Wezwanie na ćwiczenia wojskowe 2023

Ostatni pobór do wojska miał miejsce w 2008r. Moje pytanie dotyczy tych wszystkich roczników od 2008r. wzwyż do teraz - czy wszystkie te osoby mogą być wezwane na ćwiczenia wojskowe jeśli nie stawały w ogóle przed obowiązkową wtedy lekarską komisją wojskową i nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej (że tak nazwę „udało im się” że wtedy nie było poborów i żadne wezwanie ich nie dotyczy teraz)? Jeśli ktoś posiada kat. D bez odbytej służby wojskowej sprzed iluś tam lat z komisji to teraz może być wezwany na ćwiczenia? Czy może obowiązkowe komisje poborowe już działają?

Poczytaj ustawę z dnia 11 marca 2022 o obronie Ojczyzny :wink:

Niby nowe roczniki mimo braku podbitej książeczki, to mają uregulowaną służbę wojskową.

Określanie kategorii nie zostało zlikwidowane.

Kolega pyta jak jest w realu a nie co można znaleźć w literaturze.

Nie wiadomo jak jest bo media narobiły paniki. Z rigczem tylko oko press:

Czyli jak zwykle: wiele wskazuje , być może, prawdopodobnie…

Na szczęście mnie te 495 stron Ustawy i milion nastepujących rozporządzeń do niej (których zapewne nikt dokładnie nie przeczytał) prawdopodobnie nie dotyczą. Przynajmniej obecnie bo co władza wymyśli za tydzien to nawet aniołowie w niebie nie wiedzą.

Za mej młodości dziewczyny mówiły, my mozemy przez 9 miesięcy łazić w ciaży to wy możecie przez dwa lata po poligonie za…ć. Przynajmniej jaja wam stwardnieją.

Rozumiem, że 9 miesięcy ciąży to też obowiązek a nie wolny wybór? :wink:

O ile wiem wyrazy możecie, możemy ma zupełnie inne znaczenie niż wyraz muszę.
Szkoła sie kłania, jakakolwiek.

Kiedys to mam wrażenie że był niepisany obowiązek, presja społeczeństwa. Teraz zupełnie inaczej się na to patrzy i dobrze.

No zaraz, ale kiedyś to był obowiązek i nie było „możecie”. W tej chwili dalej możesz iść choćby do WOT :slight_smile: Także coś się nie spina ta Twoja teoria. BTW gdzie odbywałeś swoją ZSW? :slight_smile:

Ogólnie taka prostota w podejściu do wielu spraw (typu facet-wojo/kobieta-dzieci ale nie tylko to), która występowała jeszcze tak do lat powiedzmy 2000 z kawałkiem - miała niewątpliwe sporo zalet. Tyle że to juz się nie wróci. Mam wrażenie że tak po 2010 wszystko się zmieniło i stare pomysły na życie już nie działają a nowe dopiero w fazie formowana.

Dlatego ten cały bałagan światopoglądowy i bezlitosna krytyka jednych przez drugich - chaos charakterystyczny dla fazy gdy powstaje coś nowego i rozpada się coś co było - i tym samym nie ma jeszcze nic.

Nie kombinuj. Możesz to możesz.
Wymigać sie od tego trudno nie było. Lekarze bez prywatnej praktyki raczej marnie zarabiali wiec „chorych” nie brakowało.
Młodych chłopaków od 18 r. do 24 r było znacznie więcej niż 300 tys armia wraz z zawodowymi.

JW 1607 w ramach ćwiczeń po studiach.

Pobór dotyczy każdej osoby, która ma przydzieloną kategorię zdatną do odbycia szkolenia. Teoretycznie powinni iść ludzie z A ale na podstawie informacji podanych w sieci bywało różnie, ale to są przypadki. Jeżeli masz A to do 55 roku życia mogą brać, a jak byłeś żołnierzem ale już nie jesteś jak pamiętam nawet 60 latka mogą wezwać. Z tego co wiem patrzą też na wykształcenie i Twoje zarobki za ostatni rok. Osoby z wyższym i wysoką pensją raczej są w dalszej kolejności. Z drugiej strony jak ktoś miał służbę zasadniczą to jest przesuwany do przodu w kolejce. Ja bym z tego nie robił żadnej paniki jak w mediach. Będzie trzeba odbić to będzie trzeba i tyle. Jak ktoś ma trudną sytuację jak dziecko w drodze albo dorabia na kredyt to będzie musiał niestety sobie to jakoś zorganizować.

15 Pułk Czołgów Średnich w Gliwicach?

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś mafia to był zupełny syf a na wierzchu tego sami pijacy i wykolejeńcy.
Dobrze w niej się czuli tylko prostacy i kombinatorzy.
JW2429
W sumie dobrze, że tamte czasy minęły - obecna armia chyba stoi już na wyższym poziomie i filtruje kto do niej wstępuje, żeby nie robić takiego kwasu jaki był kiedyś.