Wiele AP - jedna sieć WiFi

(Mygomoku) #1

Cześć, chciałbym w domu zbudować sieć z 3 AP(obecnie są to różne nazwy) i jednego routera.
Czy jest jakieś rozwiązanie dzieki któremu wszystkie AP będą widziane jako jedna sieć?
Czy wystarczy zmiana ustawień na takie same na wszystkich(ten sam SSID)? Chodzi mi o to żeby urządzenia widziały te kilka AP, jako jeden. Obecnie są to jakieś tanie TPLinki, i jeśli jest jakieś dość dobre rozwiązanie tego żebym miał 1 sieć i będę musiał wymienić sprzęt to jestem skłonny to zrobić :slight_smile:

(Longhorn2009) #2

Tak, wystarczy ustawić wspólny ssid. Sam mam w pracy ustawione 3 TP linki, które tworzą jedną wspólną sieć Wi-Fi. Kanały powinny być różne aby urządzenia nawzajem się nie zakłócały.

(qbpm) #3

Ten sam SSID i dokładnie ta sama konfiguracja zabezpieczeń, ten sam tryb i hasło.
Nie wiem na ile panujesz nad tym sprzętem, ale gdy nazwa sieci jest wspólna, zwykle nie ma możliwości połączenia się z innym AP niż najmocniejszy, więc gdy ten najmocniejszy się zawiesi, to nie da się przełączyć na sąsiedni, przez co większy obszar jest bez usługi.

(Mygomoku) #4

Dlatego mogę zainwestować w coś co się będzie mniej wieszać :wink:
Może polecicie jakieś dobre niezawodne AP.

(MatX_) #5

Unifi AP AC; LITE lub LR.
Cena w porównaniu do tp-linków może wydawać się zaporowa, ale to rozwiązanie na lata :slight_smile:
Bez wieszania, bez problemów.

(Domker) #6

TP-Linków nie ma co porównywać nawet, bo to sprzęt z licznymi kompromisami, aby cena była w miarę niska.

(roobal) #7

Przede wszystkim AP z roamingiem. Wspomniany UAP LR to dobre rozwiązanie. Do Unifi Cloud Key lub VMka z Unifi kontroler i masz centralne zarządzanie wszystki AP. Niezależnie czy masz ich 3 czy 300.

Zamiast 3 TP Linków często wystarczy jeden UAP LR. Jednak zależy to od domu. Znam przypadek, że teoretycznie powinno wszystko działać bo jest sporo otwartej przestrzeni, a jednak w jednym miejscu jest martwy punkt.

(Mygomoku) #8

Na razie zamówiłem 2 takie, jak nie sprawdzą się to jeszcze uda mi się oddać do 14 dni :wink:

(roobal) #9

Pobierz sobie obraz VM unifi controler, bedzie Ci potrzebny.

(Mygomoku) #10

https://www.ubnt.com/download/unifi/default/default/unifi-5520-controller-debianubuntu-linux

O to chodzi? :slight_smile:

(MatX_) #11

Jako, że to urządzenie powiedzmy klasy enterprise przeznaczone głównie do działania w kilku-kilkuset sztukach naraz to do jego zarządzania stworzono kontroler, w którym można skonfigurować i przeglądać statystyki z access pointów.
Aby skonfigurować twoje dwa AP, musisz skorzystać z tego kontrolera.
Możesz je zainstalować na swoim PC, skonfigurować urządzenia i zapomnieć o nim.
Wygodniej mieć kontroler uruchomiony gdzieś na stałe do monitorowania urządzeń, co jednak nie jest wymagane :slight_smile:

(roobal) #12

Tak :slight_smile:

(roobal) #13

Nie tylko przeglądać, ale i aktualizować, namierzać itp. Bardzo wygodne jest dopinanie urządzeń, szczególnie jak ma się Unifi Cloud Key, ktory sam wykrywa nowe unifi wpięte do sieci. Propagowanie zmian itp.