Więcej niż 4 partycje na HDD - jak zrobić?

Wydaje mi się że instalator tworzy partycję rozszerzoną z maksymalną ilością dostępnego miejsca. Czy w instalatorze Windows widać utworzone partycje? I ile jeszcze ich potrzebujesz?

Rozumiem - tylko jest problem w instalatorze dalej mam nic nie podzielone.

I teraz jak mam zainstalować system - skoro nie mogę na nic wskazać ?

Tzn nie ma żadnej partycji widocznej i nie mogę wybrać.

Spróbujmy jeszcze tak, jak utworzysz partycję podstawową po każdym polecenie wpisz

format fs=ntfs quick

Jak dalej nie będzie widać partycji w instalatorze zainstaluj system na jednej partycji a następnie podziel dysk na zainstalowanym już systemie. Wydaje mi się że będzie dla ciebie łatwiej.

Powtórzyć mam wszystko co napisałeś ponownie i dać formatowanie na system plików nfts - by był widoczny dla instalatora ?

Spróbuj i wydaje mi się że popełniłem literówkę. Przy tworzeniu partycji powinna być komenda:

create partition primary size=20000

Chyba stąd nie widać ich w instalatorze.

"Argumenty określone dla tego polecenie nie są prawidłowe.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tego polecenia, wpisz: HELP CREATE PARTITION PRIMARY"

Ale ok wyszedłem z tego i mówię - spróbuje przez instalator.

Robię dysk i pojawiło mi się.

Dysk logiczny.

Dysk rozszerzony.

Mówię ku… : /

Skasowałem przez usuń i nowy.

Pojawił mi się systemowy i podstawowy i nieprzydzielone miejsce ufff.

Teraz myślę czy by nie zrobić 3 partycji przez instalator a kolejnej przez to Twoje okienko.

Co myślisz ?

Zrobiłem w instalatorze:

Dysk 0 Partycja 1: Zastrzeżona przez system. 100.0 MB 86.0 MB System.

Dysk 0 Partycja 2. 196.0 GB / 196.0 GB / Podstawowy.

Dysk 0 Partycja 3. 200.0 GB / 200.0 GB / Podstawowy.

Dysk 0 Partycja 4. 200.0 GB / 200.0 GB / Podstawowy.

Dysk 0 - Nieprzydzielone miejsce. 335.4 GB / 335.4 GB / nic tu nie ma.

i aby teraz otworzyć i dać albo:

kolejne tworzenie podstawowej albo już walnąć z 1 lub 2 rosrzerzone.

Zamieszałem za bardzo. Jeszcze raz skasuj wszystko i utwórz przez wiersz poleceń trzy partycje podstawowe, poleceniem:

(wielkośc podaj jaką chcesz, tutaj jest to 20GB)

następnie wpisz polecenie

Wyjdź wpisując dwókrotnie polecenie exit. Sprawdź czy w instalatorze widać utworzone partycje.

Resztę da się dokończyć tradycyjnie, sprawidziłem w wirtualce.

Ok próbuje Twoim sposobem z tym size.

17:46 - wyskoczyło: "Nazwa ‘create’ nie jest rozpoznawalna jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne, programy wykonywalny lub plik wsadowy.

17:47 - aaa już wiem nie szedłem w diskpart i nie wybrałem dysku.

17:48 - powtórzyłem już prawidłowo wyskoczyło: “Utworzenie określonej partycji przez program DiskPart powiodło się”.

17:49 - Utworzyłem 1z5 partycji 200 GB - co teraz ?

17:50

teraz klepię formułkę formatowania tej 1z5

potem robię kolejne 2z5 + formatowanie

3z5 + formatowanie

4z5 już jako ext…

5z5 już jako ext…

?

Utwórz jeszcze dwie partycje podstawowe (to samo polecenie którym utworzyłeś pierwszą partycję) i jedną rozszerzoną (poleceniem create partition extended ). Przejdz do instalatora i kliknij w ikonę odświeź.

Widzę że się rozpędziłeś masz utworzyć trzy partycje podstawowe. Następnie rozszerzoną i do niej nie dodajesz polecenia formatowania.

