Wentylator wdmuchuje powietrze czy wydmuchuje?

(Xqwzts1) #1

witam, mam takie głupie pytanie, mam wentylator z tyłu obudowy, na wysokości procka (nie ja go montowałem) i się zastanawiam czy on wdmuchuje powietrze czy wydmuchuje, bo nie czuję, żeby on wiał w jedną albo drugą stronę, jak sprawdzić jak on działa :smiley:

(Tomaszfraszewski) #2

wyłącz komputer, zobacz jak ma ustawione łopatki, jeśli ma skierowane do zewnątrz to wydmuchuje jeśli do wewnątrz to wtłacza powietrze.

(Xqwzts1) #3

nie jestem do końca pewny jaki to jest...

tak wygląda mój wentylator, to nie jest mój ale mam taki sam :slight_smile:

(Matek) #4

inaczej niż wydmuchiwanie nie może działać

(Xqwzts1) #5

jak to nie? przecież są wentylatory, które wdmuchują powietrze od zewnątrz do kompa.

(Tomaszfraszewski) #6

Może i zależy to którą stroną przykręcimy go do obudowy.

xqwzts, jeśli wiatrak jest zamontowany tak jak na tym zdjęciu to wydmuchuje on powietrze z obudowy.

(Matek) #7

Chodzi mi o to, że zamontowany w ten sposób może tylko wydmuchiwać

(Xqwzts1) #8

tak właśnie jest zamontowany, obraca się w lewą stronę, wszystko fajnie tylko ciekawe co teraz chłodzi moją kartę graficzną :stuck_out_tongue:

(Tomaszfraszewski) #9

Karta graficzna ma pewnie swój system chłodzenia więc o to bym się nie martwił. A wiatrak z tyłu przeważnie ma za zadanie właśnie wydmuchiwanie z powietrza. Przynajmniej tak się przyjęło że: Wiatrak z przodu i z boku obudowy wtłacza powietrza a wiatrak z tyłu i u góry wyciąga powietrze z obudowy.

(KaisuM) #10

@up

Z dołu (np. CM 690) wtłacza powietrze

Z prawej strony - płyta główna- wyciąga

(Xqwzts1) #11

oj ma system chłodzenia... pasywny #-o

a jeśli zamontuje teraz drugi wentyl u dołu z przodu obudowy (bo mam taki zamiar) to jak on będzie zasysał powietrze z zęwnątrz? przecież z przodu nie ma żadnych otworów?

(Rng22) #12

jak nie ma otworow to nie zamontujesz , a jaka masz obudowe ??

(Xqwzts1) #13

lynx 202k

mam slot na wentyl z przodu obudowy, ale chodzi mi o to, że nie mam przecież żadnych kratek na zewnątrz obudowy którymi to powietrze mogłoby wpadać.

(Cosik Ktosik) #14

Jeżeli Masz miejsce na wentylator i blacha, do której go przykręcasz ma otwory, to najprawdopodobniej powietrze jest zasysane kanałem od dołu. Między blachą, a panelem przednim jest odległość około 2cm, więc powietrze może tamtędy w miarę swobodnie przechodzić. Zobacz od spodu, czy jest otwór (zazwyczaj prostokątny), którym powietrze może się dostać pod plastikowy panel przedni.

(Xqwzts1) #15

zgadza się, jest taki mały prostokątny otwór, ale jak powietrze ma tam wpadać, przecież obudowa nie jest zawieszona w powietrzu?

btw, dlaczego np. everest nie wykrywa mi tego wiatraka 80mm, wykrywa mi tylko wiatrak na procku?

(Cosik Ktosik) #16

Ale ma nóżki, a więc prześwit na około 5mm (czasami więcej).