Wiatrak z procesora strasznie głośny

Witam. Mam procesor AMD Phenom II X4 955 Black Edition. Jest nowy.Od pierwszego uruchomienia komputer strasznie głośno chodzi. Najprawdopodobniej to wiatrak procesora. Jest jakiś sposób na ściszenie tego, czy muszę coś wymienić? Procesor ma boxowe chłodzenie.

Na twoim miejscu nasmarowałbym ten wiatrak (zdejmując go musisz nałożyć nową pastę termo przewodzącą)

lukasgures1 ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

a chłodzenie procesora dałoby coś? Bo jeśli będę grzebał przy procku to stracę gwarancję :confused:

Każdy procek ma chłodzenie. Poza tym nie zawsze trzeba demontować całe chłodzenie, by ściągnąć wentylator

daj na serwis, jeśli nie chcesz grzebać

Porada miesiąca =D>

Wejdź do biosu, zakładka PC Health Status czy podobna nazwa zobacz czy obroty są sterowane przez PWM (obroty zależne od temp proca), jak włączenie PWM nie pomoże to zostaje zakup nowego wentylatora sprawdź ile mm ma obecny i kup od firm Aimaxx, Silentium PC, Fander, lub zmiana całego chłodzenia np Silentium PC Spartan ok 70 zł.

ale jak ustawić te PWM?

u mnie wygląda to tak:

http://i47.tinypic.com/wvtv0x.jpg

Jak płyta i chłodzenie ma 4 pin to przełącz na 4 pin, czwarty pin służy do precyzyjnej kontroli. CPU Fan Target na np 40-45-50, i min obr (%) ustaw na niższy np 40%.

jak teraz ma podpięte do 3 pinowego gniazda to mało prawdopodobne by kawałek kostki mu wystawał poza gniazdo czyli niema co liczyć, że chłodzenie ma 4 pinowe, chyba że ma jeszcze jedną końcówkę - na 4 piny

ustawiłem tak jak Tobi radził i jest cicho, dzięki

ale teraz mam problem podczas gier

teraz głośno chodzi mi podczas gier i to chyba jest wiatrak od karty graficznej bo ma obroty 6000-7000, da radę coś z tym zrobić?

karta Sapphire HD5850

Pobierz HW Monitor (pokaże min i max obroty wentylatorów) i zobacz który osiąga najwyższe obr, prędzej to wentylator proca. Te ustawienia które podałem są skuteczne bez obciążenia żeby chłodzenie cpu nie kręciło się na max jak proc ma 40 st i wentyl nie musi kręcić się na 100% i chcesz w ciszy przejrzeć neta, coś poczytać, w grach żeby było cicho to musiał byś zmienić chłodzenie na wydajniejsze.

dobra, a jeśli zamontuję sobie chłodzenie do procesora samodzielnie to stracę gwarancję? jeśli nie to poproszę o jakieś chłodzenie w granicach do 170-200 złoty

stracisz bo zerwiesz plombę

Tobie składali kompa w serwisie czy samemu? A może w ogóle kupiłeś go z jakiejś wystawy np. w media-markt?

Jeśli tak to najprawdopodobniej będziesz miał jakieś plomby na obudowie albo coś w ten deseń.

-> Jeśli nie to nie ma problemu, niby skąd będą wiedzieć, że używałeś nie tego chłodzenia co trzeba?

Ja sam mam ten procesor i używam starego ale jarego Scythe Mugen 2. Kupiłem tylko dlatego, żeby było cicho. I jest. Niesłyszalnie.

Do tego oczywiście jakiś Arctic Silver 5.

Na stronie proline.pl złożyłem kompa i oni mi przysłali złożonego, żadnych plomb, tylko 2 śrubki :slight_smile: jeszcze się z nimi skontaktuję, ale dzięki Wam za pomoc