Wget + skrypt do automatycznego pobierania

Witam. Jak napisać skrypt, który po uruchomieniu będzie uruchamiał wget-a, pobierał plik z danego linku i zapisywał w odpowiedniej lokalizacji ?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

A w czym? Np. w bashu:

#!/bin/bash

wget -P /odpowiednia/lokalizacja/ dany_link

Nadać plikowi prawo do wykonywania i tyle.

Tak to może właśnie wyglądać:

#!/bin/bash

wget ftp://ftp.pbone.net/pub/pclinuxos/live-cd/pclinuxos-lxde-2010.12.iso -c --directory-prefix=/home/Trinity/Desktop

Nadaj mu nazwę wget.sh Parametr -c odpowiada za wznowienie pobierania. Potem:

chmod a+x /ścieżka/do/pliku/wget.sh

Następnie poszukać pliku:

rc.local

I tutaj nie jestem pewny jak to dopisać, strzelam:

sleep 20 sh /ścieżka/do/skryptu/wget.sh

Sleep będzie konieczne z uwagi na konieczność “podniesienia interfejsu sieciowego”.

A podnoszenie interfejsu jest konieczne ? To ma być na serwer, który pracuje pod Debianem i jak coś pobieram, to zwykle chodzi cały czas.

Aha, myślalem, że chodzi o Twój desktop. Jeśli działa cały czas to chyba nie.

Generalnie poczytaj jeszcze:

wget --help

Na szybko tam wyczaiłem fajnie brzmiącą opcję wczytywanie zadanych URL z pliku.

A jak np. chciałbym przerwać pobieranie i je wznowić z tego miejsca, co było przerwane, to trzeba jakoś specjalnie kombinować ?

Jak użyłem opcji -c przerwałem polecenie w konsoli [Ctrl+V] i wykonałem ponownie, to pobieranie pliku było kontynuowane. Poczytaj w --help, tam wszystko jest, także o wznawianiu i nadpisywaniu bądź nie nadpisywaniu pobieranego pliku.

=========

Co ja gadam … jeśli serwer nie jest restartowany, to wpis do rc.local nic nie da.

Zrób tak jak poradził użytkownik filo11.

Za to odpowiada właśnie opcja -c.

Skoro komputer chodzi cały czas, to zadanie pobierania możesz wrzucić do crontaba (np. w postaci wywoływania ww. skryptu o określonej godzinie):

http://www.szarp.com.pl/howto/howto/html/crontab.html

Dzięki za pomoc Panowie. Przetestuje dokładnie to jutro i jak coś będzie nie tak to dam Wam znać. Jeszcze raz dzięki.