WI-FI Calling i obsługa przez telefony

Witam!
Czy następujące telefony obsługują WI-FI Calling?

  • Redmi note 8 i 8T czy 8 Pro
  • LG V30
  • Xperia M5
  • Huawei Mate 10 Lite
  • Galaxy S21 Plus
  • iPhone XS

Jakby nie obsługiwał, to czy po instalacji aplikacji “Wifi Calling+” (operator Plus) będzie działało?
Link do aplikacji:
WiFi Calling+ – Aplikacje w Google Play

Z góry dzięki

2G uśmiercą pewnie w okolicach 2030-2040, więc na pewno zdążysz kupić nowy telefon jak wyłączą 3G i twoje telefony nie będą umiały w rozmowy 4G - “VoLTE”.

Z chętnych na ubicie około 2024 sieci 3G chyba dalej jest tylko T-Mobile (no chyba, że Plus też wykrył, że ruch sieciowy jest znikomy a popularność VoLTE i VoWiFi wysoka).

Pytałem, bo u mnie w mieszkaniu jest masakryyczny zasięg i bym tym zastąpił rozmowy przez GSM.

o Redmi:


o LG:


Xperia wydaje się być o rok za stara.


W Huawei może być to zależne, czy problemy z okresu 2017 zostały rozwiązane na poziomie oprogramowania (bazując na doświadczeniach Orange).


Galxy S21 bez plusa np. 5G niby jest wspierana w Plusie.


iPhone raczej się nadaje, chociaż Plus żadnych nie podaje jako rekomendowanych.


Lista telefonów jakie przetestował Plus (lub dostosował swoim brandem na stockowym roomie):

  • Samsung Galaxy A02s
  • Samsung Galaxy A10
  • Samsung Galaxy A12
  • Samsung Galaxy A20e
  • Samsung Galaxy A21s
  • Samsung Galaxy A32 5G
  • Samsung Galaxy A40
  • Samsung Galaxy A41
  • Samsung Galaxy A5 2017
  • Samsung Galaxy A50
  • Samsung Galaxy A51
  • Samsung Galaxy A51 5G
  • Samsung Galaxy A52 5G
  • Samsung Galaxy A6
  • Samsung Galaxy A6+
  • Samsung Galaxy A7
  • Samsung Galaxy A70
  • Samsung Galaxy A71
  • Samsung Galaxy A8
  • Samsung Galaxy A80
  • Samsung Galaxy A9
  • Samsung Galaxy Fold
  • Samsung Galaxy J3 2017
  • Samsung Galaxy J4+
  • Samsung Galaxy J5 2017
  • Samsung Galaxy J6
  • Samsung Galaxy J6+
  • Samsung Galaxy J7 2017
  • Samsung Galaxy Note 9
  • Samsung Galaxy Note 10 Lite
  • Samsung Galaxy Note 10
  • Samsung Galaxy Note 10+
  • Samsung Galaxy Note 20
  • Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G
  • Samsung Galaxy S8
  • Samsung Galaxy S8+
  • Samsung Galaxy S9
  • Samsung Galaxy S9+
  • Samsung Galaxy S10 Lite
  • Samsung Galaxy S10e
  • Samsung Galaxy S10
  • Samsung Galaxy S10+
  • Samsung Galaxy S20
  • Samsung Galaxy S20 FE 5G
  • Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
  • Samsung Galaxy S20+ 5G
  • Samsung Galaxy S21 5G
  • Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
  • Samsung Galaxy S21+ 5G
  • Samsung Galaxy Xcover 4
  • Samsung Galaxy Xcover 4s
  • Samsung Galaxy Xcover 5
  • Samsung Galaxy Xcover Pro
  • Samsung Galaxy Z Flip
  • Samsung Galaxy Z Flip 5G
  • Samsung Galaxy Z Fold2 5G
  • Sony Xperia 1 II
  • Sony Xperia 5 II
  • Realme 7 5G
  • ZTEAxon 11 5G
  • LG K41s
  • LG K42
  • LG K50s
  • LG K51s
  • LG K52
  • LG K61
  • LG Velvet
  • LG Wing

redmi note 8t obsługuje volte i vowifi na 100%. Używam jednak 3G i zwykłego wifi.

Jeżeli chodzi o obsługę VoLTE/VoWiFi dużo zależy od profili MBN, jakie smartfon ma na partycji “vendor”.

Ja np. mam Mi5 Pro z LineageOS 18.1 (Android 11), wszystkie stosowne opcje są, a VoLTE/VoWiFi w Polsce mi nie działa - IMS nie chce się aktywować.

Szkopuł tkwi właśnie w firmware. Obecny ROM bazuje w dużym stopniu na firmware dostarczonym przez Xiaomi wraz z ostatnim “oficjalnym” ROMem, jest ono tylko zpathowane przez LineageOS.

Jak się zajrzy przez adb do odpowiedniego katalogu to widać tylko profil “generyczny” na Europę, a brak specyficznego dla Polski. (brak podkatalogu “pl” z plikiem MBN)

gemini:/vendor/firmware_mnt/image/modem_pr/mcfg/configs/mcfg_sw/generic/eu/dt/commerci # ls -lh
total 16K
-r--r----- 1 system system 31K 2018-12-27 00:58 mcfg_sw.mbn
gemini:/vendor/firmware_mnt/image/modem_pr/mcfg/configs/mcfg_sw/generic/eu/dt/commerci # file mcfg_sw.mbn                          
mcfg_sw.mbn: ELF executable, 32-bit LSB unknown arch 0, static, stripped

Każdy profil jest cyfrowo podpisywany, więc nie można go sobie po prostu dograć, jak nie został podpisany odpowiednim kluczem.

Nie używa się smartfonu ( to się tyczy akurat wszystkigo tak btw ) co ma w sobie partycje vendor, czyli było brandowane.
Co do sieci to w PL play oraz plus bezczelnie kłamią że niby nie brandują sprzętu; faktycznie wizualnie tego nie robią, aczkolwiek vendor ( jak i root ) jest. Wystrzegałbym się tych dwóch sieci jak ognia.

====

Do tematu: mam iPhone 11 ( z apple.com ) i zarówno VoLTE jak i VoWiFi działają.

Widzisz, a ja mam niebrandowany, najnowszy dostępny soft w Xperii XA2 i ani VoLTE ani VoWIFI nie mam w ogóle w opcjach i z tego co widzę, wersja brandowana od T-mobile powinna je mieć.

Partycja vendor jest też w urządzeniach nie pochodzących od operatora. (niebrendowanych)
Jest siostrzana do partycji system i znajdują się tam m. in. sterowniki z zamkniętym kodem źródłowym. Są tam również biblioteki charakterystyczne dla danego hardware.
Z partycji tej korzysta OEM jak i może też operator, więc zanim coś napiszesz to sprawdź najpierw.

a to ciekawe? skąd masz telefon?

Partycja vendor jest też w urządzeniach nie pochodzących od operatora. (niebrendowanych)

Może i jest może i jej nie ma, aczkolwiek w urządzeniach z wolnego rynku partycji vendor nie ma…

Znaczy Europa jest rynkiem niewolniczym i musimy sprowadzać modele USA/Barasila :brazil:/Azjatyckie/Afrykańskie/Australijskie :australia:

Mam tego Galaxy S20 FE 5G i dzoała. Na Huawei Mate 10 Lite też działa.

Z x-komu, kupiony na premierę modelu.