Wersja instalacyjna czy portable

Witam wszystkich. Mam drobny dylemat.

Jeżeli dajmy na to aplikacja X dostępna jest w wersji instalacyjnej i portalbe, to którą wybrać?

Są jakieś argumenty za i przeciw dla danego typu? Chodzi mi głównie o szybkość działania i zasoby sprzętowe.

Oczywiście zakładam, że mam pełne prawa, by nie mieć problemu z instalacją.

ja tam wole portable bo jak masz takowe aplikacje na partycji D: i zrobisz format ( czyli zazwyczaj partycja C:) to taka aplikacja działa dalej i nie trzeba jej ponownie instalować

Niektóre programy w wersji portable faktycznie działają wolniej, przykładowo OpenOffice. Ale główna zaleta aplikacji przenośnych jest taka, że na czyimś komputerze możesz korzystać z własnych ulubionych programów. Wersje instalacyjne lepiej integrują się z systemem. Główne pytanie, jakie powinieneś sobie zadać, to takie, czy faktycznie często korzystasz z nie swojego komputera i takie programy portable są Ci faktycznie potrzebne.

Zależy co to za aplikacja, jaką ma funkcjonalność itp. itd.

Oprócz tego co napisał Ostatni Mohikanin warto wziąć pod uwagę to ze sporo aplikacji w wersji z instalatorem da się uruchamiać po reinstalacji systemu bez ich ponownej instalacji bo same tworzą sobie wymagane wpisy w rejestrze.

Równie często zdarza się że program w wersji portable zachowuje się dokładnie w taki sam sposób jak wersja z instalatorem (często tworzone są te same wpisy w rejestrze zawierające ustawienia lub ustawienia są w obu wersjach przechowywane w plikach, często zarówno wersje portable jak i instalowane oferują funkcjonalność integracji z systemem).

Nie ma na to żadnej reguły czy lepiej działają wersje portable czy te instalowane.

Osobiście preferuję wersje instalowane ale jak chcę tylko wypróbować program żeby zdecydować czy mi się przyda to przydatna jest wersja portable.

Dodam jeszcze, że nie zawsze wersje portable pokrywają się z wersjami instalacyjnymi. Może się zdarzyć, że program X z instalatorem będzie w wersji X 4.0, a portable - X 3.0.