WI-FI w Asusach serii UX

Taka ciekawostka. Laptop, w tym przypadku UX541U. Znika sobie WIFI.

I niby nic nadzwyczajnego, ale taki sam objaw w kilkunastu podobnych, wszystko seria UX5xxx .
Zmiana karty na inną -chwilę działa, np. dzień, kilka restartów i znika, nie ważne jaka karta WIFI.
BIOS, nowy dysk, system blabl bla. O co biega? Może jest jakiś problem z tą serią z którąś z aktualizacji 10 i robi jazdy z tymi wersjami laptopów? Bo w jednej sztuce, to myślę, może mostek wadliwy czy coś, ale w kilkunastu? Pierwszy taki pacjent trafił w zeszłym roku, w listopadzie. Ale teraz już któryś z rzędu taki trafia do mnie i wygląda na to, że to jakiś ogólny problem.

Ktoś zaobserwował coś podobnego w tych modelach? Hmm postawie na tym jakiegoś Linuksa i potestuję kilka dni, ale jakby ktoś znał rozwiązanie problemu, to będę wdzięczny.

Czy tam siedzą Broadcomy?

W tym konkretnym, którym się bawię właśnie jest Realtek. Ale wsadzałem w jednego chyba ze cztery karty, różnych producentów i sytuacja była podobna. To wygląda tak, jakby slot przestawał widzieć kartę. Bywało, że wpięcie kabla LAN powodowało, że nagle wywalał się sterownik karty (WIFI) w menadżerze, reinstalacja sterownika nic nie dawała, bo nie wykrywa w ogóle karty. Ale restart i karta się pojawiała.

Na początku myślałem, jak nic siedzi płyta, no ale okazuje się, że problem nie jest jednostkowy.
Jakieś spadki napięcia czy jak? No ale wcześniej śmigały, więc stawiam na jakiś problem w Windows.

Może wadliwa seria. Kiedy jeszcze robiłem w serwisie, dwie płyty ECS nówki sztuki wyjęte z pudełek były padnięte.

No ale żeby tak w okresie 2-3 miesięcy taki wysyp z tym samym problemem? Hmmm coś według mnie w systemie. Stawiam na tym jakieś Ubuntu i zobaczę co z tego będzie.

Mam podobnie (nie tylko w ASUSach), ale ustaliłem, że u mnie winny jest hot spot (Sony Xperia). Może w dwuzakresowość bruździ?

Miałem jakiś czas temu dwa przypadki “gubienia sprzętowego” karty Wi-Fi w laptopach ASUS - model chyba ASUS GL553VE z procesorem i7. W obu był problem z KBC, w drugim egzemplarzu dodatkowo problem z brakiem podświetlenia klawiatury i losowym jej działaniem. Co ciekawe oba zakupione przez Klientów u operatora sieci komórkowej, w ramach przedłużenia umów. Z drugiej strony mam u siebie ASUS GL553VD z i5 i problemów brak :laughing:

No właśnie te UXy też z tego co wiem, to w większości od jakichś operatorów. Zaczynam podejrzewać, że firmy traktują to jako sposób na upłynnianie wadliwych serii.

Ubuntu instaluje kartę, ale WIFI w ogóle nie działa, nie wykrywa sieci. No niby to ta karta z jedną antenką, ale router jest od niej niecały metr, więc … No nic, wymienię kartę, ale jak będzie to samo, to chyba wymienię KBC, bo to może rzeczywiście sprzętowe.