Wewnętrzny HDD pokazywany jako USB

Witam uprzejmie

Płyta główna Gigabyte GA-H67MA-D2H-B3 , system Windows7

W zasobniku „Pokaż ukryte ikony” po kliknięciu ikonki usuwania sprzętu USB jest taki napis (zrobiłem zrzut ekranu ale nie wiem jak można dodać obrazek do postu…):

Wysuń (symbol dysku) ATA Device

A jest to dysk wewnętrzny komputera podłączony do płyty głównej (rzekomo) jako SATA

Czy może należałoby zmienić jakieś ustawienia w BIOS’ie?

Możesz zmienić na IDE ATA w biosie z SATA. Tylko nie wiadomo czy wtedy CI się uruchomi system normalnie.

A po za tym przy dyskach SATA tak się zawsze wyświetla, gdyż dysk sata można odłączyć tak jak usb w trakcie pracy komputera, lecz nie każdy dysk to obsługuje.

dysk raczej przenośny albo podłączony pod esata(czasami są w środku z resztą złącz i trzeba wtedy wyprowadzić go) jeżeli można to przepiąłbym ten kabel do innego portu sata

Masz włączony tryb pracy AHCI w BIOS-e. Jak go wyłączysz to tej ikonki nie będzie ale system może nie wstać.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi!

Jest tak, jak pisze kp1971 - w BIOS’ie jest ustawiony tryb pracy AHCI; gdybym ustawił inaczej rzeczywiście system się nie uruchomi. Zresztą wtedy sam BIOS wyświetla komunikat czy przełączyć na AHCI (i przełącza sam po chwili, jeśli nie wybiorę inaczej).

Co do opinii pawcio1212 to chyba raczej nie, ponieważ… ale tu już muszę wyjaśnić wszystko od początku.

Po zakupie komputera (równo rok temu) zainstalowałem Win7 i wszystko było OK.

Kilka tygodni temu BIOS zaczął “wariować” (a przysięgam, że nic nie “grzebałem”!) - przy każdym uruchomieniu komputera wyświetlany był komunikat o błędzie sumy kontrolnej (checksum error) i zapytaniem czy załadować ostatnie poprawne ustawienia.

Wyczytałem, że to może wina baterii - zmieniłem (to jednak raczej nie była bateria, bo ta płyta w ogóle nie startuje po wyjęciu baterii). Baterię wymieniłem, wczytałem aktualizację BIOS’u (z poziomu Windowsa - narzędziem dostarczanym przez Gigabyte - @BIOS ). Teraz jest już niby OK - z tym jednym wyjątkiem opisanym na początku. Głowy nie dam, ale wydaje mi się, że przed tą całą rewolucją tej ikonki jednak nie było.

A że bardzo lubię wszytko mieć porządnie “poukładane” dlatego pozwoliłem sobie zawracać głowę Szanownym Forumowiczom.

Jeszce raz bardzo dziękuję za zainteresowanie.

Być może ktoś będzie miał jeszcze jakieś inne sugestie po tych dodatkowych informacjach.