Wiatraczek

Witam!

Można zwiększyć obroty wiatraczka od procesora??Patrzyłem w biosie i bezpośrednio takiej opcji nie mam,ale może dzięki zwiększeniu któregoś z napięć??Jak myślicie?

Z tego co wiem standardowego wiatraczka to nie można “podkręcić”, ale może są jakieś specjalizowane do tego typu spraw.

Są specjalne panele do kontroli obrotów wszystkich wiatraczków w kompie. Montuje się je w miescach napędów CD.

A dajmy na to SpeedFan dostępny w vortalu: http://www.dobreprogramy.com/index.php?dz=2&t=47&id=276

Podobno potrafi zmieniać prędkość obrotową wiatraczka. :slight_smile:

Przetestowałem go i niestety nie mogę zwiększyć.Zmniejszyć owszem,ale nie zwiększyć.

Czekam na dalsze propozycje.

Odpowiedz na twoje pytanie postawiłeś sobie sam. :smiley: :smiley:

Mówiłem o Speedfanie. Może jest jakiś program który to potrafi.

Zdaje się, że nie ma takiego programu, a zwiększanie napięcia zasilania w jakikolwiek sposób może, chociaż nie musi, nieznacznie zwiększyć obroty ale grozi przegrzaniem i spaleniem wiatraczka, a co za tym idzie -nawet procka.

Faktycznie nie ma takiej możliwości…lepiej biosowe ekperymenty odłóż na bok…zakup markowego wentylatora rozwiąże Ci problem…

Normalny wiatrak lata na 12V, jeśli chcesz zwiększyć ilość obrotów więc musisz zwiększyć napiecie, jak skoro niema w kompie więcej niż 12V :expressionless: pozatym na każdym wiatraku ma napisane ze ma chodzić na 12V bo na większym moze niepochodzić :expressionless: Przykładowo normalna dioda 3V zaświeci jeśli podepniesz do niej 9V, ale tylko na moment :lol:

Podsumowując nieznam sposobu innego niz przedstawiony wyżej, możesz pobawić sie zasilaczami od anten, kablówek etc. i podpinać do nich wntyle na wyżsyzm napieciu, ale poco :expressionless: Dużo lepszym efektem i mniej problemowym jest zmiana wetyla na wydajniejszy :slight_smile:

Kup nowy wiatrak z większą prędkością , przeważnie wiatraki na procesor mają rególowaną prędkość w zależnosci od temperatury radiatora i prędkośc ta wynosi od 2.500obr/min do 5.500obr/min jeżeli taki wiatrak podłączysz do gnazda na płycie gł w którym nie ma ragulacji obrotów to wiatrak będzie śmigał na pełnych obrotach.

rzadnym programem nie podkrecisz obrotów wiatraka mozesz jedynie spowolnic ale do tego nie potrzeb programów cały trik polega na tym że podajac 12 volt masz pewną pretkość wiatraka która sie zwiekszy jak podniesiesz napieci na wiatraku i tak samo z spowolnieniem obnizając napiecie zwolnisz obroty

Więc reasumująć,zostaje mi kupić lepszy wiatraczek. Zrobie to wraz z kupnem nowego procesora.

Jaki wiatraczek polecilibyście do Athlona 2400Mhz??

Zalmana Cu :slight_smile: