Wentylator się nie kręci, acer aspire 5750g

Witam, 

 

piszę otóż mam jak dla mnie poważny problem. Od jakiegoś czasu przestał kręcić mi się wentylator w moim laptopie Acer aspire 5750G. Niestety nie wiem w jakich okolicznościach ani czy wcześniej szwankował, po prostu kilka dni temu zauważyłem że się nie obraca. Postanowiłem dziś coś z tym zrobić i rozkręciłem całą płytę główną po czym wymontowałem wentylator. Po sprawdzeniu na baterii i drucikach okazało się, że wentylator się kręci, a więc jest sprawny. Niby dobrze, bo nie trzeba kupować nowego, ale teraz pytanie gdzie jest usterka? przypuszczam, że płyta główna nie podaje prądu ale co ja mogę z tym zrobić? czy da się to naprawić w domowych warunkach? 

 

Czekam na odpowiedź

 

Pozdrawiam

Próbowałeś zmontować i znów sprawdzić, czy wentylator chodzi? Czasem się zdarza, że zwykłe rozebranie i zmontowanie sprawia, że to co nie działało, nagle działać zaczyna… U mnie w Lenovo Z580 czasem jak źle przeczyszczę wentylator (ale w czym źle to nie wiem) zwyczajnie nie kręci się wiatrak. Wyłączam kompa, czyszczę znów, podpinam - działa elegancko. Zdarza się to bardzo rzadko tzn. z 3 razy w ciągu dwóch lat póki co, ale jednak… Może to błaha kwestia, ale nie zdajesz sobie z tego sprawy? No nie wiem.

Przy jakich temperaturach się nie obracał? Niektóre laptopy włączają go dopiero przy 50*C, niektóre przy 48*C. Sprawdź miernikiem podawanie napięcia na płytę, ewentualnie usuń przewód od regulacji obrotów

nie włączał się w ogóle… na CPU 90 stopni dochodziło a on nie drgnął.

 

Właśnie jak sprawdzić napięcie na płycie? mam teraz ją rozebraną przed sobą i jak to zrobić? 

Powinieneś mieć trzy kabelki, czarny będzie ujemny a czerwony dodatni biegun, sprawdź na miejscach lutowania kabli do płyty czy idzie napięcie. Ale lepiej jednak oddaj do serwisu, jeśli nie masz wystarczającej wprawy