Wentylator w zasilaczu padł

Siema

Dzisiaj rozkręciłem obudowę aby wyczyścić bebechy kompa, patrze a tu wentylator zasilacza stoi, na początku się zmartwiłem, lecz spostrzegłem się, że zasilacz jest zimny nawet pod obciążeniem, aczkolwiek wolałbym wymienić wentylator dla bezpieczeństwa, I teraz kwestia który produkt wybrać? A także chciałbym się was zapytać drodzy koledzy, czy zasilacze chiefteca mają wejście 3 pin czy trzeba majstrować z kabelkami?

mój zasilacz to chieftec 400W, wentylator 120mm

O ile pamiętam z wymianą wentylatora w moim Chieftec’u to trzeba było się bawić kablami aby to działało.

Sprawdź dokładny model zasilacza. Może wentylator ma czujnik temperatury i włącza się dopiero jak ona wzrośnie.

czujnika moim zdaniem nie ma bo zawsze wentylator się kręcił na maxa nawet jak był zimny, no còż trzeba będzie rozkręcić zasilacz i obadać sprawe

edit

dokładny model zasilacza: CHIEFTEC GPS-400AA-101 A 400W

Na pewno nie ma, to stary model (2007). Pozostaje wymiana wiatraka i prawdopodobnie bez lutownicy się nie obędzie.

to teraz który wentylator będzie dobry bo kompletnie nie wiem jak on ma wyglądać, najlepiej jak najtańszy

oj tam, kabelki skręcić, izolacyjna owinąć i będzie git. Ja kiedyś tez miałem 400W (albo 450, nie pamiętam) fajnego niegrzejącego się chiefteca i specjalnie wymieniłem oryginalny wentylator na wolnoobrotowego zephyra za kilkanaście zł. Zasilacz dalej się nie grzał, a chodził prawie bezgłośnie. Z resztą w domu do tej pory ten komputer chodzi juz kilka dobrych lat (5? nie pamiętam) na tym zephyrze i ma się dobrze.

Widać, że Chieftec miał problemy z wentylatorami w tym modelu :slight_smile: Własnie w tym samym modelu który podał spooky14 miałem ten sam problem :slight_smile:

O ile dobrze pamiętam to w tym był 120mm wantylator.

http://allegro.pl/titan-wentylator-do-z … 82624.html

Ten sprawdź

myślę, że będzie dobry dzięki za pomoc

@EDIT

otworzyłem zasilacz i wyczyściłem wentylator i pokręciłem nim, ledwo ruszył, ale naszczęście chodzę na siłownię więc dałem radę i teraz działa bez problemu, a nawet lepiej niż wcześniej

Musisz pamiętać o czyszczeniu sprzętu, bez tego będziesz miał właśnie takie awarie.

kompa czyszcze regularnie, ale zasilacz był w takim stanie , bo nie czyściłem go od nowości (4 lata) bo bałem się tam łapy włożyć

A Chiefteki nie mają przypadkiem 2-pinowych gniazd dla wentylatorów? Wiem, że u mnie coś takiego jest. Co do wentylatora - SPC Zephyr 120mm jest niemal bezgłośny a zasilacz jest chłodniutki :).

ja mam tylko dwa kabelki (czarny i czerwony) odchodzą one od wentylatora i znikają w głębi zasilacza

Tez niedawno wymienialem w swoim zasilaczu wentyl, polecam http://www.agito.pl/chieftec-af-1225s-1 … 89941.html

Bez problemu mozna go podpiac pod plyte lub pod zasilacz wtyczka zasilająca 4-pin 3-pin