Weryfikacja poprawności wykonania kopii w praktyce?

Witam,

 

Jestem w trakcie pisania instrukcja zarządzania systemem informatycznym. Powinien się w niej znaleźć zapis o weryfikacja poprawności wykonania kopii zapasowej.
W jaki sposób w praktyce sprawdza się poprawność wykonania kopii zapasowej np. systemu operacyjnego czy bazy danych?
Wiem, że powinno się spróbować przywrócić dane z tej kopii, ale czy rzeczywiście tak się robi w praktyce i przywraca się kopie na poprawnie funkcjonującym systemie/bazie danych?

 

pozdrawiam

Od siebie dodam (na podstawie posiadanej wiedzy), że kwestia weryfikacji poprawności posiadanej kopii zapasowej jest kluczowa - spotkałem się (zbyt często - dlatego trzeba na to uważać) z sytuacjami, że kopia jest źle zrobiona (uszkodzona), nie działa, albo nie ma do niej dostępu, kiedy potrzeba z niej skorzystać.

Jak już wspomniano, DR to podstawa. Piszę plany backupów, DR i wszystkiego z tym powiązanego od lat. Temat dość obszerny. Jak piszesz, backup może się dzielić na typowo plikowy/bazodanowy, jaki i przygotowanie do bare metal (czyli odwtorzenia łącznie z systemem operacyjnym). Pierwsze to sprawdzasz integralność plików, łącznie z tym, że możesz testować sam siebie (np. w środę umieścić plik w określonym katalogu, w czwartek go usunąć a potem odzyskać w poniedziałek). Bazy danych: testujesz, łącznie z pierdołami jak odpowiednie kodowanie znaków (kilka lat temu jednym z głównych powodów upadku jednej z ‘shellowni’ było właśnie to, że po awarii okazało się, że backup BD był wykonany ze złym, stratym kodowaniem znaków). Jak ogólnie podchodzić do tematu: ja zawsze na szkoleniach staram się wytłumaczyć w ten sposób:

Wyobraź sobie, że tracisz nagle wszystkie dane z serwera, ew. łącznie ze sprzętem (pożar).

  • ile czasu zajmie Ci pozyskanie hardware i czy np. backup całościowy będzie “pasować” do nowego hardware; co to znaczy dla firmy/biznesu (czy np. przeciągające się do dwóch dni DR nie kładzie firmy na kolana),

  • czy umiesz wykonać bare-metal recovery,

  • czy w przypadku backupu tylko plików umiesz je wykorzystać. Na jak długo masz backup, jaka strategia backupu,

  • czy nie trzymasz kopii w tym samym miejscu co serwer (np. dysk USB leżący na serwerze…).

 

 

Jak jest kasa i pieniądze: odtwórz identyczne środowisko z backupów “na boku” - np. na jakiejś platforie wirtualizacyjnej. Zobacz z czym są problemy, ile czasu zajmie Ci kontakt z dostawcami oprogramowania (żeby zainstalowali/poprawili coś), jaki tego będzie koszt. 

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.