentylator, który przed reflowem nie chciał się obracać :slight_smile:
    4 Kondensatory zostały osłonięte.

Pozdrawiam osoby które później będą jadły kurczaka z tego piekarnika. Nie ma to jak skórka o smaku elektroniki i plastiku.

Tylko nie bardzo rozumiem co tam wygrzewałeś i po co był ten wentylator skoro nie chodzi o komputer?