Więcej RAM a przeglądanie internetu

Witam,

niedawno trafił w moje ręce bardzo wolno działający netbook Samsung NP-N150-JP02PL (Intel atom N450, 1 GB DDR2). Żeby go doprowadzić do stanu używalności (komputer służy wyłącznie do przeglądania internetu, spr maili, bez filmów etc), reinstalowałem system (w7 starter), usunąłem cały syf, ograniczyłem procesy do minimum, zmieniłem ustawienia wyglądu na lżejsze, wyczyściłem rejestr + defragmentacja dysków, a komputer ciągle pracuje ociężale. Przeglądanie internetu na więcej niż 3 kartach (niezależnie czy Firefox czy Chrome) jest praktycznie niemożliwe, wszystko działa bardzo wolno, czasem na kilkadziesiąt sek zawieszając system. Zainstalowany jest Norton IS, wcześniej próbowałem z comodo i avastem, ale bez znaczącego wpływu na wydajność). Moje pytanie czy zwiększenie ilość RAM do 2 GB (to max ile wejdzie) zmieni sytuację, tzn. przyspieszy przeglądanie internetu? Jeszcze jedno, czy jest sens instalowania na tym netbooku Nortona 360 (czytałem, że mniej obciąża system niż NIS), czy lepiej kupić Kaspersky’ego - komputer musi mieć zainstalowany pakiet zabezpieczający?

Pozdrawiam

Jeżeli jest możliwość zwiększenia pamięci można to zrobić ale cudów się nie spodziewaj. 1GB pamięci dla systemu Windows 7 to trochę mało, zwłaszcza jak uruchomi się kilka zakładek w przeglądarce i ma w tle uruchomiony, mocno obciążający, program AV.

Jedno że ten Atom jest 1 rdzeniowy To taki odpowiednik PIIIM większego niż 1GHz, więc żadnych cudów nie ma.

Da się pracować na 1GB na Windows 7. U mnie na starcie zajmuje ok 400 MB sam Windows więc nie jest źle. 2GB RAM pomogą, ale największym zamulatorem będzie CPU. Jedyne co mogę doradzić to instalacja flashblock w przeglądarce i korzystanie z Opery (z tego co widzę najlepiej chodzi na 1 rdzeniowym CPU).

Może warto zmienić system na jakiś lżejszy?

A czy zmiana dysku na SSD wpłynęłaby znacząco na wydajność tego komputera?

jaki lżejszy ? Linux ? skompiluj jądro pod tego lapka tylko to czego potrzebujesz i ‘‘będzie Pan zadowolony’’ odejdzie Ci antywirus,zaoszczędzoną moc procesora wykorzystasz np.wyświetlania Flasha/Gnasha

Mi się udało kiedyś korzystać z Windows 7 na starym notebooku mającym tylko 512 MB ramu (więcej nie dało rady włożyć) i działał całkiem sprawnie - oczywiście szału nie było. Jako antywirusa miałem zainstalowanego Avasta, przeglądarka Firefox. Można było nawet kilka kart więcej otworzyć, ale musiałem pilnować, żeby na dysku było kilka GB wolnego miejsca. Najbardziej zamulał ze względu na słaby procesor i dysk który działał z prędkością taniego pendrive. Możesz pomyśleć o ile masz porty USB 2.0 nad użyciem pendrive jako pamięci wirtualnej.

W sumie można, ale bez przesady, czyli bez kompilacji;-)

Ale obawiam się o brak wsparcia dla grafiki, ewentualnie problemy z przegrzewaniem się laptopa i większym zużyciem prądu.

linux wspiera już dawno grafiki intela,nvidii,czy ati (co siedzi w tym lapku?) jakie przegrzewanie? czemu większe żużycie prądu? chyba mniejsze! procesor będzie odciążony przecież,więc też nie będzie się nagrzewał.

