Wiatraczek [cpu fan error]

Witam, chciałbym prosić o pomoc z wiatraczkiem. Przy uruchamianiu systemu praktycznie zawsze mam okno cpu fan error, press f1 ~. Wystepuje to od jakichś 2 miesiecy, kiedy komputer był czyszczony, lecz wszystko zawsze działało normalnie. Od 2-3 dni jest takie coś, że po włączeniu komputera ten wyłącza się po 2-3 minutach, a czasem stoi cały dzień. Komputer był formatowany około tydzień temu, 2 dni temu zauważyłem że strasznie wolno chodzi, fpsy w grze w której zazwyczaj mam po 40 spadły do 10-15, strony takie jak facebook wolno chodzą. Ogólnie, komputer zrobił się wolniejszy. Przed chwilą po wróceniu do domu włączyłem komputer, po 5 minutaach pracy wyłączył się ( nie był włączany od rana). Odkręciłem wiatraczek i ten radiator(?) po drugiej stronie wiatraczka był strasznie rozgrzany, a pasta termoprzewodząca jakby roztopiona. Nałożyłem nową pastę, przeczyściłem trochę wiatraczek, podłączyłem pod wejście CPU_FAN i przy uruchamianu znów wystąpił ten sam komunikat, a wiatraczek sam z siebie nie drgnął. Pomogłem mu trochę, popchnąłem go to ledwo się kręcił, kilka razy go popchnąłem i póki co jakoś się kręci w miare normalnie, chociaż zwykle działa 2 razy wolniej. Można jakoś to naprawić czy raczej wiatraczek do wymiany?

Jeśli Twój wentylator ma zaślepkę osi (może być pod nalepką od spodu), to otwórz zaślepkę igłą i wprowadź tam jedną/dwie kropelki oleju silnikowego (samochodowego). Być może “suchość” ośki jest przyczyną tego problemu? Jak nie pomoże, to wymiana wentylatora.

Wiatraczek to nie duży koszt (10-20zł).

Dobra, zakupilem nowke po 30 i smiga. Dziekowa bardzo