Wielkosc partycji - system a swap

witam

Przygotowuję się do przejścia z win XP, win vista na tylko Win7, chciałbym sie zapytać jaki jest najlepszy rozkład partycji dla win7 (dysk 500 gb). Na googlach czytałem wiele roznych opini (jedni mowili ze swap koniecznie, inni mowili ze swap nie jest potrzebny. Podobnie z katalogiem program files, wiele sprzecznych opini- czy powinien byc na partycji razem z windowsem czy powinien być na oddzielnej) Do tej pory miałem prostu układ trzech partycji (C-vista 70GB,D-xp 30GB, E-pliki,gry-pozostałe GB)

darkeden , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Podczas instalowania W7 z płyty, skasuj partycje C i D i w tym miejscu utwórz na całym obszarze 100GB jedną partycję. System zaproponuje (zgódź się!) utworzenie w tym miejscu jeszcze jednej, pomocniczej partycji ok.100MB. Następnie wskażesz nową (ale tę dużą partycję ok. 100GB celem zainstalowania na niej systemu. Dalej postępuj w ślad za instalatorem. Po zainstalowaniu będziesz miał partycję C z system i partycję D (ok.400GB) z dotychczasową zawartością “starej” partycji E. Zrobisz z tą zawartością co chcesz (możesz zawartość usunąć!). Oprogramowanie możesz instalować zarówno domyślnie (czyli na partycję C), jak i na partycję D (po zmianie literki partycji w trakcie instalacji). W nic więcej w systemie nie ingeruj, ani w “swap”, ani w proponowany przez instalatory folder Program Files. Pozostaw to systemowi. W7 “wie” najlepiej, co z tym zrobić!

dzięki za szybką odpowiedź.

Czyli proponujesz systemowa na 100GB+100mb(pewnie na jakies dane bootowania jak się domyślam?) i resztę GB na stuff. A co z fragmentacją dysku z powodu braku oddzielnej partycji na plik wymiany, i rozne tempy. Tzw ‘swap’ czy tez ’ cache partition’ ponoc gwarantuje zerowa fragmętacje samego systemu przez co zwiększa sie wydajność. Czy to tylko mit ?

Nie wiem jak jest w Windows ale na przykład w Linuksie partycja swap jest zbędna przy dużej ilości RAMu pod warunkiem, że nie korzysta się z hibernacji. Domyślam się, że skoro masz dysk 500GB to pewnie masz przynajmniej ze 2GB RAMu, jeśli tak to swap jest zbędny :slight_smile:

Pozdrawiam!

Ja jednak pozostałbym przy SWAPie. Są gry i programy, które bez niego po prostu stwarzają fochy lub w ogóle się nie odpalają.

Jeśli chodzi o hibernację, to Windows ma do tego osobny plik, równy Twojej pamięci RAM.

Tak zgadza się, to tak samo jak na Linuksie, swap powinien być równy ilości RAM ale też nie jest to koniecznie, bo np. ja mam swap 512MB a RAMu 2GB i hibernacja mi działa, pod warunkiem, że RAM nie będzie obciążony powyżej tego co swap pomieści :slight_smile:

Pozdrawiam!

znow dzięki za odpowiedzi.

Mam 4GB ram. Z hibernacji nigdy nie skorzystałem i pewnie odrazu ją wyłacze po instalacji. Trochę sie ‘skonfiuzowałem’ teraz :? Jak ten swap ma najlepiej być - na systemowej partycji czy tez nie , mam jego wielkosc ustalic statycznie czy tez niech windows zrobi to sam?. (czasem gram w world of warcraft :oops: )

Ustaw swap na sztywno np. 512 mb - 512 mb :stuck_out_tongue:

Zostaw na partycji Windowsa :stuck_out_tongue:

roobal Windows to nie linuks :wink:

darkeden przeczytaj, proszę, jeszcze raz moją pierwsza radę i niczego nie zmieniaj w systemie po instalacji, skoro chcesz spokojnie używać gier i wszelkiego innego, “ciężkiego” oprogramowania.

W7 ma własny, niezły defragmentator, który (po ustawieniu terminarza) będzie robił co trzeba w tle. Także tzw. swap system sam dopasuje do aktualnych potrzeb. Instaluj system jak radziłem wyżej, instaluj oprogramowanie nie ingerując w instalator (co najwyżej kierując program na partycję D) i… baw się!

Powodzenia!

Co do defragmentatora to pozwolę sobie się nie zgodzić,jest dokładnie taki sam jak w Viście,jedyna zmiana to interfejs,ten w Viście był i jest marny.

Co SWAP to obecnie sam trochę testuję różne ustawienia,mam taką samą ilość Ram jak Ty,4 Gb,plik stronicowania ustawiłem na 1 GB i odpaliłem kilka wymagających programów w tym Virtualbox z Kubuntu zainstalowanym na nim,który ma przydzielone 1,5 GB Ram,nie zauważyłem żadnych problemów z pracą sprzętu.SWAP lepiej zostawić na systemowej,jeżeli jest “sztywny”.Np.niektóre gry wymagają pliku stronicowania,nie pytaj jakie bo nie pamiętam,ale jak się dowiadywałem coś na ten temat to ludzie pisali że bez pliku stronicowania mieli problemy.

dzięki wszystkim za informacje.

Ostatecznie mam C: 100 gb ze swapem na sztywno, 100 mb BOOT i reszta na dane. Aczkolwiek by tak zrobić musiałem uzyc programu GParted gdyż instalator 7 nie pozwalał mi na takie ustawienie.

Pozdrawiam.

Otworzyłem też nowy temat z nowymi pytaniami.

win7-kilka-pytan-soundmax-t363366.html