Wiatrak na procku się nie kręci

Witam…

Kupiłem płytę GIGABYTE GA-P35-S3 i procesor Intel Core2 Duo E6550,

1 pytanie:

czy wiatrak na tym procesorze powinien się od początku (od uruchomienia komputera) kręcić?

bo… jak włączam komputer to wiatrak kręci się tylko czasem :confused: więc po chwili go wyłączałem… żeby mi sie procek nie spalił.

Czy może tak ma być? tzn. że wiatrak zacznie się kręcić gdy temperatura procka wzrośnie do określonej temperatury??

Dodam że wiatrak jest INTEL’owski - był do kompletu z procesorem.

do tego mam:

  • zasilacz 4Life/400 z obudowy Tracer.

ale sprawdzałem też na zasilaczu: Chieftec GPS-400AA-101 A (400W) i jest ta sama sytuacja :confused:

2 pytanie:

Sprawdzałem ten procesor na płycie: AsRock 4CoreDual-SATA2, która ma FSB max. 1066, natomiast ten procek ma FSB 1333, ale powinien się chyba uruchomić na niższym FSB?

i tam się wiatrak kręcił od początku normalnie… problem był tylko z brakiem obrazu :confused:

sprawdzałem z kartą graficzną: GIGABYTE GeForce 8600 GT na PCI Express, oraz z kartą graficzną: Radeon 9800 PRO na AGP (bo ta płyta obsługuje AGP oraz PCI-Express)

Czy to że nie było obrazu… (monitor jakby nawet nie drgnął)… oznacza że ta płyta: nie widzi żadnej z tych kart?/ lub że płyta jest uszkodzona??

Bardzo proszę o pomoc…

pozdrawiam

Raczej nie jest przygotowana na takiego procka jak już (sekcja zasilania itp.)

Od razu procek się nie spali a po za tym ma zabezpieczenie proponuje włączyć komputer i patrzeć co się dzieje. Kontrolować w windowsie temperature itp.

W tym rzecz że Windowsa jeszcze nie ma zainstalowanego bo… boję się to zrobić jak się nie bardzo chce wiatrak kręcić :confused:

Do tej płytki AsRock chciałbym dokupić jutro “Celerona 440”, tylko właśnie nie wiem czy nie będzie ta sama sytuacja z … brakiem obrazu :confused: właśnie po to sprawdzałem też na tej płycie tego procka żeby zobaczyć czy ten Radeon jest z nią kompatybilny…

Z tym wentylatorem to normalne zjawisko,jak włączasz komputer to procesor jest zimny a zapewne masz ustawione obroty wentylatora zależne od temperatury procesora,więc jak procesor zacznie się nagrzewać to i wentylator zacznie się kręcić szybciej.Sprawdź jaką masz temperaturę procesora w biosie pewnie około 30 stopni.

Miałeś rację… sprawdziłem w BIOS’ie, temperatura procka po ponad pół godziny utrzymywała się na: 33 stopniach a temperatura systemu: 39 stopni… wiatrak oczywiście też się rozkręcił… i miał jakieś 850 obrotów…

Od 32*C się wiatrak uruchamia :slight_smile: Na BOXie.

Dzięki za rady :slight_smile:

Jeszcze się zastanawiam czy dokupić procesor Celeron 440 do tej płyty Asrock (ten procesor jest na ich liście obsługiwanych procesorów):

http://www.asrock.com/mb/cpu.asp?Model=4CoreDual-SATA2

tylko nie wiem czy mi się to opłaca… bo jak moja karta graficzna Radeon 9800 PRO nie będzie kompatybilna z tą płytą (nie ma tej karty na ich liście):

http://www.asrock.com/mb/vga.asp?Model= … l-SATA2&s=

więc chyba jest duże prawdopodobieństwo że nie zadziała?? :confused: