Wgrywanie systemu na wielu komputerach


(Macio117) #1

Witam,

jak można wgrywać system na wielu komputerach[+20] o tych samych konfiguracjach?

Pozdrawia,

Maciek.


(Cedar) #2

Jeden ze sposobów : instalujesz na jednym, wgrywasz aktualizacje i inne oprogramowanie, konfigurujesz system, następnie robisz obraz dysku systemowego na np. płytach DVD i z nich wgrywasz na pozostałe.

Przykładowy program do tego celu:

http://www.dobreprogramy.pl/Cobian-Back … 12544.html lub inny z tego działu:

http://www.dobreprogramy.pl/Archiwizacj … ws,27.html


(Macio117) #3

Okej, a gdyby zrobić obraz i rozsyłać po sieci te obrazy?

To jakie urządzenie jest potrzebne?


(pstrowsky) #4

Jeden z bardziej znanych programów dokładnie do takiego zastosowania o jakim piszesz: http://clonezilla.org/

tutaj znajdziesz podstawy: http://www.cyfron.eu/clonezilla-manual.html

Korzystam z tego programu do robienia obrazów dysku systemowego na pojedynczych komputerach ale


(Veers) #5

Zawsze można też przygotować dysk instalacji nienadzorowanej…


(adam9870) #6

http://technet.microsoft.com/pl-pl/edge/Video/ff950080

Tam jest cały Cykl wdrożeniowy.

Również: http://virtualstudy.pl/pl/component/con … -7i-70-686

Generalnie:

Masz możliwość skorzystania z serwera - stawiasz Windows Server , chyba co najmniej 2003 R2 , instalujesz Windows Deployment Services , tworzysz plik instalacji nienadzorowanej poprzez WSIM ( Windows System Image Manager ), w BIOSie ustawiasz uruchamianie komputerów z sieci ( PXE , chyba w opcjach BIOS dotyczących kolejności startowania urządzeń - boot device priority ), inicjujesz taką instalację poprzez włączenie komputera i F12 (można wyłączyć konieczność wciśnięcia F12 , ale jeżeli w sieci masz też inne komputery, to ktoś może włączyć komputer i zobaczyć ekran instalacji Windows), idziesz na kawę, wracasz i gotowe.

Jeżeli mają być w systemie też zainstalowane programy, jakieś sterowniki, to Microsoft Deployment Toolkit. W tej sytuacji również polecam Cykl wdrożeniowy oraz polecaną na nim serię artykułów Deploying Windows 7 , której autorem jest Mitch Tulloch.

http://www.windowsnetworking.com/articl … part1.html

Albo rozwiązania takich firm jak Acronis.

Nie masz możliwości skorzystania z serwera - instalujesz system ręcznie na jednym komputerze (tzw. komputer wzorcowy ), instalujesz programy, sterwowniki, wszystko co tam chcesz. Robisz obraz. Odtwarzasz go na pozostałych komputerach. Albo zamiast tworzenia i odtwarzania obrazu , klonujesz dysk komputera wzorcowego na dyski pozostałych komputerów. Np. poprzez Clonezilla. Wszystkie komputery powinny być identyczne sprzętowo.

W przypadku wyboru metody z obrazowaniem, potrzebował będziesz WAIK (w nim jest też m.in. wcześniej wspomniany WSIM ) oraz poradników:

http://www.microsoft.com/downloads/pl-p … c26d3b3b34

Demonstracja Środowisko WinPE 2.0

http://www.dobreprogramy.pl/Srodowisko- … 11288.html

Tworzenie obrazu ISO lub pendriva z bootowalnym środowiskiem WinPE 2.0

http://www.techit.pl/Artykuly/Tworzenie … 0,624.html

Tworzenie i odtwarzanie obrazu partycji przy pomocy ImageX

http://www.techit.pl/Artykuly/Tworzenie … ,1070.html

Cała metoda wygląda w ten sposób, że: instaluję komputer wzorcowy, na nim programy, sterowniki itd. Uruchamiam komputer z Windows PE , wpisuję:

ImageX /capture C: D:\obraz.wim "Obraz C" "Obraz dysku C" /compress fast

Obraz systemu jest robiony na D:\obraz.wim. Potem uruchamiam drugi komputer ( docelowy ), wpisuję:

ImageX /apply D:\obraz.wim 1 C:

I tyle. Po uruchomieniu komputera docelowego muszę tylko przejść kreator , który prosi o podanie nazwy użytkownika itp. Chyba można przygotować plik odpowiedzi na pytania z tego kreatora? Pod Windows XP można skorzystać z setupmgr, pod Windows 7 - pewnie z Co istotne: 1. Nośnikiem, gdzie ma zostać zapisany obraz (czyli w powyższych przykładach D ) może być pendrive. W jaki sposób sprawdzić litery dysków w WinPE? Wpisujemy notepad. Uruchomi się Notatnik, a w nim wybieramy Plik - Otwórz - z lewej strony Komputer. 2. Metodę dotyczącą obrazowania i odtwarzania można sobie nieco zautomatyzować. Ja np. zrobiłem tak, że na działającym systemie - komputerze wzorcowym - robię sysprepa (znajdziesz o tym w poradniku Tworzenie i odtwarzanie obrazu partycji przy pomocy ImageX ), uruchamiam komputer z Windows PE , wpisuję notepad żeby sprawdzić przez Notatnika pod jaką literą w systemie jest pendrive, wpisuję robobraz.cmd , który zawiera:

Set /P L_dysku=Podaj liter dysku na ktory ma zostac zapisany obraz WIM

ImageX /capture C: %L_dysku%:\obraz.wim "Obraz C" "Obraz dysku C" /compress fast

Muszę wtedy podać literkę dysku, na którym jest obraz systemu, Enter i obraz jest robiony. Na komputerach docelowych , gdzie nawet dyski nie są spartycjonowane (albo nawet są spartycjonowane, ale chce wszystko z nich skasować i postawić system na nowo na dysku, na którym będzie jedna duża partycja o wielkości całego dysku), wpisuję robformat.cmd , który zawiera:

diskpart /s delpart.txt

Set /P L_dysku=Podaj liter dysku z obrazem WIM:

ImageX /apply %L_dysku%:\obraz.wim 1 C:

czekam aż dysk zostanie spartycjonowany (zajmuje się tym diskaprt ), wpisuję literę dysku na którym jest obraz i obraz jest odtwarzany. Diskpart działa ze skryptem, który jest zapisany w delpart.txt , który wygląda następująco:

select disk 0

clean

create partition primary

select partition 1

active

format fs=ntfs quick

assign letter=c

po kolei:

  • wybór dysku

  • oczyszczenie dysku

  • utworzenie partycji primary

  • wybór wcześniej utworzonej partycji

  • aktywowanie partycji

  • format partycji w systemie plików NTFS (szybkie)

  • przypisanie litery C dla partycji

Jak do tego doszedłem?

http://www.wss.pl/forum/watek/automatyz … gex,617718

Jak to przygotować? Odpowiedź w poradniku Tworzenie obrazu ISO lub pendriva z bootowalnym środowiskiem WinPE 2.0.

Może przydać Ci się też ten poradnik i inne, które są na tej stronie: http://commandlinegeeks.com/2010/03/21/ … k-picasso/

Są tam też inne ciekawe poradniki, np.:

http://commandlinegeeks.com/2010/03/18/ … -waik-2-0/

http://commandlinegeeks.com/2010/03/28/ … tko-jasne/

20 komputerów (mówię o swoich doświadczeniach z XP) to jest praca na kilka godzin. Ale zależy na każdym komputerze obraz na pewno będzie działać (zdarza się, że odtwarza się, ale system nie uruchamia się i trzeba próbować do skutku - ale to zależy chyba od sprzętu), na jakiej automatyzacji Ci zależy, ile masz pendrive do dyspozycji itp.

Skąd jesteś - może mógłbym inaczej pomóc? Jeżeli z pomorskiego, to niestety odpada.

Cały czas w tych poradnikach chyba jest o Windows PE 2.0 podczas gdy Windows 7 zawiera Windows PE 3.0, a Windows 7 SP1 Windows 3.1 (za: http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_PE). Tak naprawdę od tej strony, którą opisałem, nie zauważyłem jakichś szczególnych zmian. Co najwyżej, Windows PE 3 szybciej tworzy obrazy w ImageX niż Windows PE 2.0 z Visty. Ale chyba całkiem subiektywne odczucie.

Dla celów testowych, możesz zainstalować np. VirtualBoksa i wstępnie pobawić się, zanim zaczniesz działać na normalnych komputerach. Co Ty na to?

http://www.dobreprogramy.pl/VirtualBox, … 13122.html

http://www.dobreprogramy.pl/Praca-z-pro … 11289.html

Może tutaj coś znajdziesz dla siebie:

Windows 7: Deployment

http://technet.microsoft.com/en-us/libr … 10%29.aspx


(Macio117) #7

Ok, dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź adam9870 :wink:

Była ona bardzo pomocna :slight_smile:

Lecz jedno pytanie mnie gryzie, czy gdy zrobię klon dysku programem Clonezilla to mogę go pobrać również przez sieć, tak jak obraz systemu przez Windows PE?

Pozdrawia,

Maciek.


(adam9870) #8

A w jakim formacie tworzy obrazy Clonezilla? Bo WDS przyjmuje chyba tylko *.WIM. No i nie zapomnij o zrobieniu sysprepra przez utworzeniem obrazu (patrz poradnik Tworzenie i odtwarzanie obrazu partycji przy pomocy ImageX ). A może istnieją inne rozwiązania niż WinPE / WDS , które pozwalają na przesyłanie obrazów? Może tutaj znajdziesz odpowiedź:

http://technet.microsoft.com/pl-pl/edge/Video/gg258115

http://virtualstudy.pl/component/conten … boot-linux

Co do samego WDS

Fajny jest też cykl Tajniki usługi WDS: http://technet.microsoft.com/pl-pl/libr … -cz-1.aspx

Webcast o WDS: http://skalski.info/2008/02/27/wds-webcast/ (ja wklejam link http://wm.microsoft.com/ms/Poland/technet/wds_v1.0.wmv do IE9 i otwiera mi się Windows Media Player i odtwarza webcast).

A która metoda Cię szczególnie zainteresowała, jeżeli to nie tajemnica? To jednorazowa “akcja” czy coś na stałe? Ile masz czasu na przygotowanie? Czy miałeś już wcześniej styczność z tematyka wdrażania? Ja bym sugerował metodę z poradnika, o którym wspomniałem + lekkie zautomatyzowanie WinPE wzorując się na moich praktykach. Ale może one sa dobre tylko dla mnie, a dla Ciebie już być nie muszą.

Jak coś, może dopytaj na forum wss.pl.


(roobal) #9

Jeśli chciałbyś wykorzystać do tego CloneZillę, to myślę, że najlepiej by było bootować ogólnie samą CloneZillę z sieci z wykorzystanie serwera PXE, żebyś nie musiał latać do każdego komputera z płytą czy pendrajwem, tworzysz na jednym obraz, obraz możesz wysyłać od razu na serwer w sieci (SSH, SMB i NFS), potem bootować na pozaostałych komputerach CloneZillę z serwera i odtwarzać obraz również z serwera.

Pozdrawiam!