Wiatrak procesora obraca się w złą strone


(Mateomulio) #1

Witam!

Od dłuższego czasu przegrzewa mi się procesor (dochodzi do 70'C). Komputer restartuje się przy grach i zamula przy uruchamianiu programów. Odkryłem, że wiatkrak procesora obraca się w złą stronę. Co może być tego przyczyną? Jak temu zaradzić?

Procesor - AMD Athlon 64, 2000 MHz 3000+

Płyta główna - Gigabyte GA-K8NE

c757417ba2411181.jpg

Z góry dzięki

Mulinho


(witek-pl) #2

Wiatrak powinien nawiewać powietrze w stronę procka jeśli jest inaczej to zamontuj go na odwrót,,, jeśli i to nie pomoże pewnie przydałoby się przesmarować procka nową pastą (np: ArcticSilver5)...


(Gen Salvador) #3

radiator się nie obraca, co najwyżej wentylator.

jeśli jesteś pewien że łopatki kręcą się w złą stronę, obróć wtyczkę zasilającą o 180*, wtyczkę wentylatora ma się rozumieć.


(witek-pl) #4

@lukaszzek po obróceniu wtyczki (jeśli będzie to możliwe) o 180 wiatrak nie zakręci wcale...


(Kabuto1378) #5

i witek i lukaszekk mają świetne pomysły, a nie będzie dobrze jak sie obróci nie wtyczkę zasilającą o wiatrak, jeżeli to możliwe?


(Gen Salvador) #6

treści tematu wychodzi na te ze wiatrak kręci się do tyłu, a nie jest do góry nogami, może to być jakiś stary wentylator który umożliwia takie uchybienia, najłatwiej wiec będzie odwrócić bieguny zasilania


(Mateomulio) #7

Wiatraczek jest oryginalny. Biegunów nie mogę przestawić. Jeżeli kręci się jednak w dobrą stronę to zostaje tylko nałożenie nowej warstwy pasty termoprzewodzącej. Jeżeli to nie pomoże to tylko nowy wiatrak =/


(Kabuto1378) #8

Mulinho

Żeby rozwiać wątpliwość. Ten wiatraczek kręcie się tak że wysysa powietrze z radiatora zamiast go tam wpychać tak? Więc najprościej będzie go obrócić o 180 stopni czyż nie tak?


(witek-pl) #9

na zdjęciu które z poślizgiem dołączyłeś widać że kręci się w dobrym kierunku, podbiera powietrze i rozprasza na żeberka radiatora, pozostaje smarowanie...


(Mateomulio) #10

Smarowane i czyszczone było. Teraz tylko zostaje nałożenie nowej warstwy pasty termoprzewodzącej. Daje screeny z everest, speedfana i easytune:

e79ab16b9d1257a5m.jpg

6922ab905589bd42m.jpg

6f17fbaba1e1942cm.jpg


(WODZU) #11

Nie udzielaj niezorientowanej osobie takich odpowiedzi bo jeśli puści coś z dymem to narazisz ją na koszty. Z tego co pamiętam przewód odpowiadający za odczyt prędkości obrotowej wentylatora (jeden z trzech) nie jest przewodem środkowym więc obrócenie wtyczki o 180 stopni nie dość że nic nie da to może spowodować uszkodzenie płyty głównej.


(Mateusz 931) #12

Z tego co ja widzę na zdjęciu to dobrze się kręci :confused:

Zrób większy nawiew całej obudowy.


(Gen Salvador) #13

n oto mało wiesz o indukcji elektromagnetycznej :stuck_out_tongue: ,to że się nie zakręci to tylko zabezpieczenia nowych wiatraków, ja mam w domu jeszcze kilka sztuk zasuwających w obydwie strony.


(Sk91) #14

Jeżeli twój wiatrak obraca się tak jak jest pokazane na zdjęciu które podałeś to wszystko jest ok. Kąt łopatek i kierunek ruchu wskazują na to że dmucha on na radiator. Napisałeś że od "pewnego" czasu Ci się przegrzewa, czyli że wcześniej było ok? świadczy to o tym że czas na wymianę pasy.


(Radeon95) #15

Wg mnie 2 pierwsze screeny zamieszczone przez ciebie są OK (TEM CPU).Tylko w Evereście dojrzałem niepokojącej Tem CPU(70)


(Mateomulio) #16

Poczytałem trochę w necie co do TEMP3 w speedfanie. 70'C jest to temperatura czujnika, którego naprawdę nie ma :expressionless: Przy testowaniu kompa 3DMARKIEM temperatura się nie zmieniła. Czy możliwe jest to, że Windows restartuje mi kompa, bo wyczuwa temperaturę, której na prawdę nie ma? W BIOSIE wszytko się zgadza (procesor ma dobrą temperaturę).


(system) #17

Ja miałem kiedyś tak (na płycie gigabyte jeszcze) że speedfan tak namieszał że zatrzymywał wentylator CPU :? proponuję wywalić speedfana i sprawdzić...


(Sk91) #18

W ogóle te programy do mierzenia temperatury pokazują źle temperaturę. W idle mam 37*C a w stresie 108*C :smiley: i każdy rdzeń inaczej :stuck_out_tongue: chociaż pewnie to wina kompniętych czujników w E8x00 :stuck_out_tongue: Lepiej kupić jakiś miernik laserowy i z tylu płytę na wysokości procesora sprawdzić. Chociaż to też nie będzie w 100% pewne :frowning:


(klopas) #19

nigdy nie będzie w 100% pewne... nawet czujniki mogą przekłamywać ale o te 2-5*C...


(Adalbert) #20

Ale na pewno dużo bardziej miarodajne niż kopnięte czujniki wewnętrzne. :slight_smile: Mam taki termometr z laserowym wskaźnikiem i wszystko ładnie mierzy.