Więcej RAM niż "możliwość rozbudowy do..." - możliwe?

Witam,

W specyfikacji mojego laptopa (TOSHIBA Satellite L650 1M0) pisze: " Możliwość rozbudowy pamięci RAM do 8 GB". Czy jeżeli chciałbym w przyszłości więcej niż te 8 GB to nie pozostaje mi nic innego jak zmiana laptopa? Max to równe 8 GB czy była by jakaś opcja żeby zwiększyć limit?

Właściwie to co ogranicza możliwość rozbudowy do więcej niż 8 GB? Procesor czy płyta główna?

Płyta główna. Tego nie przeskoczysz inaczej, jak przez wymianę… laptopa!

Tylko wymiana laptopa,tam jest włożony Chipset,który obsłuży tylko 8 GB ram,Chipset steruje płytą główną i to on jest odpowiedzialny za ilość obsługiwanej pamięci

Kiedyś miałem płytę główną z dwoma gniazdami DIMM i wg specyfikacji maksymalna pojemność pamięci wynosiła 1 GB (2x512 MB). Gdy w sprzedaży pojawiły się moduły 1 GB, okazało się, że płyta obsługuje je bez problemu (2x1 GB). Tak więc nigdy do końca nie wiadomo.

Obaj macie rację - najczęściej ograniczeniem ilości pamięci RAM jest użyty chipset oraz płyta główna. Czasami nawet chipset może obsłużyć więcej pamięci, ale albo konstrukcja płyty to ogranicza (brak jest dodatkowych ścieżek by obsłużyć więcej pamięci) albo ograniczenie danego procesora (tak, procesory też mają swoje ograniczenia).

Ale zdarza się też, że specyfikacja ogranicza na wyrost wielkość pamięci - bo kiedy sprzęt był produkowany nie było dostępnych tak pojemnych kości pamięci by to sprawdzić i podawano ograniczenie * .

Jeśli masz możliwość, to przetestuj czy komputer się z większą pamięcią uruchomi i czy będzie ją widział. Ale kupowanie w ciemno odradzam, bo szansa że się nie da rozszerzyć pamięci jest jednak dość duża.

Może być raportowane 8 GB,ale 4 z tego dostępne,nawet jak system będzie 64 bitowy,na pewno laptop nie był testowany z tak ilością pamięci i może być różnie