Wiatrak od zasilacza

Witam

Mam stary zasilacz Take me i wyjołem z niego wiatrak. Są przy nim dwa kabelki czarny i czerowony. Czy dołoby się jakoś przerobić ten wiartrak żeby do obudowy włożyć.?

Możesz podłączyć go do molexa,odizoluj końcówki przewodów i wsuń je do pinów w molexie,czarny do czarnego a czerwony do czerwonego lub żółtego.Żeby kable się nie wysunęły zaklej je np. taśmą.

Znaczenie kolorów kabli w wtyku MOLEX i wentylatorze

Wtyk Molex

Przewód żółty +12 Volt

Przewód Czerwony +5 Volt

Przewody czarne zero (uziemienie)

Przewody wentylatora

Przewód czerwony +12 Volt

Przewód czarny zero (uziemienie)

Standardowo podłączasz czerwony przewód wentylatora do żółtego przewodu w wtyku Molex

Przewód czarny wentylatora do czarnego w wtyku Molex

Możesz podłączyć tak jak napisał kolega powyżej czerwony przewód wentylatora do czerwonego przewodu w wtyku Molex , ale wtedy wentylator będzie miał mniejsza wydajność (teoretycznie będzie cichszy) ponieważ jak napisałem wcześniej czerwony przewód w wtyku Molex ma napięcie 5 Volt i w takim układzie wentylator otrzyma napięcie 5 Volt.

Jeżeli wentylator posiada 3 przewody to do wtyku Molex podłącza się tak jak napisałem wcześniej przewód czerwony i czarny.

Żółtego przewodu wentylatora nie podłącza się do napięcia !!

Wielkie dzięki wam za informacje. !!

Nie.

Jeżeli jest podłączony pod Molex-a to nie masz możliwości sprawdzenia jak szybko się kreci jednak gdy jest podłączony pod +12 Volt to przyjąć można ze na maksymalnych. Natomiast gdy podłączyłeś pod +5 Volt to około połowy mocy. Dostępne są też wentylatory z czujnikiem temperatury które moc obrotową dostosowują do temperatury w wnętrzu.

A ile na mniej więcej obrotów taki wiatrak.?

Hej!

To zależy od jego średnicy, ilości łopatek, ich kształtu, firmy, jaka go wyprodukowałą i modelu.

Nikt Ci nie odpowie na to pytanie precyzyjnie bez większej ilości szczegółów.