Wentylatory półpasywne - czy są?

Witam

 

Czy istnieją wentylatory do obudowy pół pasywne, tj. działają podobnie jak w karcie graficznej MSI GTX 1070 Gam X?

Do pewnej temperatury, powiedzmy 30*C są nieruchome, a po przekroczeniu tej temperatury włączają się i po spadku temperatury do mniej niż 30*C wyłączają się.

Interesują mnie rozmiary wentylatorów 120mm i 140mm.

 

Ewentualnie czy istnieje taki panel kontrolny do obudowy sterujący tak wentylatorami (od 4x do 6x wentylator 4 pinowy i najlepiej z LCD) jak opisałem wyżej?

Nie, bo problem nie dotyczy wentylatorów tylko BIOSu który zarządza ich pracą.

 

Zresztą większość nowych BIOSów pozwala wprowadzić dość dokładne parametry pracy dla wentylatorów, więc możesz po prostu zmniejszyć obroty do minimum przy 30C, wątpię by 12cm wentylatory kręcące się z prędkością 500-600RPM robiły jakiś hałas.

Tak, wiem że w UEFI mogę ustawić parametry obrotów (płyta MSI Z97 MPower Max AC) i to dosyć dokładnie, jednak nie mogę ich zatrzymać.

Aż dziwne, że w UEFI nie ma funkcji sterowania półpasywnego wentylatorami, byłoby to najlepsze i że tak nazwę “natywnie”.

Ale nie ma jak do tej pory i szukam czegoś innego, czegoś co mi to umożliwi.

W kartach graficznych i zasilaczach jest już takie sterowanie (mam je tu i tu) i chciałbym mieć też je w obudowie na chłodnicy LC.

Dokładnie to potrzebuje wentylatory 140mm, 120mm mam jeden, ale on musi zostać tak jak jest, bo to wersja slim 13mm.

Raczej nic lepszego nie znajdziesz.https://www.morele.net/akasa-3-kanalowy-panel-sterowania-wentylatorami-fc-trio-ak-fc-07bk-505706/ .

Drogie to, za 6zł złożysz sobie układ z attiny13 którym sobie możesz sobie sterować obrotami wiatraka :stuck_out_tongue:

@askow

Niestety odpada, 3 pin, a poza tym musiałbym wentylatory podpiąć pod sam panel.

Mi chodzi bardziej o panel który by można było wpiąć między płytę, a wentylator. Płyta ma odczytywać RPM wentylatorów, a panel (lub wentylator o takiej funkcji) sterować “półpasywnością”. Taki prosty włącznik włącz-wyłącz przy temperaturze przykładowej 30*C, a dalej obrotami steruje płyta w zależności od temperatury płynu w układzie i temperatury w obudowie.

Trochę to ciężko wytłumaczyć mi. :wink:

 

@drobok

Złożyłbym już sobie takie coś dawno sam, ale nie jestem elektronikiem, nie umiem poskładać układu i się nie znam na programowaniu mikrokontrolerów. :wink:

Ja przyznaję, że nie rozumiem tych 4 pin. Karta ma sterowanie. Procesor ma sterowanie chłodzenia. Jedno PWM, masz na płycie i możesz je rozgałęzić i jakoś ustawić w Bios.

W oparciu o pomiar czego ma być sterowane te 4-5 wentylatorów PWM. Drogie urządzenie podane przeze mnie pozwala Ci wyłączyć zbędne wentylatory, a drogie jest dla tego, że zażyczyłeś sobie wyświetlacz czyli bajer, ale to na marginesie, bo gotowego nic lepszego nie znajdziesz. Bardziej mnie ciekawi ta idea 4 pin. 

Tu jest opis różnic 3-pin i 4-pin.

 

http://www.laptopshop.pl/Wybor-wentylator-2-3-4-PIN-cinfo-pol-55.html

 

Podejrzewam po przeszukaniu Google, że taki układ jak chce, to tylko jakiś elektronik wykona mi na zamówienie. Kupno gotowego bez szans.

Opis jak miałoby to funkcjonować:

 

Układ który by można było wpiąć między płytę główną komputera, a wentylator. Płyta ma odczytywać RPM wentylatorów, a układ sterować “półpasywnością” wentylatorów. Taki prosty włącznik włącz-wyłącz wentylator przy temperaturze przykładowej 30*C, a dalej obrotami steruje płyta w zależności od temperatury procesora, płynu w układzie LC i temperatury w obudowie. 4 wejścia i wyjścia 4 pin PWM, moc ok. 40 W, DC 0-12V, 4 wyjścia (na każdy wentylator osobno) dla czujników temperatury na kablu, regulacja np. potencjometrem SMD “momentu” włączenia wentylatora czyli do jakiej temperatury będzie pasywny, a po jej przekroczeniu zaczyna się kręcić.
To tyle tak z grubsza na czym mi zależy w tym układzie.

No dzięki za wyjaśnienie, ale miałem na myśli twoją ideę, a nie oczywistą konstruktorów wentylatorka. Na razie rozumie, że życzysz sobie PWM dla każdego wentylatora ( nie wiem skąd zamierzasz nabrać tyle na płycie)  i osobny wyłącznik termostatyczny dla każdego wiatraczka. To może niech tak zostanie. 

No jak skąd PWM? Z płyty głównej, ma 5x PWM, CPUFAN 1 i 2, SYSFAN 1, 2 i 3. Płyta MSI Z97 MPower Max AC. Także PWM dla każdego wentylatora już jest, teraz chodzi o to aby trzy wentylatory chodziły półpasywnie np. siedzę w internecie wyłączone, gram włączone. Na procesorze i sekcji zasilania jest LC więc w internecie sama chłodnica wystarczy, a z tyłu obudowy jeden wentylator 120mm i tak będzie chodził cały czas więc przewiew w budzie jest.

Zasilacz i GPU są już półpasywne, teraz chce aby były jeszcze te 2x 140mm na chłodnicy i jeden 140mm z przodu obudowy.

A idea? Jeszcze ciszej niż jest teraz. :wink:

Jak masz osobne pwm to wystarczy że dasz im klucze tranzystorowe (włączane względem tych termometrów) w szereg resztę przepuszczając :wink:

 

Panie, jak Pan się tak znasz na tych klockach, to może mi zaprojektujesz i zrobisz układzik? :stuck_out_tongue:

Oczywiście nie za “dziękuje”. Opis układu trzy posty wyżej.

A i może być bez czujników temperatury na kablu, płyta sobie poradzi. :wink:

To już wszystko jasne, tylko gdzieś w tle mi się telepie: “kupię dziecku bębenek, będę miał spokój…”

Nie mam mobo z pwm, więc nie ma na czym testować, powinien ci działać dowolny układ “lodówki” na ogniwo petliera z wsadem do proca włącznie :wink: