Wiatrak procesora obraca się w złą strone

Witam!

Od dłuższego czasu przegrzewa mi się procesor (dochodzi do 70’C). Komputer restartuje się przy grach i zamula przy uruchamianiu programów. Odkryłem, że wiatkrak procesora obraca się w złą stronę. Co może być tego przyczyną? Jak temu zaradzić?

Procesor - AMD Athlon 64, 2000 MHz 3000+

Płyta główna - Gigabyte GA-K8NE

c757417ba2411181.jpg

Z góry dzięki

Mulinho

Wiatrak powinien nawiewać powietrze w stronę procka jeśli jest inaczej to zamontuj go na odwrót, jeśli i to nie pomoże pewnie przydałoby się przesmarować procka nową pastą (np: ArcticSilver5)…

radiator się nie obraca, co najwyżej wentylator.

jeśli jesteś pewien że łopatki kręcą się w złą stronę, obróć wtyczkę zasilającą o 180*, wtyczkę wentylatora ma się rozumieć.

@lukaszzek po obróceniu wtyczki (jeśli będzie to możliwe) o 180 wiatrak nie zakręci wcale…

i witek i lukaszekk mają świetne pomysły, a nie będzie dobrze jak sie obróci nie wtyczkę zasilającą o wiatrak, jeżeli to możliwe?

treści tematu wychodzi na te ze wiatrak kręci się do tyłu, a nie jest do góry nogami, może to być jakiś stary wentylator który umożliwia takie uchybienia, najłatwiej wiec będzie odwrócić bieguny zasilania

Wiatraczek jest oryginalny. Biegunów nie mogę przestawić. Jeżeli kręci się jednak w dobrą stronę to zostaje tylko nałożenie nowej warstwy pasty termoprzewodzącej. Jeżeli to nie pomoże to tylko nowy wiatrak =/

Mulinho

Żeby rozwiać wątpliwość. Ten wiatraczek kręcie się tak że wysysa powietrze z radiatora zamiast go tam wpychać tak? Więc najprościej będzie go obrócić o 180 stopni czyż nie tak?

na zdjęciu które z poślizgiem dołączyłeś widać że kręci się w dobrym kierunku, podbiera powietrze i rozprasza na żeberka radiatora, pozostaje smarowanie…

Smarowane i czyszczone było. Teraz tylko zostaje nałożenie nowej warstwy pasty termoprzewodzącej. Daje screeny z everest, speedfana i easytune:

e79ab16b9d1257a5m.jpg

6922ab905589bd42m.jpg

6f17fbaba1e1942cm.jpg

Nie udzielaj niezorientowanej osobie takich odpowiedzi bo jeśli puści coś z dymem to narazisz ją na koszty. Z tego co pamiętam przewód odpowiadający za odczyt prędkości obrotowej wentylatora (jeden z trzech) nie jest przewodem środkowym więc obrócenie wtyczki o 180 stopni nie dość że nic nie da to może spowodować uszkodzenie płyty głównej.

Z tego co ja widzę na zdjęciu to dobrze się kręci :confused:

Zrób większy nawiew całej obudowy.

n oto mało wiesz o indukcji elektromagnetycznej :stuck_out_tongue: ,to że się nie zakręci to tylko zabezpieczenia nowych wiatraków, ja mam w domu jeszcze kilka sztuk zasuwających w obydwie strony.

Jeżeli twój wiatrak obraca się tak jak jest pokazane na zdjęciu które podałeś to wszystko jest ok. Kąt łopatek i kierunek ruchu wskazują na to że dmucha on na radiator. Napisałeś że od “pewnego” czasu Ci się przegrzewa, czyli że wcześniej było ok? świadczy to o tym że czas na wymianę pasy.

Wg mnie 2 pierwsze screeny zamieszczone przez ciebie są OK (TEM CPU).Tylko w Evereście dojrzałem niepokojącej Tem CPU(70)

Poczytałem trochę w necie co do TEMP3 w speedfanie. 70’C jest to temperatura czujnika, którego naprawdę nie ma :expressionless: Przy testowaniu kompa 3DMARKIEM temperatura się nie zmieniła. Czy możliwe jest to, że Windows restartuje mi kompa, bo wyczuwa temperaturę, której na prawdę nie ma? W BIOSIE wszytko się zgadza (procesor ma dobrą temperaturę).

Ja miałem kiedyś tak (na płycie gigabyte jeszcze) że speedfan tak namieszał że zatrzymywał wentylator CPU :? proponuję wywalić speedfana i sprawdzić…

W ogóle te programy do mierzenia temperatury pokazują źle temperaturę. W idle mam 37*C a w stresie 108*C :smiley: i każdy rdzeń inaczej :stuck_out_tongue: chociaż pewnie to wina kompniętych czujników w E8x00 :stuck_out_tongue: Lepiej kupić jakiś miernik laserowy i z tylu płytę na wysokości procesora sprawdzić. Chociaż to też nie będzie w 100% pewne :frowning:

nigdy nie będzie w 100% pewne… nawet czujniki mogą przekłamywać ale o te 2-5*C…

Ale na pewno dużo bardziej miarodajne niż kopnięte czujniki wewnętrzne. :slight_smile: Mam taki termometr z laserowym wskaźnikiem i wszystko ładnie mierzy.