Większe wykorzystanie SWAP a mniejsze RAM

Witam. To co w temacie. Jak ustawić, aby system wykorzystywał więcej miejsca na partycji wymiany a mniej wykorzystywał Ramu? Chodzi mi o to, aby partycja SWAP była wykorzystywana cały czas a nie tylko w przypadku, gdy kończy się pamięć RAM. Po zainstalowaniu Ubuntu miałem tak, że system zaraz po uruchomierniu wykorzystywał 60% Ramu i 30% Swap’u. Teraz mam zainstalowanego PCLinuxOS 2007 i ciągle wykorzystuje powyżej 90% ramu a Swapa nic. Dopiero gdy kończy się RAM to zaczyna wykorzystywać Swap, a komp i tak przymula.

Mój komp ( a właściwie laptop)

Toshiba Satellite 4090XCDT

Intel Celeron 400mhz

192MB Ram

Karta Graficzna Trident Cyber 9525 2,5MB

Laptop jest słaby, mimo to Linux działa mi dosyć dobrze. Czasami lekko przymuli, czasami mocniej, ale nie jest tak źle.

PS. Czy kompilacja jądra dużo da do wydajności, czy system będzie wykorzystywał mniej ramu?

egonek , nie wiem czy jest możliwość ustawienia aby SWAP był “główną pamięcią”, aczkolwiek nie jest to dobry pomysł.

I nic w tym dziwnego, że na takim poziomie jest wykorzystywany RAM. W Linuksie panuje taka zasada: “Pamięć nieużywana, to pamięć stracona”. O co w tych chodzi? Ano o to, aby wykorzystywać na programy maksymalną ilość pamięci RAM, po to aby przyśpieszyć ich działanie. W przypadku kiedy część z tej używanej pamięci, która ma przyśpieszyć działanie danego programu (cache i buffer), jest potrzebna innej aplikacji, cache i buffer jest zwalniany na potrzeby nowego procesu.

Nie jest to żadna wada systemu, lecz wielka zaleta. Poza tym, próbując przełożyć wykorzystywanie SWAPu nad RAM, straciłbyś tylko i wyłącznie na wydajności. SWAP mieści się na dysku twardym, do którego dostęp, w porównaniu z RAMem, jest bardzo, ale to bardzo wolny.

Pozdrawiam.