Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym dolnym rogu Swojego posta-> następnie skorzystaj z opcji Użyj pełnego edytora. Dziękuję za uwagę.
Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.
Zwięzłość kodu nie jest ani jedynym, ani najważniejszym wyznacznikiem dobrze napisanego programu. Kod “przegięty” pod tym względem nadaje się na konkursy i ćwiczenia, ale nie jest mile widziany, kiedy chodzi o realny użytek.
Ale zawsze możesz zamieścić tutaj swój kod i być może ktoś naprowadzi cię na inną, może lepszą drogę.
Wiele bliźniaczych obiektów dobrze jest trzymać w kolekcji.
Wiele bliźniaczych instrukcji występujących po sobie prawie zawsze da się zastąpić pętlą.
(bonusowo) Wiele bliźniaczych kawałków kodu zazwyczaj należy wydzielić do metody.
Jedno z rozwiązań:
names = ["Ala", "Hugo", "Piotr", "Aleksander"]
for length in range(3,6):
for name in names:
if len(name) == length:
print name + " - length: " + str(length)
names.remove(name)
Jasne (w linii 6. zmień “length” na “długość”), tylko po co?
Kiedy ludzie wpadają tutaj i pytają “Od jakiego języka zacząć naukę”, najlepszą odpowiedzią zawsze jest “Od angielskiego”. Angielski to absolutna podstawa. Zaczątki Pythona po polsku znajdziesz w książkach i kursach, ale już dokumentacja, jeżeli dobrze szukam, nie jest przetłumaczona (przynajmniej nie aktualna wersja), a bez niej od pewnego poziomu trudno coś napisać. Jeszcze więcej informacji i ciekawostek o języku znajdziesz na blogach i (przede wszystkim) przegenialnym portalu StackOverflow, gdzie na skomplikowane problemy często odpowiadają autorzy książek albo sami twórcy języków programowania. Oczywiście po angielsku.