Dzięki za odpowiedzi! Jeszcze raz reinstalowałem system, powyrzucałem zbędne programy, usunąłem niepotrzebne procesy, pobawiłem się wydajnością przeglądarek y wyglądem windowsa, i ciągle to samo nawet bez antywirusa. Komputer muli przy przeglądaniu internetu. Szybkie pytanie, czy możliwe, że program do łączenia Mobile Partner tak spowalnia? W takim razie, kupować te 2 GB RAMU czy na pewno to nic nie zmieni i sobie odpuścić.

Pozdrawiam

Mobile Partner wcale nie jest potrzebny :smiley: Pobierz same sterowniki:

http://chomikuj.pl/Lubsztor/Sterowniki/ … 687898.zip

(To tak naprawdę uniwersalna paczka)

Możesz spróbować uwolnić trochę wydajności (CPU i RAM):

http://www.dobreprogramy.pl/Game-Booste … 26748.html

Nie musisz optymalizować systemu, żeby ten nie zamulał ( no w wypadku Windowsa tak, ale w porównaniu do innych … - nie tylko opartych o jądro Linux ).

Krótkie porównanie:

*dystrybucje Linuksa: od 64 MB RAM do 0.5 GB RAM ( dystrybucje z KDE ) - zależnie od środowiska graficznego

*Windows XP - 0.5 GB RAM

*Windows 7 - 1 GB RAM ( zoptymalizowana Vista )

*Windows Vista - 2 GB RAM

Dlaczego ciągle się wspomina tylko o Linuksie ?

Bo ma Compiza :-D.

A na poważnie:

Jest on, a raczej jego dystrybucje są najpopularniejsze z kategorii “Free OS”. Oczywiście wybór należy do Ciebie i możesz zainteresować się np. PC-BSD.

Jeśli interesuje Cię temat darmowych OS’ów, to możesz zajrzeć na stronę:

http://darmowesystemy.wordpress.com/

Reasumując:

  1. Jeśli to “wiekowy” sprzęt, to powinieneś używać jedynie Windows XP i / lub innego systemu lub dystrybucji.

  2. Jeśli martwisz się o programy, to nie ma po co ( Linux )

  3. Sterowniki były, są i będą nowe ( np. wsparcie dla Optimus )

  4. Jeśli potrzebujesz pomocy na temat Linuksa w wielu tematach możesz spytać się w osobnym temacie ( po przejrzeniu pytań innych usreów ) lub na pw.

Każdy popełnia błędy. Jeśli napisałem coś źle proszę o zgłoszenie na pw.

Hej,

Łatwo to sprawdzić. Wystarczy zajrzeć do menadżera zadań w czasie przeglądania stron internetowych i zwrócić uwagę na zakładkę Wydajność. Można zobaczyć w niej obciążenie procesora - jakie poszczególne procesy wykorzystują jego czas można sprawdzić w zakładce Procesy - oraz pamięci RAM. Jeśli pamięć fizyczna jest całkowicie wykorzystana, jej dorzucenie może przyśpieszyć działanie systemu. Pytanie tylko co z procesorem - czy też cały czas jest maksymalnie obciążony?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Może jeszcze w BIOS zmniejsz pamięc dla grafiki. A nóż niepotrzebnie pobiera 384 czy 256 MB. Zmniejszysz do 64MB i będzie chodziło tak samo dobrze, a dla systemu zrobi się trochę wolnej pamięci.

Integra GMA3150 korzystająca z pamięci DDR2.

Napisałem że MOGĄ być problemy. Sam mam NVidię, i się okazuje że świruje na GNOME (tnie się). Nie wiem czemu, po prostu ten typ tak ma pewnie i tak już będzie do zgonu kompa.

Samo CPU frequency dla CPU w większości przypadków działa, ale pojawiały się już słuchy na wielu forach, że za wolno wskakuje na wyższą częstotliwość, lub z niej nie schodzi, przez co się grzeje. Zdarzają się też problemy z przegrzewającym się GPU i przełączaniu się GPU w przypadku 2 kart graficznych (ten problem w ww. przypadku nie występuje, bo ma 1 grafikę).