Wentylator z tyłu obudowy.Warto?

Witam jestem w trakcie zmieniania chłodzenia w pc :smiley: .na pierwszy ogień idą wentylatory a potem chłodzenie procka.Z przodu obudowy dodałem wentylator wciągowy stałoobrotowy ~1100rpm/120mmx120mm.No i mam takie pytanie.Czy warto montować z tyłu obudowy wentyl wyciągowy 120mmx120mm?? (skoro tuż nad nim jest zasilacz microatx z wentylem wiejącym “do góry”).Nie będzie jakiś zaburzeń cyrkulacji powietrza ?? pozdrawiam

img0559z.th.jpg

Raczej ten od zasilacza wystarczy, nie ma co pakować więcej.

Aha a mam jeszcze jedną sugestię a może lepiej jak by do tyłu obudowy zamontować wentylator 120mmx120mm ino tak żeby zasysał do środka powietrze z zewnątrz.Pomoże to coś ?

A mi się zdaje, że można by tak odciążyć wentylator zasilacza i zainstalować jeden z tyłu

A mnie się zdaję, że to zbyteczne. Ja mam w kompie jeden wentylator 120x120 na procku i to mi wystarcza, temperatury niskie…

Nie prościej było zdjąć boczną część obudowy. Dzięki temu nic mi się tam nie wędzi a temperaturki 30-50 no i łatwiej odkurzyć. Ten przedni wentylator nawciąga tylko kurzu.

ok dzięki wszystkim.Zastanowie się jeszcze i zobacze czy to ma sens w każdym bądź razie thx za dorady :smiley: :smiley:

Edit:

thx za wyczerpującą odpowiedź. :smiley: Wezmę to pod uwagę.pozdro

karolisko ,

Zakładam, ze rozmawiamy o zamkniętej obudowie.

“Wynalazki” typu zdjęta boczna ściana komputera zostawmy na boku.

Dla prawidłowej cyrkulacji powietrza w obudowie należałoby przyjąć

następujący schemat :

  1. przód obudowy, na dole - wentylator zasysający powietrze z zewnątrz,

(jak najbardziej trzeba pamiętać o założeniu filtra przeciwpyłowego)

  1. tył obudowy, na górze - wentylator wydmuchujący nagrzane powietrze z wnętrza obudowy

Uwaga : wzrost temperatury powietrza powoduje jego migrację do góry, dlatego powyższy schemat.

Oczywiście zamontowane chłodzenie na CPU i GPU oraz wentylator zasilacza to dodatkowe

elementy, które wpływają na cyrkulację (czy jej zakłócenie) powietrza wewnątrz obudowy.

Niemniej ogólna zasada cyrkulacji pozostaje.

Tak więc uważam, że w tym wypadku jak najbardziej zasadne będzie umieszczenie

tego wentylatora na górze tylnej ścianki.

PS.

Zobacz zdjęcia z mojej Galerii, a będziesz wiedział o jakich filtrach piszę.