Wi fi

witam

Mieszkam w Siedlcach (woj. mazowieckie) chciałbym zaopatrzeć w internet miejscowości w promieniu 22 km od punktu docelowego czyli mojej firmy. Jestem jeszcze dość mało zorjentowany w możliwościach sieći wi fi. W miejscach gdzie chciałbym założyć tą sieć nie ma możliwości założenia neostrady, w gre wchodzą chyba tylko łącza radiowe ( są tam telefony radiowe) dlatego chciałbym łącze umieścić u siebie gdzie mogę to zrobić (DSL) i rozsyłać sygnał (interenet) po sąsiednich miejscowośćiach, czy jest to wykonalne ? opłacalne ? posiadam 10 tyś wolnych środków na ten cel, proszę o informacje

Wykonalne to jest, opłacalne ? nie za bardzo.

Sprawdz ile kosztują anteny do łączy dalekodystansowych, karty sieciowe Wi-Fi itd sobie policz czy się opłaca.

Na taką odległość będzie ciężko, będziesz musiał użyć paru AP i dobrych anten dookólnych o zysku conajmniej 15dbi. To nie takie proste jak się wydaje, zawsze znajdzie się klient który będzie miał kiepski zasięg lub będzie mu “rwało”. U klientów wystarczą anteny panelowe 12dbi jak do AP nie będzie daleko. Obowiązkowo anteny muszą się widzieć. Proponuję Ci najpierw podłączyć 10-20 osób i dopiero potem pomyśleć nad dalszym rozwojem. Sam jestem właśnie w trakcie budowy takiej sieci na DSLu 4Mbps

Wszystko zależy od tego ilu byłoby chętnych dla np.30 osób to szkoda zachodu !!

a jakieś kokretne sumy ?? myślałem że 10 tyś wystarczy…

ja mysle ze 22 km to za duzo jak na szybki internet beda wchodzily w gre spore zklocenia a przy takiej odleglosci i zapewne stosunkowo malych mocach nadajnikow wszelkie zmiany warunkow propagacyjnych uniemozliwia dobre dzialanie takiej sieci a jezeli juz to chyba nie zmiescisz sie w budzecie

Pracuje w podobnej sieci - zasieg nieco mniejszy 16 km - liczba aktualnie podlaczonych komputerow to 84. Cala budowa sieci - tak aby dzialala prawidlowo trwala niemal rok i wymagala sporych inwestycji - oczywiscie duzo mniejszych niz w przypadku gdybysmy chcieli wszystko to polaczyc kablem. Podstawowe problemy jakie napotkasz to czeste zrywanie placzenia - dlatego nie ma co sie oszukiwac trzeba inwestowac wysokiej klasy przekazniki i AP. Poza tym trzeba zwrocic duza uwage przy projektowaniu topologi - wybrac odpowiednie miejsca dla montazu przekaznikow i anten zakladajac przy tym ze przy roznych porach roku sygnal radiowy moze miec rozna jakosc… o ile w zime gole drzewa nie przeszkadzaja - o tyle latem moga okazac sie przeszkoda niedopokonania przez sygnal radiowy… dlatego to wymaga bardzo dobrego projektu - nam zjelo stworzenie takiej sieci rok

a czy jak antena albo access point zamarźnie to tez bedzie dzialac??

Jak zamarznie to nie :smiley: Co do anteny to nie ma to większego wpływu, ale każdy AP ma podaną temperaturę pracy, zwykle 0-50’C

proponowalbym poczytac troche informacji na forum cyberbajt.pli skierowac swoja uwage w strone urzadzonek 5GHz, wieksze mozliwosci lepsza wydajnosc, poza tym musialbys zainteresowac sie mikrotikiem badz innym oesem przeznaczonym dla wifi, 20km to niezla przeszkoda ale do pokonania :slight_smile:

ja mysle ze jezeli sam nie znasz sie na propagacji i bedziesz musial kogos wynajac kto ci skonstruuje dla 20 km to ci nie wyjdzie zbyt tanio samo projektowanie a o urzadzeniach nie wspomne… (ja cos kiedys slyszalem o zamarzajacym wifi ale szczegolow nie znam)

Mam małą sieć 8 komp na antenach i 2 na kablu.

Według mnie :

  1. warunek który bezwzględnie musi być spełniony to widoczność anten.

(jedna antena na odległości 500 od AP miała 2 drzewa i była kicha straszna musiałem robić mostekpo drodze aby ominąć drzewa)

  1. nawet na mniejsze odległości polecam anteny Yago 16dbi

(różnica w cenie nie durza Yagi około 70-80 zł a jest to dobry i silny sprzęt)

  1. jesli chodzi o 20km to są dwa warianty :

A dopalacze, wzmacniacze (ale nie dokońca jest to legalne)

B tzw. mosty po drodze lub inaczej zwane podpurki (ja mam u siebie taki jeden i hula bez problemów)

  1. Jeśli już to wyłącznie sprzęt markowy. (jeśli na tym będziesz oszczędzał to będzie rwało gubiło zasięgi i będzie się wieszać)

  2. na większe odległości polecam anteny panelowe o podbiciu sygnału o mocy 27dbi ja na odległości 500m mam taką i w najgorsze śnieżycei deszcze nigdy nie mam problemów.

Pozdrawiam. Jak byś miał jakieś konkretne pytanie a będe mógł pomuc to pisz ANDRZEJ-SHREK@O2.PL