Wentylator wdmuchuje powietrze czy wydmuchuje?

witam, mam takie głupie pytanie, mam wentylator z tyłu obudowy, na wysokości procka (nie ja go montowałem) i się zastanawiam czy on wdmuchuje powietrze czy wydmuchuje, bo nie czuję, żeby on wiał w jedną albo drugą stronę, jak sprawdzić jak on działa :smiley:

wyłącz komputer, zobacz jak ma ustawione łopatki, jeśli ma skierowane do zewnątrz to wydmuchuje jeśli do wewnątrz to wtłacza powietrze.

nie jestem do końca pewny jaki to jest…

tak wygląda mój wentylator, to nie jest mój ale mam taki sam :slight_smile:

inaczej niż wydmuchiwanie nie może działać

jak to nie? przecież są wentylatory, które wdmuchują powietrze od zewnątrz do kompa.

Może i zależy to którą stroną przykręcimy go do obudowy.

xqwzts, jeśli wiatrak jest zamontowany tak jak na tym zdjęciu to wydmuchuje on powietrze z obudowy.

Chodzi mi o to, że zamontowany w ten sposób może tylko wydmuchiwać

tak właśnie jest zamontowany, obraca się w lewą stronę, wszystko fajnie tylko ciekawe co teraz chłodzi moją kartę graficzną :stuck_out_tongue:

Karta graficzna ma pewnie swój system chłodzenia więc o to bym się nie martwił. A wiatrak z tyłu przeważnie ma za zadanie właśnie wydmuchiwanie z powietrza. Przynajmniej tak się przyjęło że: Wiatrak z przodu i z boku obudowy wtłacza powietrza a wiatrak z tyłu i u góry wyciąga powietrze z obudowy.

@up

Z dołu (np. CM 690) wtłacza powietrze

Z prawej strony - płyta główna- wyciąga

oj ma system chłodzenia… pasywny #-o

a jeśli zamontuje teraz drugi wentyl u dołu z przodu obudowy (bo mam taki zamiar) to jak on będzie zasysał powietrze z zęwnątrz? przecież z przodu nie ma żadnych otworów?

jak nie ma otworow to nie zamontujesz , a jaka masz obudowe ??

lynx 202k

mam slot na wentyl z przodu obudowy, ale chodzi mi o to, że nie mam przecież żadnych kratek na zewnątrz obudowy którymi to powietrze mogłoby wpadać.

Jeżeli Masz miejsce na wentylator i blacha, do której go przykręcasz ma otwory, to najprawdopodobniej powietrze jest zasysane kanałem od dołu. Między blachą, a panelem przednim jest odległość około 2cm, więc powietrze może tamtędy w miarę swobodnie przechodzić. Zobacz od spodu, czy jest otwór (zazwyczaj prostokątny), którym powietrze może się dostać pod plastikowy panel przedni.

zgadza się, jest taki mały prostokątny otwór, ale jak powietrze ma tam wpadać, przecież obudowa nie jest zawieszona w powietrzu?

btw, dlaczego np. everest nie wykrywa mi tego wiatraka 80mm, wykrywa mi tylko wiatrak na procku?

Ale ma nóżki, a więc prześwit na około 5mm (czasami więcej).