Wesoły Jarząbek - zmiana domyślnego systemu w GRUBie

Witam

Po instalacji w/w systemu nie spodobało mi się menu wyboru systemu. Jako domyślny jest Ubuntu a ja wolałbym Vistę. Jak to zmienić?

I jeszcze jedno:

Po uruchomieniu Visty pojawiły mi się dwa nowe dyski twarde widziane przez Vistę lecz nie otwiera ich. Co z nimi można zrobić?

Domyślny system zmienisz edytując pod Ubuntu plik /boot/grub/menu/lst (linijka zaczynająca się od "default ", jak zmienić masz opisane w pliku)

Raczej partycje? Widziane w menedżerze urządzeń, ale nie w “Komputer”? Jeśli tak to sam musiałeś je stworzyć instalując system i na nich właśnie jest zainstalowane Ubuntu.

Nie mogę znaleźć w/w pliku. W katalogu boot nie mam podkatalogu grub

Właśnie widoczne są w oknie “Komputer”. Po kliknięciu “Właściwości” pokazuje: Dysk lokalny, Zajęte i wolne miejsce 0 bajtów.

zapewne to swam i boot:)

znalazłem poprzez system plików ->boot/grub.

Ale tam jest wszystko po angielsku. Ktoś może mi ułatwić zadanie?

otwierasz menu.lst i w miejscu default wpisujesz odpowiedni numer partycji z tego co pamiętam

Czyli w moim przypadku zamiast 0 mam wpisać 1?

Przykład:

"# menu.lst - See: grub(8), info grub, update-grub(8)

grub-install(8), grub-floppy(8),

grub-md5-crypt, /usr/share/doc/grub

and /usr/share/doc/grub-doc/.

default num

Set the default entry to the entry number NUM. Numbering starts from 0, and

the entry number 0 is the default if the command is not used.

You can specify ‘saved’ instead of a number. In this case, the default entry

is the entry saved with the command ‘savedefault’.

WARNING: If you are using dmraid do not use ‘savedefault’ or your

array will desync and will not let you boot your system.

default 0" <-- i tutaj zmienić na 1?

Nie piszą nic o partycji, to chodzi o pozycję z listy (licząc od zera).

Przypuśćmy, że w menu wyboru systemu masz coś takiego:

Ubuntu

Ubuntu - tryb bezpieczny

Vista

To teraz dla pierwszej pozycji masz 0, drugiej 1, a dla Visty masz numer 2. Numeracja zaczyna się od 0, a pozycje numerujemy od góry w dół.

Dodane 05.08.2009 (Śr) 16:28

Jeszcze należy uważać na śmieci w liście. Jeżeli lista z sytemami zawiera jakiś tekst, który nie służy uruchomieniu systemu, to go chyba też numerujemy.

Ciebie to jednak nie dotyczy(raczej).

Ok.

Poradziłem sobie. U mnie to była pozycja 4. Dodatkowo zmniejszyłem czas oczekiwania z 10 na 5 s.

Dzięki wszystkim za pomoc.

Od jutra zacznę się zapoznawać z Ubuntu,

Niepotrzebne rzeczy najlepiej zakomentować, bo później się można pogubić w numeracji :slight_smile:

Pozdrawiam!

Ja tam zawsze kopiowałem cały wpis z Windows XP na pierwszą pozycję przed wpisami z Ubuntu, tak było najłatwiej :slight_smile:

Najszybciej to zrobisz, instalując program Startup-Manager. Wybierz Programy, Dodaj/Usuń. W wyszukiwarce wpisz startup. Poczekaj kilka sekund - program sam zacznie szukać. Gdy znajdzie, zaptaszkuj, zaakceptuj zmiany. Potem to tylko System->Administracja->Menedżer uruchamiania. Wybierz swój system. Jeżeli chcesz, by na zawsze był to twój domyślny system, w ostatniej karcie "aktualizuj domyślne opcje uruchamiania. OK i tyle.