Wentylator w pc ledwo się kręci


#1

Mój wentylator w pc, ledwo się kręci. Rozebrałem jego z myślą, że może syf tam zalega, lecz tam nie było żadnego syfu o dziwo. Da rade coś z tym zrobić? Nie mam już pomysłu na ten wentylator. Wcześniej pisałem, że karta przegrzewa mi się w grach mało wymagających graficznie. Nic dziwnego. Wentylator nie kręci się. Ciekaw jestem, od jak długo. Poniżej dwa zdjęcia wentylatora.

ROZMIAR ZDJĘĆ - 1024x768 zapoznaj się z viewtopic.php?f=5&t=210226 i wymiarami dopuszczalnej grafiki w postach :? semtex


(JNJN) #2

Wypnij go z karty grafiki i sprawdź podanym na nim napięciem z zasilacza, jeśli OK trzeba go podłączyć bezpośrednio do płyty głównej lub zasilacza, bo może być problem, ze sterowaniem z karty grafiki. Jeśli po podłączeniu napięcia nominalnego wentylator kręci się wolno - wentylator do wymiany.


#3

Okej. Jakim programem sprawdzić, czy wentylator pracuje odpowiednio? Póki co, wentylator przyśpieszył i tak jakby chodził tak, jak trzeba.


(JNJN) #4

Jak go podłączysz na nominalne napięcie pod zasilacz będzie chodził na maksa. Musisz sam ocenić, czy działa poprawnie, w razie niepewności co do jego pracy,dajesz nowy i tyle.


#5

Póki co, wentylator zaczął chodzić normalnie. Będą z nim problemy, to zrobię tak, jak piszesz.

Druga sprawa. Wiem, że nie temat o tym. Temperatura karty graficznej NVidia 9600GT jaka powinna być, przy normalnej pracy komputera? Mi sięga do 66 stopni i stoi. Myślę, że to troszku dużo.


(JNJN) #6

Może czas wymienić pastę na GPU? co mówi palec na radiatorze, parzy przy 66 stopniach?

Może czujnik uszkodzony.


#7

Palcem nie mam zamiaru sprawdzać temperatury podzespołu. Pastę na pewno trzeba wymienić. Karta ma ponad 6 lat.


(JNJN) #8

No to zastosuj termometr do pomiaru, max w stresie ma nie przekraczać najlepiej 85 stopni.

Czym niższa temperatura tym lepiej.

I trzeba zrobić co mówiłem + odpowiednia wentylacja w obudowie.


#9

Będzie trzeba się zastosować w końcu w pastę i termometr do pomiarów. Pytanie odnośnie laptopów. Czy laptopy mają z tym też problem? Przegrzewanie się kart graficznych. Niedługo mam zamiar zaopatrzyć się w laptopa.


(JNJN) #10

Tak.