Wgrywanie sterowników jedne na drugie


(system) #1

Witam, czy jest coś złego w grywaniu jednych sterownikó na drugie w karcie graficznej? Czy nie powinno sie tak robic i dlaczego. :? mam zamiar udowodnic to koledze ktory sie upiera ze mozna i nic sie nei stanie


(Heezootoo) #2

nie powinno bo stery mogą się gryść.


(Homik1983) #3

Teoretycznie powinno się odinstalować starsze wersje sterowników. Sam widziałem kilka skutków takiego wgrywania sterowników jedne na drugie, tzn. w przypadku sterowników ATi (zainstalowanie nowej wersji sterowników i Catalyst Control Center) owocowało wywalaniem się CCC podczas próby otwarcia okna konfiguracyjnego CCC. W przypadku sterowników nVidia po wgraniu jednego sterownika na drugi pojawił się następujący problem: monitor wyłączony guzikiem, włączamy komputer, włączenie monitora dopiero po uruchomieniu Windows'a XP SP2 powodowało, że system sam ustawiał rozdzielczość na 640x480x32x60Hz (najlepsze jest to, że w XP minimalna rozdzielka jaką można ręcznie ustawić to 800x600 :stuck_out_tongue: ) mimo, że wcześniej ustawiona była rozdzielczość 1024x768x32x85Hz. Nie można było wtedy ręcznie zmienić rozdzielczości, opcja zmiany rozdzielczości była nieaktywna. Jednak jeśli pierw włączyliśmy monitor, a później uruchomiliśmy komputer to wszystko było OK. Odinstalowanie sterowników i panelu kontrolnego nVidia i instalacja świeżej wersji rozwiązała problem.

Teoretycznie zmiana (nainstalowanie) samego nowego sterownika na starszy nie powinna być przyczyną problemów - jak widać z mojego przykładu czasem niestety jest inaczej, a nieświadomy tego człowiek szuka przyczyn gdzie indziej. Natomiast jeśli oprócz sterowników nainstalowujesz także oprogramowanie do karty takie jak Catalyst Control Center czy Panel kontrolny nVidia, to możesz spodziewać się problemów. Chociaż od jakiegoś już czasu oprogramowanie ATi wyszukuje i odinstalowuje starszą wersję oprogramowania przez instalacją nowszej wersji.


(Jjoasz) #4

ciezko zrozumiec, ale... :slight_smile:

sterowniki sie gryza, to wiadomo, zarowno te od dzwieku jak i video - te od karty graficznej takoz...

do czyszczenia pozostalosci - deinstalacja 'programowa' czesto zostawia jakies foldery, wpisy w rejestrze itp. - sluza odpowiednie programy typu drivercleaner lub jv16tools, odkurzacz itp.

jesli chodzi o audio/video, to zdiagnozowac co nie potrzebne, mozna przy pomocy gmer'a i recznie usunac niepotrzebne kodeki lub przy pomocy odpowiedniego narzedzia...


(system) #5

jak usuniesz stare stery programem np Driver Cleaner: to nie ma problemu :wink:


(Heezootoo) #6

to jak najbardziej nie będą


(system) #7

czechu07 jakoś nie wierzył bym w twoje zalecenia bo są niepewne. A poza tym: czytać ze zrozumieniem:

Nie było mowy od odinstalowywaniu starych.