Większe zużycie ramu po podkręceniu procesora

Niedawno podkręciłem procesor z podpisu do ok. 3GHz (1,24V), pamięci ustawiłem na 850MHz(2,1V; 4-4-4-12), dzielnik 5:4. Wcześniej w teście “blend” orthosa pamięć była zajęta w ok. 3/4 (1,5GB). Teraz brakuje mi jej bo pojawia się paging. To samo zauważyłem przy normalnej pracy tego komputera (czyt. gry). W GTA IV, Crysie i innych nowszych produkcjach procesor leci na 100% (oba rdzenie) i pamięć też na prawie 100%. Co dziwne wcześniej Crysis nie chodził bo się ciął, a teraz śmiga aż miło (czasami przycina ale to wina zaśmieconego systemu). Czy to jest normalne? Zastanawiam się czy po świętach nie kupić dodatkowych pamięci. Myślałem o Patriot LLK 2x2GB. Jako, że szkoda mi moich OCZ, chcę je zostawić. Będzie 6GB. Czy taką mieszankę można podkręcić? Obie mają te same timingi i taktowanie. W moich OCZ mogę podnieść napięcie do 2,2V żeby miały tak samo. Czy do będzie działać? W ostateczności sprzedam OCZ. Oczywiście po zakupie pamięci przesiąde się na Viste HP 64-bit.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku :smiley:

dzikimuflon , 6GB NIGDZIE nie wykorzystasz. Ale oczywiście jak chcesz.

Tu nie chodzi o kwestię tego czy wykorzystam taką ilość pamięci, czy nie. Jak dla mnie może być te 2GB więcej. 2x2GB chcę kupić tak czy tak. Tylko właśnie zastanawiam się czy taki miks się podkręci. No i oczywiście czemu procesor po podkręceniu tak zawala ram.

Testowałeś proca w orthosie i był stabilny? Jeśli tak to ile czasu i jakim testem + priorytet?

Co do GTA IV nie jest to dziwne, że oba rdzenie lecą na 100%, po prostu ta gra lubi męczyć rdzenie, nawet 4 :stuck_out_tongue:

Ram testowałeś memtestem? Bo widzę że ostre im timingi ustawiłeś.

W othosie najpierw godzinę leciał test Small FFTs priorytet 9, spokojnie nic się nie działo temperatura 60 st na obu rdzeniach. Potem dałem blend, też na godzinę, również stabilnie. Tylko podczas testu migał na czerwono paging. Pamięci nie testowałem memtestem. To chyba tylko na błędy, a one mają kilka miesięcy i zawsze działały bez problemów. Grałem na takich ustawieniach ponad 20h więc chyba się nie uszkodziły. Zresztą mają tylko 50MHz więcej. Timingi nie są wielkie. Na kościach pisze, że przy napięciu 2.1V można ustawić im 4-4-4-12 (co do 12 nie jestem pewnien). Bez podkręcania nie miałem problemów właśnie na 2.1V i 4-4-4-12 poza tym, że Crysis się ciął. Na komputerach dużo gorszych chodził a u mnie nie dlatego podkręcałem. Po zakupie lepszego niż boxowe chłodzenie (mugen) mam zamiar kręcić dalej. Max ile można na napięciu 1.3V. Wtedy pamięci dostaną timingi 5-5-5-15 i napięcie 2.2V. Mógłbyś mi zobrazować jak działają dzielniki? I czy lepiej jak są na np. 5:4 tak jak mam czy 1:1.

Dobra tak więc po kolei:

-co do ramów, 12? a nie czasem 15? Sam zaraz sprawdzę i napisze bo już nie jestem pewien :stuck_out_tongue: |(taaa… jest napisane 4-4-4 i bądź tu mądry :stuck_out_tongue: ja obstawiam 15 :slight_smile: )

Rozumiem, że pytasz się ile wyciągniesz z procka na napięciu 1,3? Odpowiedź brzmi o “czy pieńdziesiąt”, niestety każdy procek inny tak więc tego nie wie nikt :stuck_out_tongue:

Zobacz w sigu kiedy ja osiągnąłem stabilne 3,5 GHz :stuck_out_tongue:

KLIK i wszystko jasne :stuck_out_tongue:

Przy podkręcaniu oczywiście ustawiamy na 1:1, by wykluczyć niestabilność spowodowaną ramem :slight_smile:

Edit: Co do twojego pierwszego postu

Nie wiem o co dokładnie Ci tutaj chodzi, u mnie paging było od zawsze i o ile wiem jest to normalne przy testowaniu Ram :slight_smile:

Z tym 1.3V na procesorze to chodziło mi o to, że będę kręcił procka tak długo aż stanie się niestabilny. Ustawie max ile się da na tym napięciu i to będzie koniec kręcenia E7200.

Paging to zjawisko normalne. Orthos informuje nas tylko, że komputer używa pamięci wirtualnej na dysku twardym do zapisywania danych.

Jeszcze co do timingów. Przeważnie ostatnia cyfra to suma tych pierwszych. Tak więc po wpisaniu 4-4-4 ostatnią dałem 12. Na razie takie ustawienia działają od sierpnia. Ram podkręcony czy nie działa tak samo. Standartowo jest chyba 15, tak jak piszesz :slight_smile: Czy przez źle ustawione timingi (tzn. 4-4-4-12) mogłem uszkodzić pamięci? Teraz sobie przypomniałem, że mniej więcej od tego czasu mam krzaczki i migające tekstury w grach (w tamtym okresie przegrzałem też kartę graficzną:P).

Możesz mi jeszcze wyjaśnić czemu po o/c procesora system używa całej dostępnej pamięci, a nie tak jak wcześniej 1,5GB? W sumie to mnie najbardziej gryzie. Znajomy ma starego Dual Cora E2160, który bez kręcenia wykorzystuje to co ma do dyspozycji (2GB).