Więcej RAMu + ew. dysk zewnetrzny


(Hardelis) #1

Witam, planuję dokupić RAMu i tu pojawia się pytanie, który wybrać? Szukam czegoś sensownego ~130PLN (jestem otwarty na inne propozycje cenowe, ale 130 wydaje mi się być dobrą bazą :wink: )

Aktualnie posiadam: DDR3 PATRIOT 4 GB / 1333 ( 2x 2 GB ), CL9, Gaming

Rozglądam się także za jakimś dyskiem zewnętrznym 500GB (do przechowywania filmów i muzyki), czy zna ktoś model, który może polecić z niższych przedziałów cenowych?


(GioWDS) #2

Wstrzymaj się na razie z kupowaniem dysku - obecnie ceny skoczyły od 30% do 300%.


(Trzcinski Marcin) #3

RAM DDR3

  1. jaka masz płytę główna i do ilu ona obsługuje pamięć ram

  2. ile masz slotów na pamięć ddr3 na płycie główniej

  3. jeśli masz wolne miejsce i chcesz tylko dołożyć to tych co masz to kup taka same jaki są teraz

http://www.komputronik.pl/product/11505 ... z_CL9.html

http://www.komputronik.pl/product/11452 ... _rank.html

HDD

co do dysku to kolego masz pecha zły okres na zakup takiego dysku :slight_smile: ceny teraz wzrosły o ponad 200% powodowanymi powodziami w Tajlandii

ceny dobrych i sprawdzonych marek zaczynają się od 350 zł w górę :slight_smile:


(Micoud81) #4

Pamięci proponowałbym takie http://www.skapiec.pl/site/cat/7/comp/1510246 opinie

A co do dysku, to jeśli musisz kupić już teraz to weź http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/755444 opinie

chociaż ja bym się wstrzymał tak jak piszą inni :wink:


(Hardelis) #5

Mam jeszcze pytanie, która konfiguracja jest lepsza?

4x2GB czy 2x2GB + 1x4GB?


(GioWDS) #6

Zależy od pamięci, ale uczyli mnie, że lepiej jeśli pamięć jest podzielona na kilka fizycznych kości.


(system) #7

zle cie uczyli, lepiej 2x4GB


(Tomek Matz) #8

Nie podałeś jaką masz płytę główną. Najlepiej odkręć obudowę i zobacz co tam masz w środku. Po kolorach slotów na pamięci RAM zorientujesz się, czy ona obsługuje dual channel, tripple channel, czy też może quad channel. Od tego właśnie zależy czy powinieneś kupić 2x, 3x, czy też może 4x. Na pewno jednak nie kupuj w konfiguracji 2x2 + 1x4, to nie ma sensu. Jak już to 2x2 i 2x2 ... oczywiście pod warunkiem, że płyta główna obsługuje podwójny dual channel.

Z dokupywaniem pamięci jest tak, że trzeba patrzeć na to, aby ich częstotliwość zgadzała się z częstotliwością tych pamięci, które masz już zamontowane (na pewno nie kupuj wolniejszych). Najlepiej jest dokupić identyczne kości jak się ma już zamontowane. Ewentualnie jeśli nie wyjdzie to o wiele drożej, to wymienić RAM-y całkowicie na zupełnie nowe (stare sprzedać).


(GioWDS) #9

@rradek21

jednak dalej mi się wydaje (biorą pod uwagę, że wszystkie kości mają identyczne parametry oprócz rozmiaru), że wydajniejsze będzie 4x2GB niż 2x2GB + 1x4GB no i może w mniejszym stopniu 2x4GB.


(Sokar11) #10

Przy zajętych wszystkich slotach pamięci nieraz są problemy. Po drugie podkręcanie takich pamięći spada praktycznie do zera.


(GioWDS) #11

@Sokar11 jeszcze nie widziałem, żeby zajęcie wszystkich slotów powodowało problemy z samego faktu zapełnienia wszystkich slotów - jeśli są jakieś problemy to zazwyczaj z konkretnymi slotami. Natomiast jeśli chodzi o podkręcanie w jakim sensie spowodować zmniejszenie możliwości banków do OC? Większe zagęszczenie może powodować gorsze chłodzenie, ale kto kręci pamięci bez chłodzenia?