Więcej niż 4 partycje na HDD - jak zrobić?

Fakt, tutaj akurat Microsoft się nie popisał i ja tworzyłem na sześć partycji - i również miałem z tym problem.

Może najprościej skasuj wszystko co masz i podziel np. za pomocą gparted?

Witam. Udało mi się!

Dokładnie wyjaśnię wam w instrukcji - jak tego dokonałem. Może komuś się przyda:

Odpalenie instalatora.

Wybór dysków w instalatorze.

  1. Wskazujemy na niezagospodarowane miejsce i klikamy na “nowy”.

  2. Tworzymy partycję - jeżeli mamy 1TB to ja dałem 100 GB na partycję systemową.

- można poeksperymentować.

- kasować tworzyć i tak nieustannie by był efekt końcowy nas zadowalający.

- ja wklepałem chyba 112700 dla wartości 110 GB - o ile dobrze pamiętam.

  1. Utworzą się dwie partycje:
  • partycja zarezerwowana przez system

  • partycja podstawowa.

  1. Teraz wciskamy: Shift + F10

  2. Otwiera nam się czarne okno z linią komend.

  3. Wpisujemy: diskpart

  4. Wybieramy dysk komputera który chcemy podzielić - u mnie mam jeden jedyny.

  5. Wpisujemy więc: select disk 0

  6. Pojawi się stosowana informacja jaki dysk zamontowany w komputerze wybraliśmy.

  7. Teraz stworzymy kolejny dysk podstawowy.

  8. po “size=” w komendzie poniżej wpisujemy jak dużą partycję chcemy utworzyć.

  9. 200000 = dla 199 GB - tyle pokazało mi w efekcie końcowym.

  10. Wpisujemy więc: create partition primary size=200000.

- Jeżeli tutaj zrobimy za dużo podstawowych nic się nie stanie - nie panikujmy jak ja z początku.

- Wtedy wychodzimy z instalatora - usuwamy już stworzone.

- Bądź tworzymy nowe by podejrzeć co się dzieje - wyskoczą nam rozszerzone bądź logiczne.

- Usuwamy i tworzymy krok po kroku od nowa wg tejże instrukcji.

  1. Mamy już chyba trzy partycję podstawowe - otóż dlaczego:

DISK 0 Partycja 1 - zarezerwowana przez system. 1z3 partycji podstawowych. - utworzona w instalatorze.

DISK 0 Partycja 2 - podstawowa. 2z3 partycji podstawowych - utworzona w instalatorze.

DISK 0 Partycja 3 - podstawowa. 3z3 partycji podstawowych - utworzona w oknie komend.

  1. Nie zamykamy okna komend.

  2. Nie widzimy jeszcze naszych nowo stworzonych w oknie komend dysków ale kończymy proces tworząc dysk rozszerzony.

  3. Tworzymy dysk rozszerzony wpisując: create partition extended.

  4. Zamykamy okno komend myszką lub wpisując w komendach exit i ponownie wpisując w komendach exit.

  5. Powinniśmy być w instalatorze Windows z widokiem na dyski.

  6. Ponieważ dalej widzimy jedynie stworzone przez nas w instalatorze partycje:

DISK 0 Partycja 1 - zarezerwowana przez system.

DISK 0 Partycja 2 - podstawowa.

  1. Klikamy link(przycisk) odśwież - ddświeżając widok dysków.

  2. Po odświeżeniu okna instalatora powinniśmy mieć podział partycji na:

DISK 0 Partycja 1 - zarezerowane przez system - utworzony przez nas w instalatorze.

DISK 0 Partycja 2 - podstawowy - utworzony przez nas w instalatorze.

DISK 0 Partycja 3 - podstawowy - utworzony przez nas w oknie.

DISK 0 Partycja 4 - logiczny - utworzony przez nas w oknie.

DISK 0 Partycja 5 - miejsce niezagospodarowane - rozszerzony.

  1. Dzielimy niezagospodarowaną partycję 5 na dwie zagospodarowane.

  2. Dzielimy partycję DISK 0 Partycja 5 - miejsce niezagospodarowane - rozszerzony.

  3. Klikamy nowy.

  4. Wpisujemy jakąś wartość, tworząc kolejna partycję.

  5. Utworzyła nam się kolejna partycja logiczna.

  6. Niżej mamy dalej partycję rozszerzoną - niezagospodarowane miejsce.

  7. Ponownie klikamy nowy.

  8. W moim przypadku wybrałem bez zmieniania to co było podane - czyli całość wartości i wybrałem tworzenie.

  9. Pojawił się kolejny dysk logiczny ale niżej już nie ma partycji rozszerzonej - z miejscem niezagospodarowanym.

  10. Powinniśmy mieć teraz:

  11. zarezerwowany przez system. [traktowany jako 1 podstawowy - ale nie będzie widoczna po zainstalowaniu systemu]

  12. podstawowy. [traktowany jako 2 podstawowy]

  13. podstawowy. [traktowany jako 3 podstawowy]

  14. logiczny [traktowany jako 1 dodatkowy]

  15. logiczny [traktowany jako 2 dodatkowy]

  16. logiczny [traktowany jako 3 dodatkowy].

