Więcej pamięci RAM, czy dysk SSD?

(Krolik08) #1

Witam. W moim laptopie mam 4Gb RAMU (DDR3), chcę dokupić w najbliższym czasie. I tu rodzi się pytanie, czy dokupić kość 4Gb i mieć razem 8, czy dokupić 8 i mieć 12. System to Windows 7 64-bit. Z tego co się rozglądam to w nowych laptopach nawet często spotykam 8Gb Ramu, więć 12 to nie będzie "za dużo" i nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto, które mógłbym zainwestować np. w dysk SSD?

(mrFreeze) #2

8GB w zupełności wystarczy ale sprawdź czy Twój laptop tyle obsługuje. Co do dysku SSD ma sens na pewno nawet do starszego laptopa. Napisz co to za laptop.

(Krolik08) #3

Laptop jest z 2012r. Samsung NP300 e5c. Intel Core i5 3210M , grafika NVidia GeForcr GT 620M. 

(Odyniec_Stary) #4

W takim laptopie powyżej 8 GB RAM to ekstrawagancja. Kup dodatkowe 4 GB RAM i dysk SSD. 

(Krolik08) #5

No i o taką odpowiedź mi chodziło. Podziękował :slight_smile:

(system) #6

Niby dlaczego ekstrawagancja? Zależy do czego jest stosowany. Przy przykładowo wirtualizacji ten procesor wystarczy w zupełności, ale za to pamięci lepiej jak najwięcej. Dysk ssd oczywiście polecam, niezależnie od wyboru pamięci.

(Odyniec_Stary) #7

To nie jest sprzęt do takich zadań. Szkoda pieniędzy na RAM.

(system) #8

Nie jest do takich zadań tylko wg. Twojej fanaberii, czy masz do tego jakieś konkretne podstawy? :slight_smile:

To całkiem nieźle taktowany Ivy Bridge z wsparciem zarówno dla VT-x jak i AES. Może spokojnie posłużyć nawet do bardziej wymagających zadań. 

Skoro nawet słabsze niskonapięciówki z TDP 15 W sobie radzą, to ten miałby sobie nie poradzić?

Ehhh, chyba nie wiesz, jaką wydajność zapewniają te proce.

(Odyniec_Stary) #9

Wydajność poniżej desktopowego i3 obecnej generacji. Jak jesteś mało wymagający, to możesz na tym pracować.

(system) #10

A pracowałeś na tym w ogóle? Czujesz tą różnicę? Jesteś w stanie ją wykazać w praktyce?

Nadal nie podałeś szczegółów.

Ja korzystam z niewiele mocniejszego proca i daje radę nawet na systemie bazowym + 3 systemy wirtualne.

Zresztą, niskonapięciowy 4300U też daje sobie z tym radę. 

Konkrety proszę.

(Odyniec_Stary) #11

Pracujesz, bo  tak jak napisałem, jesteś mało wymagający w swojej pracy. Jakich konkretów ode mnie oczekujesz? Ten procesor jest dość dobry jak na laptopa, ale do poważniejszych zadań typu rendering video, edycja zdjęć w PS, itd. się nadaje słabo.

To jest fakt.

(system) #12

Co jest dla Ciebie skalą “wymagania pracy”? Dla Ciebie może być ważniejsze renderowanie wideo, dla mnie są ważniejsze maszyny wirtualne. Rendering czy konwersja kompletnie mnie nie interesują, co nie u mniejsza wymagań tego, co sam robię. Tu nie ma miejsca na skalę, to co napisałem tj. że ten procesor jest wystarczający do nieco bardziej złożonych zastosowań jest natomiast prawdziwe - a zarówno przy jednym jak i drugim RAM jest bardziej potrzebny.

Do czego autor używa sprzętu nie wiadomo. SSD da kopa niezależnie od zastosowań i z tym się zgadzam.