Wiele systemów operacyjnych na jednym komputerze


(Pciazynski) #1

Witam, jestem nowy na tym forum, więc jeżeli coś zrobiłem nie tak to proszę o poinformowanie mnie o tym.

Nie ma działu systemy operacyjne ogólnie więc postanowiłem umieścić ten post w dziale oprogramowanie.

Chcę zainstalować na swoim komputerze kilka różnych systemów operacyjnych, mianowicie: Windowsa XP Home Edition, Linuxa Ubuntu 7.10, Syllable i ReactOS.

Jak to zrobić by one się nie "pogryzły" i żeby na początku pojawiało się jakieś menu z wyborem systemu, a po np. 10 sekundach żeby się domyślnie uruchamiał Windows XP?

Z góry dziękuje za odpowiedź.


(Irekxara) #2

:arrow: viewtopic.php?f=3&t=209363


(Pciazynski) #3

Tam nie ma na to odpowiedzi, więc może uściśle: chodzi mi o to jak skonfigurować menu w którym będzie wybór różnych systemów operacyjnych.

Wiem, jak to wygląda gdy się zainstaluje np. Windowsa 98 i XP, to wtedy pokazuje się takie Microsoftowe menu w którym można wybrać te systemy, ale co jeżeli zainstaluje różne systemy?


(Sidhmor) #4

Ogólnie najłatwiej zainstalować wpierw windowsa a potem inne systemy... przy linuksach też jest takie menu, tylko najlepiej je na końcu instalować, bo ona windowsa, że tak powiem wykryją, a windows ich nie:P tak chyba najprościej to określić:slight_smile:


(Pciazynski) #5

A co z innymi systemami? Tymi mniej popularnymi jak ReactOS i Syllable albo Haiku? Orientuje się ktoś? Najpierw Windowsa, potem te inne a na końcu Linuxa?


(Chaker Osiedlowy) #6

Ethefor , radziłbym ci abyś takie systemy jak ReactOS, Haiku lub Syllable zainstalował w wirtualnej maszynie - idealnie nadaje się do tego QEMU, działający zarówno pod Windows jak i Linux. Co do twojego pytania - bardzo wątpię, aby LILO czy GRUB potrafił wykryć systemy "mniej popularne". Jedno jest pewne - na końcu zawsze instaluj Linuxa :slight_smile:


#7

Co nie znaczy, ze nie można ich później dodać ręcznie.


(Jag1661) #8

ja bym polecał jakiegoś Boot Managera: http://www.searchengines.pl/t23412.html :wink:


(system) #9

OOOOO koleś jak ty to zrobisz, jak to zrobisz to będziesz mistrz. Możesz sprobować zrobić to przez Boot Manager :o