Ja bym zrobił tak:

  • [*:znfr2wyl]w instalatorze Windows stworzyłbym jedną partycję podstawową na system

A teraz wyjaśnię dlaczego tak:

ponieważ instalator poprzez Rozszerz rozumie “dodaj miejsca do partycji podstawowej”. Inaczej mówiąc, nie zrobisz partycji rozszerzonej z poziomu instalatora Windows.

Ale z poziomu wiersz poleceń, już tak, tylko trzeba się nieco pomęczyć :slight_smile:

Ja zrobiłem dwie po size=200000 w tym okienku Twoim.

kolejną w instalatorze wybierając 204800

Efekt w instalatorze.

  • 195.3 GB Podstawowy

  • 195.3 GB Podstawowy

  • 200.0 GB Logiczny

  • xxx.x GB Rozszerzony

Podzieliłem jeszcze rozszerzoną licząc na trzecią podstawową ale dalej 200 GB logiczna pojawiła się i jeszcze mi 140GB zostało

mówię próbuje dalej ale wyszły kolejny logiczny i jeden rozszerzony widoczny jako:

Dysk 0 - Nieprzydzielone miejsce.

Czyli już nie pojawia mi się kolejny podstawowy a same logiczne.

A to co nieprzydzielone widnieje jako ROZSZERZONY.

To prawda, ale jak widać kolega adi_gryfino ma z tym problem, dlatego uważam, że mój sposób będzie dla niego o wiele łatwiejszy.

Czy nie lepiej zrobić tym

http://programs.pl/forum/showthread.php … me-Edition

Po co ściągać programy skoro w Windows można spokojnie zrobić tyle partycji ile się chce :wink:

Jeśli utworzysz dwie partycje podstawowe i resztę miejsca przeznaczasz na rozszerzoną to nie utworzysz w jej ramach już partycji podstawowej tylko logiczną.

Jeśli chcesz mieć trzy partycje podstawowe możesz je utworzyć korzystając z interfejsu graficznego a rozszerzoną korzystając z wiersza poleceń. W ramach partycji rozszerzonej możesz stworzyć kilka/ kilkanaście logicznych.

Wolne miejsce o którym piszesz jest właśnie na partycji rozszerzonej i z niego możesz stworzyć kolejne “partycje”

Widzę że jak dla ciebie najprostszą metodą będzie instalacja Windowsa i dopiero dzielenie dysku na poszczególne partycje.

Już jest postęp - nigdy tego wcześniej nie robiłem (mam technika informatyka i naprawiałem już sporo komputerów ale jednak człowiek zawsze uczy się czegoś nowego). Nie miałem jednak takich potrzeb by dzielić dyski na tyle partycji - a teraz przyszła mi taka zachcianka i się męczę.

Zastanawiam się czy nie zrobić ponownie 3 podstawowych i reszty rozszerzonej z tych komend w oknie - i może będzie lepiej co ?

Jeśli masz cierpliwość, to stwórz trzy podstawowe i jedną rozszerzoną (w instalatorze pojawi ci się ona jako nieprzydzielone miejsce). Klikając na niej utwórz jedną z połowy dostępnego miejsca. Następnie znów na nieprzydzielone miejsce i utwórz resze. Wówczas powinno pojawić ci się w instalatorze 5 partycji.

Przed chwilą testowałem to na wirtualce i działa, choć wymaga nieco pracy i cierpliwości.

Wiem właśnie przetestowałem i zadziałało tworząc 3 podstawowe i zostało mi jeszcze z 300 rozszerzonej niepodzielonej.

Tylko trzeba wklepać size=204800 dla równych 200 GB

Zaraz to zrobię i dam znać.

18:20 - powiedźcie mi jeszcze jedną rzecz - do czego jest mi potrzeba ta partycja 1: Zastrzeżone przez system ?

18:20 - Mogę instalować bez tej partycji system Windows 7 - do czego służy te wydzielone miejsce na dysku ?

Mała techniczna uwaga - używaj raczej przelicznika 1024MB = 1GB. Po pewnym czasie będzie Ci po prostu łatwiej - taki jest prawidłowy przelicznik, w przeciwieństwie do 1000 MB = 1GB

Tam znajdują się takie pliki - pliki startowe :

/bootmgr

/Boot/BCD

Na pierwszej widocznej partycji "C : " system umieści natomiast plik:

/Windows/System32/winload.exe