Wi-Fi w pececie działa tylko po podłączeniu kabla

Ostatnio pozmieniałem trochę układ elektroniki.

Playstation i PC stoją obok siebie, ale tylko Playstation jest podłączone kablem ethernet.

Problem w tym, że wifi w PC nie łączy, chyba że odłącze kabel z plejki i na chwilę podłącze do PC.
Wtedy wifi w PC normalnie działa. Następnie mogę ponownie podłączyć kabel do plejki i oba urządzenia mają internet. Natomiast jeśli zrestartuje PC, to ten po ponownym uruchomieniu znowu nie łączy z WiFi (komunikat: „no internet, secured”).

W PC używam adaptera wifi Netis WF2120.
Wifi pobieram z routera Tp-Link Archer C6U działającego jako tryb dostępu

Spróbuj wyłączyć kartę sieci przewodowej (ustawienia kafelkowe lub z menedżera urządzeń).

Może wtedy dedykowana karta Wi-Fi Netisa zacznie działać.

Oczywiście to obejście jak port sieci przewodowej jeszcze długo by był nieużywany i trick zadziałał w Windowsie.

Wygląda to na jakiś problem z DHCP po WiFi. Możesz diagnozować albo po prostu wpisać jakiś adres, DNS i bramę na sztywno (spoza puli DHCP) na PC.

Jeśli router na to pozwala ustaw przydzielanie IP po MACu na sztywno, a do tego zostaw zakres wolnych IP w jakimś zakresie np. od 50 do 100, dla urządzeń podłączanych losowo.

Inny sposób, to ustawienie w urządzeniu z którym jest problem adresu IP na sztywno. Ale wtedy warto ustawić w routerze zakres przydzielanych adresów z DHCP z poza tej wartości, czyli ustawiamy np. laptopa 192.168.0.10, PSx 192.168.0.11 a serwer DHCP od 192.168.0.20-do 254. W przeciwnym przypadku, może się zdarzyć, że jeśli urządzenie z adresem IP na sztywno włączymy do sieci jako któreś z koleji, to ten adres IP zostanie wcześniej przydzielony z automatu czemuś innemu i będzie konflikt.

Dzięki za podpowiedzi.

W głównym routerze miałem przydzielone statyczne ip do pc-ta. Po usunięciu tego przydziału wifi zaczęło działać zgodnie z oczekiwaniami.