Więcej pamięci RAM, czy dysk SSD?

Witam. W moim laptopie mam 4Gb RAMU (DDR3), chcę dokupić w najbliższym czasie. I tu rodzi się pytanie, czy dokupić kość 4Gb i mieć razem 8, czy dokupić 8 i mieć 12. System to Windows 7 64-bit. Z tego co się rozglądam to w nowych laptopach nawet często spotykam 8Gb Ramu, więć 12 to nie będzie “za dużo” i nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto, które mógłbym zainwestować np. w dysk SSD?

8GB w zupełności wystarczy ale sprawdź czy Twój laptop tyle obsługuje. Co do dysku SSD ma sens na pewno nawet do starszego laptopa. Napisz co to za laptop.

Laptop jest z 2012r. Samsung NP300 e5c. Intel Core i5 3210M , grafika NVidia GeForcr GT 620M. 

W takim laptopie powyżej 8 GB RAM to ekstrawagancja. Kup dodatkowe 4 GB RAM i dysk SSD. 

No i o taką odpowiedź mi chodziło. Podziękował :slight_smile:

Niby dlaczego ekstrawagancja? Zależy do czego jest stosowany. Przy przykładowo wirtualizacji ten procesor wystarczy w zupełności, ale za to pamięci lepiej jak najwięcej. Dysk ssd oczywiście polecam, niezależnie od wyboru pamięci.

To nie jest sprzęt do takich zadań. Szkoda pieniędzy na RAM.

Nie jest do takich zadań tylko wg. Twojej fanaberii, czy masz do tego jakieś konkretne podstawy? :slight_smile:

To całkiem nieźle taktowany Ivy Bridge z wsparciem zarówno dla VT-x jak i AES. Może spokojnie posłużyć nawet do bardziej wymagających zadań. 

Skoro nawet słabsze niskonapięciówki z TDP 15 W sobie radzą, to ten miałby sobie nie poradzić?

 

Ehhh, chyba nie wiesz, jaką wydajność zapewniają te proce.

Wydajność poniżej desktopowego i3 obecnej generacji. Jak jesteś mało wymagający, to możesz na tym pracować.

A pracowałeś na tym w ogóle? Czujesz tą różnicę? Jesteś w stanie ją wykazać w praktyce?

Nadal nie podałeś szczegółów.

 

Ja korzystam z niewiele mocniejszego proca i daje radę nawet na systemie bazowym + 3 systemy wirtualne.

Zresztą, niskonapięciowy 4300U też daje sobie z tym radę. 

 

Konkrety proszę.

Pracujesz, bo  tak jak napisałem, jesteś mało wymagający w swojej pracy. Jakich konkretów ode mnie oczekujesz? Ten procesor jest dość dobry jak na laptopa, ale do poważniejszych zadań typu rendering video, edycja zdjęć w PS, itd. się nadaje słabo.

 

To jest fakt.

Co jest dla Ciebie skalą “wymagania pracy”? Dla Ciebie może być ważniejsze renderowanie wideo, dla mnie są ważniejsze maszyny wirtualne. Rendering czy konwersja kompletnie mnie nie interesują, co nie u mniejsza wymagań tego, co sam robię. Tu nie ma miejsca na skalę, to co napisałem tj. że ten procesor jest wystarczający do nieco bardziej złożonych zastosowań jest natomiast prawdziwe - a zarówno przy jednym jak i drugim RAM jest bardziej potrzebny.

 

Do czego autor używa sprzętu nie wiadomo. SSD da kopa niezależnie od zastosowań i z tym się zgadzam.