Efekt końcowy widoczny po zainstalowaniu systemu:

  • 6 partycji.

  • 1 partycja zarezerwowana przez system jest niewidoczna.

W efekcie mamy widocznych 5 partycji.

Zdjęcia efektu końcowego poniżej.

Zdjęcie # 1z2: http://s2837.chomikuj.pl/ChomikImage.aspx?k=1380073&t=634613789594547182&id=757478381&vid=1301676167&loc=PL

Zdjęcie # 2z2: http://s2837.chomikuj.pl/ChomikImage.aspx?k=1380646&t=634613789594547182&id=757478382&vid=1301676168&loc=PL

Tworzyłem te dyski wczoraj - mam nadzieję, że prawidłowo to opisałem i nic nie skopałem po drodze.

Mogłem jedynie pomylić się w ilości tworzonych w oknie komend partycji primary - ale chyba jest ok.


Szczere podziękowania dla wszystkich za okazaną pomoc - jesteście wielcy. A do rgabrysiak leci kufel zimnego piwa - co ja gadam beczka :wink: Dzięki!

Masakra jakaś, tyle pisaniny a pięć minut roboty. Po zainstalowaniu systemu użył byś np http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html i następnie proste działania Resize Move partition > Create partition ot i cała filozofia. Program automatycznie robi partycje logiczne bez kombinacji z podstawowymi rozszerzonymi i innymi cudami na kiju .

Nie wydaję mi się aby to była jakaś wielka masakra. Z tą instrukcją zrobiłbym to błyskawicznie.

Klepania nie ma za wiele. Bez przedasy: to tylko kilka komend a reszta w samym instalatorze.

Uważam, że więcej czasu zmarnowałbym gdybym musiał szukać, pobrać, zainstalować i odpalić ten program.

Przy okazji dodam: akurat nie każdy musi mieć internet - ta opcja jest więc bardziej dostępna.

Ok nie uważam do końca, że moja lepsza - lepsza pod warunkiem, że tworzysz mniej partycji.

Jak potrzebujesz większych podziałów to wtedy rzeczywiście - przy Twojej pewnie prościej.

Podsumowując - całość zalezy od tego - do jakich zastosowań chcemy mieć opcję.

Mi akurat na szybkiego wystarczyła taka - ale kiedyś może będę się męczyć i skorzystam z innej.

Wszystko ma swoje plusy i minusy. :slight_smile:

Nie ufam takim programom. O ile gparted-live można przeżyć, to coś co się instaluje na dysku i śmieci żeby sobie jedną partycję strzelić mija się z celem.

Bez przesady z tym śmieceniem, są dużo gorsze programy które faktycznie nie tyle co śmiecą a dokonują niepożądanych zmian. A wracając do programu to poza świetnymi możliwościami partycjonowania np.łączenie mało który darmowy to robi ma jeszcze inne zalety funkcje np. - odzyskiwanie partycji recovery partition po jakiś wypadkach usunięciu gdzie widnieje unalocated , co więcej klonowanie dysku partycji , zerowanie dysku partycji, testowanie czy nie ma błędnych sektorów. Do tego program szybki porównując np z chwalonym Paragon Partition Manager.

Ale autor chciał tylko stworzyć jedną partycję, to po co komu polecać kombajn ;)? Może i dobry program, ale do stworzenia kilku partycji IMO nie opłaca instalować, skoro przy odrobinie wprawy można problem rozwiązać (sam miałem problem z dzieleniem pod Windows, ale jakoś się udało - nawet nie pamiętam jak :smiley:

Jak ktoś lubi windowsowe ograniczone nieprzejrzyste i wolne narzędzie niech używa , ja wole sobie ułatwiać bo od czasu do czasu potrzebuję zmodyfikować partycje na dyskach.

Tak jak tu kolega napisał.

Uważam, że:

  • jeżeli jest sens i potrzeba instalowania takiego kombajnu.

  • gdy ktoś ma czas i taką ochotę to przecież - czemu nie.

Natomiast gdy ktoś:

  • nie ma internetu a jedynie płytę z instalacja.

  • ma internet ale nie bardzo chce mu się bawić w pobieranie i instalowanie.

  • zwyczajnie nie lubi bawić się w takie rzeczy, bądź zna się trochę słabiej.

To może skorzystać z tego co opisałem:

  • nie jest to takie straszne.

  • parę komend.

  • trochę wyobraźni by widzieć w pamięci tworzone dyski przed odświeżeniem.

  • prosto i na szybko … i jest gotowe.

Ale to chyba nie ma sensu tak dyskutować.

Wiadomo jak coś jest nam naprawdę przydatne to warto - wszystko zależy od potrzeb.

Wszystko jest wyjaśnione - temat do zamknięcia. Pozdrawiam.