Widows Server 2008 - Active Directory i licencje CAL


(remik307) #1

Witam,

 

posiadam w pracy Widows Server 2008 Standard. Działa na nim np. MS SQL i program księgowy oraz kadrowy.


(klonek_wp) #2

od strony licencjonowania potrzebujesz CAL’e niezależnie od tego czy używasz AD czy nie… a CAL’e możesz kupić per user albo per device


(remik307) #3

Ok, dzięki za info.

Wspominasz, że licencje CAL i tak muszą być (nawet jeżeli nie ma AD) - rozumiem, że w samym Windows Server 2008 nigdzie nie znajdę ile w tej chwili jest licencji… muszą się one po prostu zgadzać na papierze?


(klonek_wp) #4

dokładnie tak - są “uznaniowo”. jedynie wersje foundation mają od razu wbudowane 15CAL i tam jest kontrola ilość połączeń i jeśli regularnie je przekraczasz to WinSrv domaga się upgrade do Std

 

ale akurat CAL’e dostępowe do serwera to niewielki wydatek w porównaniu do np. CAL RDS


(LoS) #5

Dokładniej mówiąc jeśli chodzi o CAL to w tym momemcie potrzebujesz tylko CAL dla urządzeń użytkowników którzy się łączą do do MS SQL pewnie przez programy kadrowo-księgowe. Liczba Cal się zwiększy jeśli założysz Ad bo wtedy trzeba liczyć wszystkich użytkowników/komputery w domenie.

Dodatkowo wraz z licencją Standard automatycznie dostajesz 5 CAL - tak było do wersji 2008 R2 w 2012 już nie dostajesz nic gratis.

CAL działają też na zasadzie donwgrade czyli jak kupisz do 2012 to liczą się tez do 2008 ale niestety odwrotnie już nie.

 

Generalnie nie zaleca się stawiania kontrolera domeny na serwerze o innej funkcjonalności, wyjątkami są tu wersje typu SBS i Essentials. Lepiej pomysleć nad wirtualizacją - HyperV juz wspiera pełna wirtualizacje kontrolerów AD.