Wentylator w pc ledwo się kręci

Mój wentylator w pc, ledwo się kręci. Rozebrałem jego z myślą, że może syf tam zalega, lecz tam nie było żadnego syfu o dziwo. Da rade coś z tym zrobić? Nie mam już pomysłu na ten wentylator. Wcześniej pisałem, że karta przegrzewa mi się w grach mało wymagających graficznie. Nic dziwnego. Wentylator nie kręci się. Ciekaw jestem, od jak długo. Poniżej dwa zdjęcia wentylatora.

http://iv.pl/images/94945834696484218161.jpg

http://iv.pl/images/88959405674201190013.jpg

ROZMIAR ZDJĘĆ - 1024x768 zapoznaj się z viewtopic.php?f=5&t=210226 i wymiarami dopuszczalnej grafiki w postach :? semtex

Wypnij go z karty grafiki i sprawdź podanym na nim napięciem z zasilacza, jeśli OK trzeba go podłączyć bezpośrednio do płyty głównej lub zasilacza, bo może być problem, ze sterowaniem z karty grafiki. Jeśli po podłączeniu napięcia nominalnego wentylator kręci się wolno - wentylator do wymiany.

Okej. Jakim programem sprawdzić, czy wentylator pracuje odpowiednio? Póki co, wentylator przyśpieszył i tak jakby chodził tak, jak trzeba.

Jak go podłączysz na nominalne napięcie pod zasilacz będzie chodził na maksa. Musisz sam ocenić, czy działa poprawnie, w razie niepewności co do jego pracy,dajesz nowy i tyle.

Póki co, wentylator zaczął chodzić normalnie. Będą z nim problemy, to zrobię tak, jak piszesz.

Druga sprawa. Wiem, że nie temat o tym. Temperatura karty graficznej NVidia 9600GT jaka powinna być, przy normalnej pracy komputera? Mi sięga do 66 stopni i stoi. Myślę, że to troszku dużo.

Może czas wymienić pastę na GPU? co mówi palec na radiatorze, parzy przy 66 stopniach?

Może czujnik uszkodzony.

Palcem nie mam zamiaru sprawdzać temperatury podzespołu. Pastę na pewno trzeba wymienić. Karta ma ponad 6 lat.

No to zastosuj termometr do pomiaru, max w stresie ma nie przekraczać najlepiej 85 stopni.

Czym niższa temperatura tym lepiej.

I trzeba zrobić co mówiłem + odpowiednia wentylacja w obudowie.

Będzie trzeba się zastosować w końcu w pastę i termometr do pomiarów. Pytanie odnośnie laptopów. Czy laptopy mają z tym też problem? Przegrzewanie się kart graficznych. Niedługo mam zamiar zaopatrzyć się w laptopa.

Tak.