Większa rozdzielczość, wolniejsze odświeżanie klatek

Witam,

Czy jest taki sposób nagrywania, by zwiększyć rozdzielczość ale przez to zmniejszyć odświeżanie klatek? Ja bym to widział tak, że raz (co drugą klatkę) rejestruje piksele z np. 1-3-5-7-9… rzędu, a raz z 2-4-6-8-10… rzędu przez co rozdzielczość jest 2x większa, ale odświeżanie klatek 2x wolniejsze. Ta rozdzielczość by była dwukrotnie większa od max rozdz. kamerki. Istnieje takie coś czy mi tylko kumpel jakieś głupoty nagadał…?

Może chodziło mu o przeplot ale nie najlepiej wytłumaczył.

Przeplot - http://pl.wikipedia.org/wiki/Przeplot

A gdy ustawię ten przeplot to np. nagrywając kamerką 480** p uzyskam 960 **i , lecz w mniejszej prędkości odświeżania (pół obrazu na 1 klatkę - o ile dobrze zrozumiałem artykuł wiki )?

troche dziwnie ci ten kolega to wytłumaczył ale raczej chodziło mu o interlacing ale nie jestem pewny.

co do tego co napisałes to raczej dobrze zrozumiałeś.

Hm… No ale czy ten interlacing rzeczywiście zwiększy rozdzielczość? :slight_smile:

Jeżeli kamerka ma fizyczną rozdzielczość 480p (np. 640x480 pikseli), to nie nagrasz nią z większą rozdzielczością. Matryca rejestruje obraz za pomocą tylu właśnie punktów i o ani jednego więcej. Natomiast jest czasem możliwość zapisania takiego obrazu z wyższą rozdzielczością interpolowaną. Czyli sztucznie powiększony obraz (przeskalowany do większej rozdzielczości), ale więcej szczegółów nie zobaczysz. Taka możliwość jest dostępna jeżeli oprogramowanie do kamerki obsługuje taką możliwość.

nie do końca rozumiem co chcesz osiągnąć. Generalnie przeplot jest pewnym wyjściem z sytuacji. Kiedyś (gdy powstawała telewizja) nie można było przesłać tak dużej ilości informacji o obrazie video, jak dziś. Dlatego w pewnym sensie przeplot dziś można uznać za ‘wadę’ obrazu video.

Acha, no cóż… Czyli nie da rady tak jak sobie to wyobrażałem :frowning:

No trudno, ale dzięki za pomoc i zainteresowanie się tematem :slight_smile: