Większość gier tnie się na moim sprzęcie. Dlaczego?

Witam. Od pewnego czasu mam problem z komputerem. Większość gier w które gram tną się na nim lub łapią co kilka sekund krótkotrwałego laga. Zapewniam że zawsze sprawdzam wymagania sprzętowe danej gry i na prawdę mój komputer w większości przypadków spełnia wymagania rekomendowane.

Oto mój sprzęt :

Procesor : Intel Core 2 duo E7400 2.8 GHz

RAM : 4 GB

Karta graficzna : Radeon HD7770 OC 1GB

Płyta główna : ASUS P5Q

Zasilacz : chieftec 500w

Windows 7 64 Bity

Jeżeli czegoś nie napisałem to prosze mnie poinformować.

Na pewno padnie pytanie “jakie gry ci się tną?” więc od razu na nie odpowiadam: Przeróżne, ostatnie gry w które grałem i mi się cieły to NBA 2k13, Black Mesa, Skyrim (nawet na niskich), GTA IV, GTA: SA !!

Mam jeszcze do dodania kilka według mnie bardzo istotnych faktów:

  1. Karte graficzną i zasilacz kupiłem miesiąc temu, nowe ze sklepu.

  2. Niekiedy z mojej obudowy wydobywa się dziwny dźwięk (jakby pisk czy co w tym stylu). Myśle że może dochodzić płyty głównej.

  3. Przez dwa miesiące 3 razy zdarzyło mi się takie coś że komputer się całkowicie zaciął a ja na ekranie widziałem tylko białe tło z pionowymi, ledwie widocznymi pasami.

  4. Komputer często wiesza się przy takich czynnościach jak włączanie “Mój komputer”. Odwiesza się on wtedy po ok 10 sekundach

Proszę abyście pomogli mi rozwiązać ten problem.

Sprawdź temperatury na procesorze w stanie spoczynku czyli jak komputer nic nie robi i podczas grania. Objawy, które opisałeś wskazują, że może Ci się grzać procesor.

Sprawdź dysk twardy.

Oto pomiar temperatur programem HWMonitor :

Z włączoną tylko przeglądarką i progrmami systemowymi (antywirus itd):

http://imageshack.us/photo/my-images/441/b0fy.jpg/

Po 2-5 min grania w Black Mesa oraz z włączonym Steam :

http://imageshack.us/photo/my-images/607/4ka5.jpg/

(Jest to jedna z tych gier ktora moze nie zacina sie mocno ale łapie co chwile krótki lag)

Krysewski co masz na myśli pisząc sprawdź dysk twardy ? Jak sprawdźić ?

Przeskanuj dysk w poszukiwaniu błędów. Użyj do tego np. HD Tune.

Jeżeli masz w domu inny dysk twardy to spróbuj z niego uruchomić system.

@Tobik22

Jeśli umiesz to zrobić to wyczyść radiator+wentylator na procesorze i wymień pastę termo przewodzącą, bo jak widzisz to temperatura na procesorze sięga Ci prawie 80 stopni! podczas włączonej gry.

@Krysewski

HD Tune nie wykrył żadnego błędu. Niestety nie mam drugiego dysku żeby sprawdzić czy działa :/.

@Samurai

Ok. Dzisiaj spróbuje wyczyścić radiator. Jeśli chodzi o paste termo przewodzącą to niestety nie posiadam takiej :/. Gdzie mógłbym taką dostać i za ile ?

Naprawdę nie posiadasz pasty? Jeżeli tak to gratuluję pomysłowości. Widzę że chcesz się szybciej pozbyć sprzętu :wink:

W dowolnym sklepie komputerowym.

@Tobik22

rgabrysiak trochę pojechał, ale fakt w każdym sklepie komputerowym taką dostaniesz :slight_smile: nawet w media markt :slight_smile:

Czy wy przypadkiem nie popełniacie nadinterpretacji? Bo mi się wydaje, że autor miał na myśli to, iż nie posiada pasty na wymianę. Bez niej procesor grzałby się znacznie bardziej.