Wi-fi czy router przewodowy...?Prosba o kilka porad

czesc,

obecnie posiadam 8MB lacze u brytyjskiego operatora bulldog

podlaczony jestem do laptopa za pomoca modemu ADSL Speedtouch,

zracji tego ze wlasnie konczy mi sie umowa chialbym zmienic

przepustowosc od 16MB,ale wtedy musze wybrac pomiedzy routerem wi-fi

badz routerem przewodowym…

Do tej pory z gwarantowanych 8MB mialem co najwyzej 5MB,

wine tego upatruje w tym ze modem jest USB(slyszalem ze jest bardzo startny w stpsunku do innych rodzajow polaczen) oraz nieco starej instalacji telekomunikacyjnej BT za pomoca ktorej sie lacze…

i teraz nie wiem czy da sie jeszcze wiecej ‘‘wycisnac’’ z mojego lacza???

Jezeli tak-to jaki waszym zdaniem rodzaj polaczenia jest bardziej korzysty z punktu widzenia uzytkownika sieci-czy polaczenie wi-fi ma tendencje do zrywania polaczen,a router przewodowy jest bardziej stabilniejszy???

Pozdrawiam i licze na Wasza pomoc.

z tego co widać na ich stronie internetowej, to masz raczej wybór jak chcesz sobie rozprowadzić sygnał po mieszkaniu.

ich modem-router obsługuje 802.11g, więc lokalnie masz transfer do 54Mbps, a na takie odległości jak między jednym pokojem a drugim żadne wifi nie zrywa.

natomiast na stan instalacji telekomunikacyjnej ani jeden ani drugi modem-router nic nie poradzi.

najbardziej stabilne jest połączenie przez ethernet

są routery do których podłączysz się zarówno przez kabel jak i wifi

kup taki to będziesz miał możliwość przetestować i wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie

a jezeli mam od nich modem a wraz z kompem dostalem przejscowke ethernet -gniazdko tel. to internet powinien chodzic czy nie-bo u mnie nie chodzi ale moze to wina ustawien-zreszta nie wiem czy jest taka mozliwosc-

przyporzadkowania polaczenia internetowego tylko przez modem skoro lacze sie programik gdzie wpisuje haslo…???

Pzdr

co to jest przejściówka ethernet-gniazdko tel? przecież to są dwie różne rzeczy, a takie “przejście” realizuje właśnie modem…

jeśli masz username i hasło i chcesz zamienić modem usb na modem (router) z wejściem eth, to musisz tylko dobrze skonfigurować modem (router).

prawdopodobnie analogicznie jak gdybyś miał polską neostradę i chciał zmienić modem na router, czyli ustawić właściwy sposób uwierzytelnienia (PPPoA? PPPoE?) i wpisać username i hasło. jeśli to jest modem (nie router), to zostaje PPPoE i jeśli ISP używa czegoś innego (np PPPoA) może być trudniej.

polecam lekturę strony dostawcy

szczegóły na pewno poda Ci Twój dostawca.

dzieki za rade,

Chyba jednak zdecyduje sie na Wi-Fi choc nie wiem czy wycisne z niego 16MB gwarantowane przez operatora…/

a jak wyglada sprawa Ip w routerze Wi-Fi

czy wszystkie kompy maja takie samo…???

Pozdrawiam

osobiście polecam ci tylko łącze przewodowe z uwagi na bezpieczeństwo, stabilność itp., a jeśli masz gwarantowane 5 MB to na pewno na wi-fi chociażby w standardzie 802.11g tego nie dostaniesz / może na umowie / bo z tych “słynnych” 54 MB w praktyce nie ma więcej jak jak 25 Mb, a ty masz 40Mb, wszystko zależy jeszcze od rodzaju zastosowanej modulacji, a jeżeli byłby ten standard mieszany z b to transfer jest jeszcze mniejszy / do 15 Mb czyli ok 2 MB. Jeżeli byłaby to jeszce modulacja OFDM i bez ACK, w co mocno wątpię przy takim zagęszczeniu radiówek to jeszcze można by się pokusić. Jeżeli jeszcze włączysz szyfrowanie dla bezpieczeństwa to transfer mocno spadnie.

Co do IP to albo przydzielasz ręczcnie każdemu kompowi / zalecane / albo przez mechanizm DHCP ale to już kwestia konfiguracji. Od dostawcy dostajesz tylko IP dla routera.

Acha wiec musze to przemyslec…

tzn.teraz mam modem przewodowy ADSL i gwarantowane 8MB z ktorego

wyciagam max 5MB.

Czyli jezeli nawet zamowie router Wi-Fi i 16MB nie bede w stanie wycisnac wiecej niz 5MB-bo jezeli bym mogl to bym mial 8MB(nie wiem czy to tak wyglada) :?

Mysle ze przyczyna tego moze byc stara instalacja telefoniczna w moim domu choc nie wiem-kolega dwie ulice dalej juz ma ok7MB

mam jeszcze jedno pytanie ,czy jezeli teraz zamowie router przewodowy-bede mogl sobie zmienic na Wi-Fi bez wiedzy dostawcy…

ale chyba nie ma to znaczenie…

Pozdrawiam i dzieki za pomoc